Menu

Kükürt Nedir? Nasıl Çıkarılır?


kukurt-nedir

Kükürt madeni nedir?

Antik çağdan beri bilinen ve günümüz dünyasında hala oldukça yaygın olarak kullanılan madenlerden biri de kükürttür.

Kükürtün ilk olarak bilim dünyasında bir element olarak kabul görmesi 1777 yılına dayanmaktadır.

Bu elementin kokusu ya da tadı bulunmamakta, elektrik iletiminde veya ısı iletiminde de verimli sonuçlar doğurmamaktadır.

Kükürtün erime derecesi 113 derece olarak belirlenmiş, erimeye başladığı süreçlerde açık sarı renkte bir sıvı ortaya çıkardığı görülmüştür.

Isı arttırıldıkça sıvının kıvamı koyulaşarak rengi de kahverengiye dönmektedir.

kukurt-nedir-2

Ayrıca bu maddeden halk arasında bazı durumlarda ilaç olarak da faydalanıldığı görülmektedir. Egzama olan bölgelere veya uyuz olan bölgelere, mangalın külüyle karıştırılarak zeytinyağı vasıtasıyla rahatsız bölgeye sürülmekte ve tedavi sağlanmaktadır. Bunun dışında da alerji rahatsızlığı olan kişilere toz kükürdün bir miktar balla yedirildiği de bilinmektedir. Anadolu bölgelerinde özellikle hayvanlarda meydana gelen uyuz olaylarında veya bağırsak paraziti rahatsızlıklarında kükürtten faydalanıldığı bilinmektedir.

Kükürt madeni nerede çıkartılır?

Ülkemizde kükürt madeninin çıkarıldığı başlıca alanlar, Isparta’daki Keçiborlu bölgesidir. En büyük kükürt yatağının burda olmasının yanında; Ağrı-Diyadin bölgesi, Balıkesir, Nevşehir, Van, Denizli-Sarayköy ve bazı Batı Anadolu illerinde de kükürt çıkartıldığı görülmüştür. Dağınık halde yerleşkelenmiş 500.000 ton kükürt rezervi olmasına rağmen ülkemizin toplam kükürt ihtiyacına bu rezervler yetmediği için yurtdışından da ülkemize kükürt ithal edilmektedir.

kukurt-nedir-3

Kükürt madeni nerelerde kullanılır?

Kükürtün piyasa içerisinde en çok kullanıldığı alan, sülfirik asit sentezlenmesi durumudur. Bunun dışında bahçe işlerinde de kullanıldığı bilinen kükürtün hem bahçelerde hem de bağlarda oluşan istenmeyen mantarları öldürmek için de kullanılabilmektedir. Ayrıca otomobil lastiği sektöründe de ihtiyaç duyulan kükürt, kullanılacak kauçuk malzemesinin kendisiyle ısıtılarak daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Kükürt malzemesinin çeşitli ilaçların yapımında, barut ve kibrit vb. malzemelerin üretiminde de faydalanılan bir ürün olduğu bilinmektedir.

Kükürt nerede işlenir?

Yazımızın kükürtün nerelerden çıkartıldığının anlatıldığı bölümde de söylediğimiz gibi, en çok kükürt malzemesinin çıkartıldığı ve Etibank’ın himayesinde olan Isparta-Keçiborlu bölgesi, kükürtün hem çıkartıldığı hem de işlendiği bölge olarak bilinmektedir.
Son 50 Yorum
 1. mert
 2. buse
  • Anonim
 3. sefa
 4. sefa
 5. Eren Kapkaç
 6. selamettin akça
 7. ana paula
 8. seda
 9. nezaket
 10. sevim
 11. ozgurbd
 12. seda
 13. kasım
 14. rabia
  • Anonim
 15. suat
 16. suat
 17. enes
 18. kübra

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.