Menu

Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı nasıl tüketilir?


kudret narı-00df8

Kudret narı kabak, kavun ve su kabağı ile aynı familyadan gelen bir meyvedir. Bu meyvenin pütürlü ve pürüzlü bir görünüşü vardır ve olgunlaşmadan önce toplanır, olgunlaşırsa acılaşmaya başlar.

En çok Afrika, Asya ve Karayipler’de yetişir ve kökeni Hindistan’a dayanmaktadır. 600 yıl önce tüketimi yaygınlaşmaya başlamıştır.

Acı bir tadı vardır. Etli kısmı tüketilir. Tropikal bir meyvedir. Asya ve Hint mutfağında çok sık kullanılır. Etli kısmı salatalığı andırır ancak çok daha acıdır. Sağlığa çok faydalıdır zira içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Özellikle A, B1, B2 ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, çinko, demir, bakır ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengindir.

Kudret narının faydaları

1) Solunum hastalıklarını tedavi eder

Özellikle grip, öksürük, nezle ve astım gibi hastalıkların tedavisi için ideal bir şifalı bitkidir. Ayrıca bu meyvenin yapraklarının püresi de sabahları bal ile birlikte tüketildiği zaman solunum rahatsızlıklarına çok iyi gelir.

2) Diyabet tedavisine yardımcıdır

Kudret narı, diyabetle başa çıkan birkaç gıdadan biridir. Etli kısmının içerisinde insülini andıran, karnitin adında bir madde ve alkaloidler bulunur. Bu bileşenler kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olurlar

Bu meyve ayrıca metabolizmayı dengeleyerek insülin seviyesindeki ani dalgalanmaları önler ve vücudun şeker tüketimini düzenler. Çok güçlü bir hipoglisemik ajandır, bu yüzden kan şekerini düşüren ilaçlar kullanıyorsanız bu meyveyi tüketmemelisiniz.

3) Kanı temizler

Kudret narının içindeki antimikrobik ve antioksidan maddeler kanın temizlenmesine yardımcı olur, bu da cilt sağlığını destekler. Bu meyve aynı zamanda egzama ve gül hastalığı gibi hastalıkları da tedavi etmektedir.

4) Böbrek ve mesane sağlığını korur

Bu mucize meyve karaciğer, böbrek ve mesanenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bileşenler içerir. Ayrıca kudret narı suyu da böbrek taşlarının tedavisinde oldukça faydalıdır.

5) Kalp dostudur

Birçok yönden kalbe son derece faydalıdır. Bu meyve kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür, kötü kolesterol ise atar damarları tıkayarak kalp hastalıkları riskini artıran bir maddedir. Böylece kalp hastalıkları riskiniz azalmış olur. Ayrıca kan şekeri seviyesini azaltması da kalp sağlığına yararlı bir özelliktir.

6) Hemoroidi rahatlatır

Yapılan birçok araştırmada kudret narında bulunan iltihap önleyici içeriklerin hemoroid sorununa karşı etkili bir çözüm olduğu saptanmıştır. Kudret narı bitkisinin köklerinden yapılmış bir macun bölgesel olarak etkilenen bölgeye sürülerek iltihaplanmayı azaltır ve ağrı ile kanamayı yatıştırır. Eğer bu meyvenin suyu tüketilirse de aynı etkileri gösterir.

7) Bağışıklığı güçlendirir

Mucizevi kudret narı meyvesinin içinde bağışıklığı yükseltip hastalıklara karşı savaşan birçok farklı antioksidan bulunur. Antioksidanlar bizi hasta eden vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri ve tehlikeli maddeleri temizler. Beslenme düzeninize kudret narını dahil ederek kalp krizi, böbrek hasarı ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

8) Kansere karşı savaşır

Bu meyvenin suyu, kanser hücrelerinin beslenmesini sağlayan kan şekerinin vücuttaki seviyesini azaltan bir enzim içerir. Kanser hücreleri beslenemeyince gelişemez ve kansere karşı koruma sağlanır.

kudret-nari4

9) Astıma iyi gelir

Kudret narının astım, bronşit, saman nezlesi gibi birçok solunum rahatsızlığını hafiflettiğini kanıtlayan birçok araştırma yapılmıştır. Bu meyve hem alerjiyi önler hem balgam söktürür hem iltihabı önler hem de virüslere karşı savaşır. Bu da onu solunum sistemi için ideal bir besin yapar. Uyumadan önce biraz kudret narı yemek rahatlık sağlar ve rahat uyumanıza yardımcı olur.

10) Kilo vermeye yardımcıdır

İçerisindeki antioksidanlar vücuttan atık maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu da metabolizmayı destekler ve sindirim sistemini rahatlatır, böylece daha rahat kilo verirsiniz. Ayrıca bu meyvenin kalorisi azdır ve tokluk hissi de verir, bu içindeki su miktarından kaynaklanır. Yüzde 80-85’i sudan oluşur.

12) Enerji verir

Düzenli olarak kudret narı suyu içmek vücut direncinizi artırır ve enerjinizi yükseltir. Ayrıca uyku alışkanlıklarınızı da düzenler, daha kolay uyanmanızı sağlar.

13) Mantarı önler

Antifungal ve anti bakteriyel içeriği sayesinde kudret narı müthiş bir mantar önleyicidir. Bu içeriği kandaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve toksinlerin verdiği zarar da önlenmiş olur.

