Menu

Kulak ağrısı neden olur ? Nasıl geçer ?


Kulak ağrısının basit nedenleri olabildiği gibi, alt yapısında çok ciddi nedenleri de olabilir. Bu nedenle bir hekime başvurmakta fayda vardır. Kulak ağrısı yaklaşık 12 saat üzeri devam ediyorsa, bir hekime gözükmek gereklidir.

Kulak ağrısı nedenleri nelerdir?

Kulak ağrısı iki başlık altında incelenir. Kulağa ait nedenler ve kulak dışı rahatsızlıklar ile oluşan ağrılar. Kulağa ait olan nedenlerde, başlıca sorun dış kulak yolu iltihabıdır.  Havuz, deniz ve kaplıcalardan alınan bir rahatsızlık olduğu gibi, kulağını çok fazla kurcalayan insanlarda sıklıkla görülür.

Beraberinde dış kulakta yayılan mantar enfeksiyonu da görülebilmektedir. Antibiyotik, burun damlası ve kulak damlası ile çözümlenir. Orta kulak zarı iltihabı ilerlerse, kulak zarını delebilir. Bu da ağrıların çok artmasına neden olur. Bu, genelde yetişkinlerde daha sıklıkla görülmektedir. Antibiyotik tedavisi ya da ev istirahati ile geçebilir, geçmezse ameliyat uygulanabilir.

4254385133_8f7db0d07d

Kulak zarını etkileyen belirli enfeksiyonlar da grip, kızamık gibi hastalıklarda ağrı yapabilir. Bu durumda kullanılan antibiyotikler çözüm yaratır. Ayrıca kulağa alınan darbeler, çarpmalar, donma, su altına dalma kulak ağrısı yapabilir.

Kulak kirinin banyoda ya da denizde kabarıp şişmesi, şiddetli ağrı yapabilir. Bu durumlarda, hekim tarafından belirli müdahaleler ile çözüm bulunmaktadır. Kulak dışı nedenler; boğaz ve boyun enfeksiyonlarında, boğaz kanserlerinde, çene eklemi rahatsızlıklarında, sinüzit ve yüz enfeksiyonlarında kulak ağrıları olabilmektedir.

Kulak ağrısı için evde uygulanabilecek çözümler

1) Reçetesiz ağrı kesiciler

Ibuprofen ya da Acetaminophen gibi reçetesiz ağrı kesicilerin, ağrılı bir kulak enfeksiyonu olan akut otitis media (orta kulak iltihabı) kaynaklı ağrıları kesmek için kullanılması önerilir. Antibiyotikle ya da antibiyotik olmadan kullanılmaları güvenlidir, ancak prospektüste yazan dozajı aşmamak gerekir.

Bu ilaçlar ayrıca ateş düşürücü etkiye de sahiptir. Çocuklar için kullanılacaksa doktor ile konuşarak çocuğa uygun ağrı kesici belirlenmelidir. Genellikle çocuklar için özel olarak geliştirilmiş ağrı kesiciler de bulunmaktadır. 16 yaşının altındaki çocukların aspirin tüketmemeleri gerekir.

2) Sıcak ya da soğuk kompres

Kulak ağrısı tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri de sıcak ya da soğuk kompres yapmaktır. Bir buz torbasını ya da sıcak ve nemli bir havluyu kulağa tutmak kulak ağrınızı hafifletecektir. Bu yöntem hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenlidir. Buz torbasını ya da sıcak havluyu kulağınıza tutun ve on dakikadan sonra sıcaktan soğuğa geçin. Dönüşümlü olarak sıcak-soğuk kompresi yapabilirsiniz. Tercih ederseniz yalnızca sıcak ya da soğuk kompres de yapabilirsiniz.

3) Zeytinyağı

olive-oil-1596639_960_720

Kulak ağrıları için zeytinyağı kullanmak halk arasında yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Kulak ağrısı tedavisi için kulağa bir iki damla zeytinyağı damlatmanın ağrıyı hafiflettiğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Ancak ılıtılmış birkaç damla zeytinyağını kulağa damlatmak güvenlidir ve işe yaradığı bazı hastalar tarafından dile getirilmiştir. Çocuklar için kullanılacaksa öncelikle doktora danışmak gerekir. Zeytinyağının vücut ısısından daha sıcak olmamasına dikkat edin, aksi takdirde kulak zarınız yanabilir.

