Menu

Kulak uğultusu neden olur


Kulaklarda olan uğultu ve ağrıların en fazla görülen nedeni, orta kulağın boğazla birleştiği östaki kanalının tıkalı olmasıdır. Daha ziyade grip, alerji ve sinüzit hastalıkları yaşanırken ortaya çıkmaktadır. Ayakta olunan süre zarfında, östaki kanalından boğazın arka kısmına rahat bir akış olmaktadır. Yutkunmak ve çiğneme yapmak, östaki kanalı etrafında bulunan kasları hareket ettirmekte ve orta kulağa, bu kanal vasıtasıyla hava giriş ve çıkışı sağlanmaktadır.

Kişi uykuya daldığı zaman, östaki kanalından akış rahat olmaz. Uyku sırasında fazlaca yutkunma olmadığı için de gerektiği kadar hava girişi yaşanmaz. Orta kulakta olan havan etrafındaki dokularca kullanıldığından, negatif bir basınç oluşmaktadır. Bunun da kulak zarının içeriye doğru emilmesini doğurur. Neticesinde, uykunuzdan şiddetli bir kulak ağrısıyla uyanabilirsiniz.

kulak-ugultusu-neden-olur

Dış kulakta oluşan enfeksiyonlar, uçakla seyahatte, tüplü dalışta oluşan atmosferik değişimler, saç kıllarının dış kulak yoluna kaçması, diş ve çene gibi ağrıların tetiklediği kulak ağrıları da oluşmaktadır. Kulak uğultusu ve ağrılarına karşı önlem olarak dik oturun, saç Kurutma makinesini 10 cm kadar uzaktan ılık ve düşük fanda kullanın, kulak kepçenizi hafifçe oynatıp hareket ettirin.

Ağrı oluşuyorsa büyük ihtimal dış kulak yolu enfeksiyonu olabilir. Dış kulak yoluna ılık normal yağ ya da bebe yağı damlatabilirsiniz. Ağrıların azaldığını hissedeceksiniz.

Sakız çiğnemek östaki kanalının açılmasına fayda sağlamaktadır. Çiğnemek gibi esnemek de östaki kanalını açmaya yarar. Burnunuzu tutarak derin nefes alın, havayı genzinize gidecek şekilde üfleyin.

Kulakta açılma sesi duyduğunuzda basınç eşitlemesi olmuş demektir. Kulakta olan ağrı da ortadan kalkmış olur. Sürekli uçakla yolculuk yapıyorsanız, burun tıkanıklığınız var ve genzinize doğru akıntı oluyorsa, uçağa binmeden 1 saat kadar evvel bunların etkisini azaltan ilaçlardan destek almalısınız.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Anonim
 3. erhan
 4. Anonim
 5. Reyhan ersin
 6. tevfik özgür
 7. sibel
 8. emre
 9. refik tosun
  • 05054887677
 10. asli
 11. Yasin
 12. tedavisi var
 13. gul
 14. zeynep
 15. zarina bagji
  • tulay_canturk@hotmail.com
 16. zarina bagji
 17. zarina bagji
  • tulay_canturk
 18. Anonim
 19. Yagmur
 20. Yağmur
 21. yıldız küçük

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.