Menu

Kulak ağrısı nasıl geçer


Kulak ağrısının basit nedenleri olabildiği gibi, alt yapısında çok ciddi nedenleri de olabilir. Bu nedenle bir hekime başvurmakta fayda vardır. Kulak ağrısı yaklaşık 12 saat üzeri devam ediyorsa, bir hekime gözükmek gereklidir.

Kulak ağrısı nedenleri nelerdir?

Kulak ağrısı iki başlık altında incelenir. Kulağa ait nedenler ve kulak dışı rahatsızlıklar ile oluşan ağrılar. Kulağa ait olan nedenlerde, başlıca sorun dış kulak yolu iltihabıdır.  Havuz, deniz ve kaplıcalardan alınan bir rahatsızlık olduğu gibi, kulağını çok fazla kurcalayan insanlarda sıklıkla görülür. Beraberinde dış kulakta yayılan mantar enfeksiyonu da görülebilmektedir. Antibiyotik, burun damlası ve kulak damlası ile çözümlenir. Orta kulak zarı iltihabı ilerlerse, kulak zarını delebilir. Bu da ağrıların çok artmasına neden olur. Bu, genelde yetişkinlerde daha sıklıkla görülmektedir. Tek tedavisi vardır, o da cerrahi bir operasyondur.

kulak-agrisina-mudahale


Kulak zarını etkileyen belirli enfeksiyonlar da grip, kızamık gibi hastalıklarda ağrı yapabilir. Bu durumda kullanılan antibiyotikler çözüm yaratır. Ayrıca kulağa alınan darbeler, çarpmalar, donma, su altına dalma kulak ağrısı yapabilir. Kulak kirinin banyoda ya da denizde kabarıp şişmesi, şiddetli ağrı yapabilir. Bu durumlarda, hekim tarafından belirli müdahaleler ile çözüm bulunmaktadır. Kulak dışı nedenler; boğaz ve boyun enfeksiyonlarında, boğaz kanserlerinde, çene eklemi rahatsızlıklarında, sinüzit ve yüz enfeksiyonlarında kulak ağrıları olabilmektedir.

kulak-agrisi-nasil-gecer


Kulak ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Kulak ağrısı için, halk arasında kullanılan pek çok yöntem vardır. Örneğin, kulağa 1-2 damla zeytinyağı damlatmak ve ocakta ısıtılmış bir diş sarımsağın kulağa sokulması gibi yöntemler denenmektedir. Fakat bu işlemler yapılırken, kulak zarının delik olmaması gerekmektedir. Kulağın üstüne ısıtılmış bir havlu yerleştirmek ise, en sağlıklı yöntemlerden biridir. Kulak ağrısının 12 saatten fazla sürmesi halinde, kesinlikle bir hekime gözükmek gereklidir.
Son 50 Yorum
  1. Napcan
  2. bayrak imalatı
  3. enes
  4. Muhammet Demir
  5. funda
  6. Anonim
  7. Anonim
  8. Anonim
  9. Sevil
  10. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.