Menu

Kulak ağrısına ne iyi gelir


kulak-agrisina-ne-iyi-gelir

Kulak ağrısı çok yaygın yaşanan bir problemdir ve özellikle çocuklarda sık görülür.

Endişeye sebep olabilir ancak genellikle hafif enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır ve birkaç günde kendiliğinden geçer.

Kulak ağrısı keskin, devamlı ya da yanma şeklinde olabilir. Yalnızca bir kulakta olabileceği gibi iki kulakta da hissedilebilir. Kulak ağrısı durumunda her zaman doktora gitmek gerekmez.

Ancak eğer ağrı birkaç gün içinde kendiliğinden geçmezse, ateş, kusma, boğaz ağrısı gibi problemler de gelişirse derhal doktora başvurmak gerekir.

Kulak ağrısı nedenleri nelerdir?

1) Kulak ağrısına en çok sebep olan durum kulak enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyonlarda kulaktan akıntı gelebilir. Dış kulak iltihabı ve orta kulak iltihabı en sık rastlanan türleridir. Genellikle birkaç günde kendiliğinden geçerler.

2) Zamklı kulak olarak da bilinen orta kulak efüzyonları kulakta sıvı birikmesidir ve geçici işitme kaybına sebep olur. Kendiliğinden iyileşebilir. Bir diğer kulak ağrısı nedenidir.

3) Kulak hasarları da ağrıya yol açar. Özellikle kulak pamuğu ile kulağın içini temizlemeye çalışmak kulağı tahriş eder hatta kulak zarını delebilir.

4) Kulakta kir birikmesi kulak ağrısına sebep olur. Bu durumda bir KBB uzmanına giderek kulağınızı temizletebilirsiniz ya da kulak kirinin kendiliğinden düşmesini sağlayan kulak damlalarını kullanabilirsiniz.

5) Kulağa yabancı cisim kaçması ağrıya yol açar. Özellikle çocukların başına gelir. Bu durumda madde çekilmeye çalışılmamalıdır ve doktora gidilmelidir yoksa kulak zarı yırtılabilir.

6) Boğaz enfeksiyonları da bir diğer nedendir. Özellikle yutkunma sorunları ile birlikte görülüyorsa bademcik iltihabı, apse gibi sorunlardan şüphelenilir. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekir.

7) Çene sorunları. Çene kemiğinde yaşanan problemler kulak ağrısı yaratabilir. Özellikle temporomandibular eklem ağrısı ve arterit, diş gıcırdatma gibi sorunlardan kaynaklanır. Çene ağrısı dindiğinde kulak ağrısı da diner.

8) Diş apseleri kulakta ağrı yapabilir. Diş etinde ya da dişte yaşanan bakteriyel enfeksiyonlar sonucu oluşurlar. Ağrısı kulağa vurabilir. Diş hekimine gidip tedavi olmak gerekir.

Kulak ağrısına iyi gelen şeyler

1) Sıcak ya da soğuk kompres

Bir havluyu alıp sıcak suya basın ve ardından iyice sıkıp nemli kalmasını sağlayın. Bu havluyu kulağınızı yakmayacak ısıda tutun ve kulağınıza hafifçe bastırın. 15-20 dakika kadar bu işlemi uygulayabilirsiniz. Daha sonra aşırı soğuk olmayan bir buz torbasını alıp kulağınıza 20 dakika kadar tutun. Bunları dönüşümlü olarak uygulayabilirsiniz ya da tek başına tedaviler olarak tercih edebilirsiniz. Bu yöntem hem yetişkinler için hem de çocuklar için son derece güvenlidir.

2) Reçetesiz satılan ağrı kesiciler

Bu ağrı kesiciler kulak ağrınızı dindirebilir. İbuprofen içeren Advil, Motrin, Aleve gibi ilaçlar ile asetaminofen içeren Tylenol, Panadol gibi ilaçlar, kullanma talimatına uygun olarak kullanıldığında işe yarar. Ancak bu ilaçları kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmakta fayda vardır zira diğer ilaçlarlar etkileşime girip zararlı sonuçlara yol açabilirler.