14) Cildi onarır ve besler

İltihap önleyici özelliği sayesinde cilt hastalıklarının önüne geçer. Özellikle gül hastalığı ve mantar enfeksiyonlarını önler. Yanıklara ve yaralara sürüldüğünde iyileştirici özelliği vardır ve yara izi kalmasını önler. Akneye karşı savaşır. Yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları önler.

15) Göze faydalıdır

Bol miktarda beta karoten içerdiği için kudret narı göz problemlerine karşı savaşır ve görüşü güçlendirir.

16) Gut hastalığını önler

Kudret narı karaciğeri temizler. Bu özelliği sayesinde kandaki toksinleri uzaklaştırarak kan dolaşımını güçlendirir ve gut ağrılarını yatıştırır.

17) Akşamdan kalmalığı geçirir

Bu meyvenin suyu alkolün zararlı etkilerinden kurtulmak için bir tedavi rolü oynar. Ayrıca karaciğeri alkolden temizler, onarır ve besler.

18) Saçlara faydalıdır

Saça haricen uygulandığı zaman saçlarınıza doğal bir parlaklık kazandırır, kepek problemini önler, saçtaki kırıkların oluşumunu önler ve kafa derisindeki kuruluğu, kaşıntıyı geçirir. Saç dökülmesine karşı yararlıdır. Saçlarınızı yumuşatır, daha kolay taranmasını sağlar. Saçların erken beyazlamasını engeller. Saçtaki fazla yağlanmayı azaltır.

Kudret narı nasıl tüketilir

kudret-nari7

Kudret narını tüketmeden önce, nasıl kudret narı seçeceğimizi bilmeliyiz. Özellikle küçük, yeşil ve pütürlü bir tane seçmeye çalışın. Genellikle temmuz ağustos aylarında çıkar ve salatalığı andırır. Sert olanları tercih edin zira daha az acı olurlar. Üzerinde hafif turunculuk ya da sarılık varsa tadı daha güzel olacaktır.

Buzdolabınızda beş güne kadar saklayabilirsiniz. Tüketmeden önce iyice yıkayın. Temiz bir sünger yardımıyla her yerini güzelce temizleyin. Ardından meyveyi uzunlamasına ikiye bölün ve çekirdeğini oyarak çıkarın. Ardından bir kaşık ile tohumlarını ve yumuşak kısmını da temizleyin. Daha sonra küçük yarım ay şeklinde dilimlere bölün.

Dilimleme işleminden sonra üzerine tuz serpin ve 10 dakika kadar bu tuzla marine edin, böylece acılığı azalacaktır. Dilerseniz elde ettiğiniz dilimleri zeytinyağında kızartabilirsiniz. Aynı şekilde yıkanıp temizlenmiş kudret narını menemene de katabilirsiniz ya da dilediğiniz gibi sebzelerle tüketebilirsiniz.

Kudret narını içecek olarak da tüketebilirsiniz. Bunun için bir öğütücü gereklidir. Öğütücünün içine biraz nar, biraz mango biraz da dilimlenmiş kudret narı atın. Hepsini güzelce öğütüp için. Dilerseniz içine yoğurt ve diğer meyveler de ekleyebilirsiniz.

Bu meyvenin çayını da tüketebilirsiniz. Hazır şekilde kudret narı çayını marketlerde bulabilirsiniz ancak günde bir bardağı geçmemeye çalışın.

Kudret narının yan etkileri

 • Günde 88 mililitreden fazla kudret narı tüketmek karın ağrısı ve ishale yol açabilir.
 • Kan şekeri düşüren ilaçlar kullanan diyabet hastalarının bu meyveyi tüketmemesi gerekir.
 • Hamile kadınların bu meyveyi tüketmemesi ya da çok az tüketmesi gereklidir, aksi takdirde rahmi uyararak erken doğuma sebep olabilir ve kanamalara yol açabilir.
 • Kan şekerini düşürdüğünden ameliyatlardan önce ve sonra kesinlikle tüketilmemelidir.

Uyarılar

Kudret narını tüketmeden önce soğuk su ile son derece dikkatli bir şekilde temizleyin. Her zaman taze, parlak ve koyu yeşil olanını tüketin. Günde iki taneden fazla kudret narı tüketmeyin. Kudret narı yapraklarını serin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın, ömürleri bir haftadır. Acılığını azaltmak için her zaman tuza yatırın.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Momordica_charantia

http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-bitter-melonbitter-gourd/#gref

https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/health-benefits-of-bitter-melon.html

https://juicing-for-health.com/health-benefits-of-bitter-gourd

https://www.wikihow.com/Eat-Bitter-Melon
Son 50 Yorum
 1. saffet bulut
 2. Anonim
 3. Anonim
 4. serkan
 5. Ayşegül
 6. Derya
 7. ZEMİNE
  • Yunus
 8. kudret narı
 9. SEDAT
  • Anonim
  • Organikmutfagın
 10. S Çp
 11. Anonim
 12. Anonim
 13. H.Sacit Özerol
 14. HALİM ERSOYLAR
 15. AHMET ISSEVER
 16. Yavuz Selim
 17. Ayşe Göker
  • Galip aslan
 18. NARDEN
  • Kahraman
 19. laktan
 20. serdar
 21. Orhan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.