Menu

Küçük Dil uzaması (Küçük dilin sarkması)


Küçük dilin vücudumuzdaki görevi nedir ve küçük dil bazı kişilerde neden uzar?

Küçük dilimizin vücudumuzdaki görevi:
İki tarafında ve ön kısmında bulunan yumuşak damak kasla­rı sayesinde inip kalkarak burun kanallarını kapatır. Beslenirken yukarı hare­ket ederek yiyeceklerin burun kanalına kaçmasını da engeller. Bu sırada epiglot da nefes boru­sunu kapayarak bu maddelerin yemek borusuna kaymasını sağlar. Ayrıca küçük dilin sarkık olma­sı horlamaya sebep olur. Sesi titreştirme özelli­ği var. Bazı sesleri küçük dilin yardımıyla çıkartabiliyoruz.

Küçük Dil Hangi Durumlarda Sarkar (Küçük dil neden uzar):
Allerjik durumlarda, yorgunken ya da alkol alımın­dan sonra (şalgam suyu içmek de neden olabilmekte) küçük dilde büyüme görülebilir. Genel anlamda iriyse ve öksürü­ğe yol açıyorsa, uykuda rahatsızlık yaratıyorsa cerrahi olarak basit bir işlemle kısaltı­lır. Cerrahi dışında radyofrekans yöntemi ile yukarı doğru çekilmesi sağlanabilir belki ama kalıcı olmaya­bilir.

Kısa süren cerrahi müdahaleler ile darlık, büyü­me, deformasyon gibi anormarllikle­rin giderilerek hava yollarının açılmasıy­la, uyku apnesi ve yol açtığı yaşamı tehdit eden rahatsızlıklardan kolay­ca kurtulabiliniyor.

Kısa süreli dil büyümelerinde doktorunuza gidip uygun bir gargara veya doktorunuzun vereceği başka bir ilaç ile oluşan şişlik durumundan kurtulabilirsiniz. Aşağıda­ki tıbbi reçete de kullanılabilir. 2-3 gün­de geçmeyen dil büyümesinde doktora başvurmamız gerekir.

Tedavi için gerekli malzeme : Nar kabuğu şeftali su.
Hazırlanışı : 1 bardak suya bir avuç nar kabuğu ko­nur. 15 dakika kaynatılıp süzülür. Suyuna 3 su bardağı şeftali suyu ila­ve edilip gargara yapılır.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. seyhan
 3. Taner acar
  • asdf
 4. Ercan Aslan
 5. Emre candan
 6. bekir gümüş
 7. fatihkes
 8. ALİ MURAT GÜVEN
 9. gizemli77
 10. murat islam
 11. Anonim
 12. Yiğit
 13. belgin
 14. belgin
 15. Fatih UÇAL
 16. recep cetın
 17. ela
 18. Deniz
 19. Seher
 20. hüseyin karaca
 21. Cemal Günaydın
 22. Serkan Ulusoy
 23. Zeynep Kandemir
 24. sevcan ocakbeği
 25. Mustafa Candan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.