3) Bol su için

Bol su içmek vücudun nemli olmasını sağlar ve bu da kulak sıvısının incelmesine, eğer iltihap varsa daha kolay çözülüp yok olmasına yardım eder. Günde en az iki litre su içmeye çalışın.

4) Sakız çiğneyin ve esneyin

Bu hareketler orta kulağın üzerindeki basıncı azaltırlar. Bazen esnerken ya da sakız çiğnerken tık sesi duyabilirsiniz, bunun sebebi östaki borusunun kulaktaki basıncı dengelemek için açılıp kapanmasıdır. Özellikle uçak yolculuklarında ya da dağlık bölgelerde bu yöntemi uygulamak kulak ağrısını alır.

5) Zeytinyağı

Zeytinyağı kulak ağrısı için hızlı bir çözüm yoludur. Kulaktaki enfeksiyonun daha rahat yok olmasına yardım eder ve kulağı nemlendirir. Kulak uğultusu için de yararlıdır. 3-4 damla ılık zeytinyağını kulağınızın içine damlatın. Zeytinyağını çok hafif ısıtın ancak fazla sıcak olmamasına özen gösterin zira bu daha çok hasar verebilir.

6) Sarımsak

Sarımsak hem antibiyotik hem de ağrı kesici özelliğe sahiptir ve kulak enfeksiyonundan kaynaklanan kulak ağrılarını tedavi edebilir. İki çorba kaşığı susam yağının içine bir çay kaşığı rendelenmiş sarımsak atın ve hafif ısıtın. Daha sonra süzün ve soğumasını bekleyin. Soğuyunca 2-3 damla kadar kulağınıza damlatın.

7) Soğan

Kulak ağrısının bitkisel tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri soğan suyudur. Soğanın antiseptik ve anti bakteriyel özelliği vardır ve enfeksiyonları tedavi edebilir. Soğanı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Bu suda bir çorba kaşığı alıp kısık ateşte çok az ısıtın. Daha sonra 2-3 damla kadarını günde 2 defa ağrıyan kulağınıza damlatın.

8) Zencefil

Zencefilin iltihaplanmayı giderici özelliği vardır ve kulak enfeksiyonlarını tedavi eder. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir. Zencefilin suyunu çıkarın ve bu suyu direkt olarak ağrıyan kulağınıza 2-3 damla kadar damlatın. Ya da bir çay kaşığı rendelenmiş kök zencefili iki çorba kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. 5-10 dakika bekletin ve ardından süzerek 2-3 damla kulağınıza damlatın.

9) Nane

Nane yaprakları da nane yağı da kulak ağrısı tedavisinde kullanılabilir. Taze nane kullanmak için yapraklarının suyunu çıkarın ve damlalığa koyun, kulağınıza bir iki damla damlatın. Nane yağı kullanmak için de pamuklu çubuğu nane yağına daldırın ve bir iki damla nane yağını kulağınızın girişine, dış kısmına sürün, içine damlatmayın.

10) Saç kurutma makinesi

Ağrıyan kulağınıza saç kurutma makinesinden nemli sıcak hava üflemek ağrınızı hafifletebilir. Duş aldıktan sonra kulaklarınızı havlu ile kurulamayın. Bunun yerine saç kurutma makinesi kullanın. Saç kurutma makinesini en kısık güçte ve en az ısıda çalıştırın, kulağınıza çok yakın tutmayın. Bu rüzgar kulağınızı nemlendirecektir. Bu işlemi beş dakikadan uzun süre yapmayın.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/cold-and-flu/ear-infection/ear-pain-home-treatment

https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-earache.html/3

https://www.nhs.uk/conditions/earache/

 
Son 50 Yorum
 1. Cüneyt
 2. Hastayım lennnn
 3. Hazal U.
 4. Samet
 5. Fahri
 6. vua
 7. vua
 8. Anonim
 9. Yusuf
 10. Anonim
 11. Mehmet Melih
 12. Sinem Ucak
 13. ayhan
 14. elif
 15. Susu
 16. Susu
 17. derya Richmond
 18. derya Richmond
 19. ado
  • Anonim
   • kiraz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.