Menu

Kurşunkalem ve kuru boya teknikleri


Kurşunkalem

Kompozisyon ve şekil çalışmalarında çok esnek çalışma imkanı sağlamaktadır. Kullanım amacına bağlı olarak, farklı sertlik derecelerinde üretilmektedir. H serisinde bulunan kurşunkalemler sert uçlu olan kalemlerdir. Bunlar teknik çizim, kontur ve ayrıntılı çizimlerde oldukça iyi sonuç vermektedir. B serisinde olan kurşunkalemler ise, tonlamalarda, süratli taslak çizimlerinde ve şekil araştırmalarında kullanılan kalemlerdir.

Kurşunkalemler, en ucuz ve en yaygın kullanılan eski bir yazım ve çizim malzemesidir. Etkili bir şekilde kullanılabilmesi için, arada sırada ucunun kalemtıraşla sivriltilmesi gerekir. Kalemtıraş ve silgi kurşunkalem kullananların vazgeçemediği önemli yardımcılarıdır. Kurşunkalem çalışmaları, tasarım ve sanat eğitiminin ilk aşamasında önemli bir yere sahiptir. Kurşunkalem kullanarak, türlü karalamalardan gerçekçi ve ayrıntılı resimlere kadar birçok çalışma yapılabilmektedir. Dar ve çok miktarda ince çizgi darbesiyle birlikte, gerçek görüntüye çok yakın tonlamalar elde edilebilmektedir. Günümüzde, tasarımcıların pek çoğu, tasarıma yapmaya başladıklarında, ilk karalamalarında ya da eskizlerinde kurşunkalem kullanırlar. İllüstratör olan kişiler de ön temel çizim çalışmalarında, kurşunkalemden faydalanmaktadırlar.

Kuru boya

Kuru boyalar, kurşunkalemler gibi veya uçlar halinde, kutularda ya da tek olarak da satılmaktadır. Günümüzde kullandığımız kuru boyaların su içinde eriyen türleri de üretilmiştir. Bu tür kuru boyalar marker, anilin boya ve mürekkeple kullanılabilmektedir.

Çalışma teknikleri

Kurşunkalem ve kuru boya tekniklerinde, benzer uygulamalardan yararlanılmaktadır. Kuru boyayla birlikte çalışılırken, her zaman en açık tonlarda boya yapmaya başlanmalıdır. Kuru boyayla elde edilmek istenen renge ulaşmak için, yüzeye aşama aşama uygulanmalıdır. Bu sayede, istenen renge ulaşmak mümkün olup, koyu yapılan tonların açılmasını sağlamak mümkün değildir. Kuru boya ile yapılan çalışmalarda, yüzeyde ve gölgelendirmelerde zengince bir renk skalası kullanıldığında, çok kaliteli ve etkileyici sonuçlar çıkartılabilmektedir. Örneğin, herhangi bir yüzeyi yeşile boyarken, yeşilin değişik tonlarının yanı sıra, bir dizi açık mavi, sarı ve kahverenginden de istifade edilebilir. Daha ayrıntılı olması gereken çalışmalarda, inc grenli ve düzgün yüzeyli kağıtların tercih edilmesi önemlidir. Kuru boyalar, illüstrasyon çalışmalarında çok idealdir. Çalışmanın bitiminde silinme, bulaşma ve yayılma gibi sorunları önlemek için, üzerine sabitleştirici vernik uygulaması yapılabilir.
Son 50 Yorum
  1. Mooncowdale
  2. Anonim
    • Mooncowdale
  3. merve
  4. misafir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.