Menu

Kürtaj sonrası kanama, ağrı, adet düzensizliği ve şikayetler


kürtaj sonrası

Kürtaj işlemi sonrası pek çok kadın belirli şikayetlerde bulunur. En sık görülen şikayetler, ağrı, kanama, bulantı ve kusma, adet düzensizliği, akıntı, kaşınma, koku, yüksek ateştir. Kürtaj sonrası görülen bu şikayetler bazen ciddi bazen de önemli değildir. İşte, kürtaj sonrası oluşan şikayetler ;

Ağrı ; Kürtaj sonrası ağrı gayet normaldir. Kasıklarda adet sancısı ağrısına benzer hafif sancılanma oluşabilir. Genelde doktorlar, kürtaj sonrası ağrı kesici reçete ederler. Fakat, ağrı kesicileri hafif olanlardan seçerler çünkü kanama riski yaratabilirler.

Kanama ve lekelenme ; Kürtaj sonrası kanama yaklaşık 1 hafta kadar devam edebilir. Bazen de 1-2 gün kadar sürebilir. Bu gayet normaldir. Bu tip durumlarda bir ilaç desteği verilmez. Kanamanın veya lekelenmenin kendiliğinden durması beklenir. Fakat kanama aynı hızla devam ediyor yanında sancılarda artıyorsa hemen bir hekime başvurulmalıdır. Bu tip bir durum, rahim içinde parça kalması nedenli olabilir. Doktorunuz, tekrar kürtaj uygulaması isteyebilir.

Bulantı ve kusma ; Kürtaj sonrası çok nadir görülen bulantı ve kusma olduğunda doktora başvurulmalıdır. Genelde kürtaj işleminden sonra, bulantı ve kusma anestezi nedenli oluşabilir. Doktorlar, bu tip uygulamaların sabah aç karnına olmasını bundan isterler.

Adet gecikmesi veya düzensizliği ; Kürtajdan sonra yaşanan adet düzensizliği aslında çok ender görülür. İlk adet kürtajdan 30-40 gün sonra görüldüğünden adette gecikme olduğu düşünülür. Çünkü, kürtaj olmak adet düzensizliğine neden olmamaktadır.

Akıntı, kaşıntı ve koku ; Kürtaj sonrası çok nadir olarak akıntı, kaşıntı ve koku görülebilir. Kürtaj işlemi öncesi vajinanın solüsyon ile yıkanması o bölgede natürel durumu bozabilir bu da akıntıyı arttırabilir. Hatta akıntılar kahverengi, kaşıntılı olabilir bu durum ilaç yardımıyla hemen çözümlenir.

Ateş ; Kürtaj sonrası ateşin yükselmesi o bölgede bir iltihap olabileceğini gösterir. Hemen doktora gidilmelidir. Kullanılan antibiyotikler ile bu durum çözümlenir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.