Menu

Kulağın görevleri


kulağın görevleri

Kulağın görevleri  

Kulak işitme organımızdır. Dış ortamda olan sesleri sinirsel uyarımlara çevirerek işitmek ve dengemizi sağlamaktadır. Kulaklarımız, dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç kısımda incelenmektedir.

Kulak yapısı

Dış kulak ; Kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşmaktadır. Kulağın dışarıdan görünen kısmıdır. Ses dalgalarının toplanmasını ve kulak zarına iletilmesini sağlar. İç kısmında bulunan kıllar ve salgılanan sıvı ile kulağa toz birikmesini engeller. Kulaktan salgılanan sıvı, kulak zarının esnek ve yumuşak olmasını sağlar. Kulak zarı, dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayırır.

Orta kulak ; Kulak zarından sonra küçük bir odacıktır. Kulak zarı ile bağlı olan çekiç kemiği, örs ve üzengi bu noktada bulunur. Bu kemikler, kulak zarından alınan ses dalgalarını iç kulağa iletmektedir. Orta kulak östaki borusu yardımıyla hava basıncını dengeler böylece kulak zarı koruma altına alınır.

İç kulak ; İşitme işi burada olmaktadır. Bütün sinir ve hücreler burada bulunur. Ses dalgaları salyangoza iletilir. Salyangoz içinde işitme duyu hücreleri vardır. Ses, işitme duyu sinirleri tarafından uyarımlara çevrilir ve beyne iletilir. Beynimiz bu uyarımları işitmemizi sağlar. İç kulakta üç tane yarım daire şeklinde kanallar vardır. Bu kanallar yardımıyla başın hareketleri kontrol edilir. Bu kanallar sıvı ile doludur. Sıvının alçalması ya da yükselmesi baş hareketlerini beynin algılamasını sağlar. Diğer önemli kanal ise dalız kanalıdır. Bu kısımda bulunan kesecik ve tulumcuk yerçekimine göre bedenin dengesini sağlar. Çeşitli denge problemleri, baş dönmesi ve taşıt tutması gibi olaylar iç kulakta gerçekleşmektedir.

Nasıl duyarız ?

Ses dalgaları kulağın kepçesinde toplanır ve kulak zarına gelir. Zar titreşmeye başlar, zarın titreşmesi ile çekiç, örs ve üzengi titreşir. Titreşim oval pencereye aktarılır. Üzengi kemiği, ses titreşimlerini iç kulağa iletir. Ses yarım daire kanalında işitme araçları tarafından algılanarak, beyne gönderilir. Böylece sesleri duyarız.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Alikaan
  3. Anonim
  4. hatice
  5. Hazal
  6. Anonim
  7. sağlık açısı
  8. Anonim
  9. iboayda@hotmail.com
  10. sıla can

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.