4) Natüropatik kulak damlaları

Bu damlalar bitki ekstrelerinden yapılmıştır. Bazı eczanelerde ve internet üzerinde bu damlalara ulaşmak mümkündür. Bu damlaların, kulak ağrısı için satılan reçetesiz damlalar kadar etkili olduğu düşünülmektedir.

19169275240_38a67d3e9e_b

5) Kayropraktik tedavi (elle tedavi)

Bir kayropraktik uzmanına görünmeniz kulak ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir. Kayropraktik tedavi alternatif bir tedavi yöntemidir.

6) Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı kuvvetli bir antifungal, antiseptik, anti bakteriyel ve anti-inflamatuardır. Mantarı, iltihabı önler ve bakterilerle mikropları öldürür. Kulağınıza bir iki damla çay ağacı yağı damlatmak ağrılarınızı azaltıp size huzur sağlayacaktır. Eğer hassas bir bünyeniz varsa az miktar çay ağacı yağını az miktar zeytinyağı ile seyreltip kullanabilirsiniz.

7) Uyurken kulağa basınç yapmayacak bir pozisyonda yatmak

Bazı pozisyonlarda uyumak, enfeksiyondan kaynaklanan kulak ağrısının artmasına sebep olur, bazı pozisyonlar ise kişiyi rahatlatır. Kulak ağrınızın artmasını istemiyorsanız, ağrayan kulağınızın üstüne yatmamalısınız. Ayrıca ekstra yastık kullanarak başınızı yüksek tutmak da işe yarayacaktır. Böylece kulaktaki sıvı birikimi de daha kolay akar.

bottle-liquid-clean-equipment-159403

8) Boyun egzersizleri

Bazı kulak ağrıları, kulak kanalına basınç yapılmasından kaynaklanır. Belirli boyun egzersizleri ile bu basınç hafifletilebilir. Boyun çevirme hareketleri bu durumda işe yarayabilir. Bu egzersiz için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Ayaklarınız yere basar bir halde dik oturun.
 • Başınız sağ omzunuza paralel olana dek boynunuzu ve kafanızı yavaşça sağa doğru çevirin.
 • Aynı şekilde, başınız sol omzunuza paralel olana dek boynunuzu ve kafanızı yavaşça sola doğru çevirin.
 • Omuzlarınızı başınıza doğru çekebildiğiniz kadar çekin.
 • Hareketleri yavaşça yapın, beş saniye kadar tutun ve daha sonra gevşeyip rahatlayın.
 • Özellikle uyandığınızda bu hareketleri düzenli tekrarlayın.

9) Zencefil

Zencefil doğal bir iltihap önleyicidir ve ağrı kesici etkisi ile kulak ağrınızı hafifletebilir. Zencefil suyunu ya da içine zencefil rendelenmiş ılıtılmış zeytinyağının birkaç damlasını kulağınızın dışında hafifçe gezdirin. Kulak içine direkt olarak damlatmayın, kulağınıza sokmayın.

ginger-2523758_960_720

10) Sarımsak

Sarımsak hem antibiyotik hem de ağrı kesici özelliklere sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre, içerisinde sarımsak bulunan kulak damlalarının, bulunmayanlara oranla daha etkili olduğu görülmüştür. Bir sarımsağı ezin ve ılık zeytinyağı ya da susam yağının içine koyup birkaç dakika bekletin. Daha sonra sarımsağı süzün ve kalan yağdan birkaç damla kulağa damlatın.

11) Oksijenli su

Oksijenli su uzun zamandır kulak ağrılarının tedavisinde kullanılan bir üründür. Bu tedaviyi uygulamak için birkaç damla oksijenli suyu ağrıyan kulağa damlatın. Birkaç dakika kulağın içine bekletin ve daha sonra kulağınızı lavaboya doğru eğerek oksijenli suyu geri akıtın. Kulağınızı ardından saf, arıtılmış su ile yıkayın.

Kulak ağrısının 12 saatten fazla sürmesi halinde, kesinlikle bir hekime gözükmek gereklidir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/12-effective-earache-remedies#causes
Son 50 Yorum
 1. Napcan
 2. bayrak imalatı
 3. enes
 4. Muhammet Demir
 5. funda
 6. Anonim
 7. Anonim
 8. Anonim
 9. Sevil
 10. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.