Menu

Krill Yağı Nedir ? Faydaları Nelerdir ?


krill-yagi-nedir-faydalari-nelerdir

Krill yağı hakkında genel bilgi

Krill yağı, kısaca anlatılacak olursa sağlık için son derece faydalı bir vitamin takviyesidir. Antartika’da yaşamakta olan balinaların etrafında, biçim olarak karidesi andıran bir takım canlılar yaşamaktadırlar ve bu canlıların ismine krill denilmektedir. Krill yağı da bu krill canlılarından elde edilmektedir.

Son günlerde iyice popülerleşmeye başlanan ve sıklıkla kullanılan bir ürün olan krill yağının bu kadar popüler olmasındaki ana nokta, içeriğinde bir diğer faydalı vitamin takviyesi olan balık yağına oranla üç kat daha fazla Omega-3 bulunmasıdır.

Balık yağıyla krill yağı kıyaslandığında, karşımıza ilk olarak balık yağının doğal ortam yerine çoğunlukla çiftliklerde yetiştirilmeye alınmış balıklardan bir nevi suni olarak elde edilmesi ve doğal olarak da Omega-3 değerlerinin düşük seviyelere inmesi çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü kullanılma sebebi açısından tatmin edici değerleri bulunmayan balık yağının yerine krill yağının tercih edilmesi daha mantıklı bir karar olarak görülmektedir.

Bunun dışında balık yağında bulunan Omega-3 asitlerinin dışında krill yağında balık yağına oranla daha fazla Omega-3 vitamini bulunmakta, bununla birlikte yine faydalı içerikler olan DHA asitlerinin ve EPA asitlerinin de krill yağında bol miktarda bulunduğu göze çarpmaktadır. Bir de metabolizmada hücre yapısını korumaya yardımcı olan fosfolipid içeriği krill yağının içeriğinde yer almakta, bu içerikler hepsi bir arada krill yağıyla birlikte vücuda alındığında çok büyük fayda sağlamaktadırlar.

Krill yağının dış görünüşüne bakıldığında, parlak kırmızı bir hap şeklinde olduğu göze çarpmaktadır. Kendisinin bu şekilde kırmızı olmasını sağlayan madde içeriğinde bulunan astaksantin isimli antioksidan içeriğidir. Astaksantin sayesinde vücutta detoks yaratabilen ve aynı zamanda güçlü bir yaşlanma karşıtı etki yaratabilen krill yağı, saydığımız bu pek çok yararından faydalanılabilmesi için çoğu eczanede raflarda kendine yer bulmaktadır.

Bu kadar faydalı ve önemli bir ürün olan krill yağının, diğer kendi muadili olan ürünlere ve balık yağına göre üç kata varan fiyatlarda satılması da doğal olarak normal karşılanması gereken bir durumdur. Krill yağının kullanımının ardından midede suyun içerisinde kolayca eriyebildiğinden, suyun üzerinde üste çıkma durumu tamamen ortadan kalkmakta ve böylelikle ağızda kötü denilebilecek bir tat oluşma durumu da sıfıra indirgenmektedir. Çoğu kullanıcının krill yağı hakkında en önem verdikleri geri dönüş bu tip ağız kokularının önüne geçmesidir.

Krill yağının faydaları nelerdir?

Yaşlanma karşıtı etki : Krill yağının yaşlanma üzerindeki etkileri araştırma konusu yapıldığında, içeriğinde bulunan antioksidan ürünlerin vücuda diğer ürünlerle alınan antioksidan içeriklerine göre daha etkili ve daha iyi yenileyici yaptırımlar gösterebildiği ortaya çıkmıştır.

Bununla birlikte krill yağı kullanımının faydaları arasına doğal olarak ileri yaşlarda hücrelerin de aynı şekilde yaşlanmasıyla birlikte oluşacak sorunların önüne geçebildiği özelliği de eklenebilmiştir. Özellikle ileri yaşlarda oluşan kırışıklıklar, kaz ayakları gibi problemlerin önüne geçebilmek için kullanılabilecek en mantıklı ürünlerden biri krill yağı olmaktadır.

Yüksek kolesterol etki : Vücutta kötü kolesterol oluşmasına sebep olan LDL seviyesi, kullanılan krill yağı sayesinde büyük oranda düşürülebilmekte, bununla birlikte iyi kolesterol denilen HDL seviyesi de yüzde kırk denilebilecek seviyelerde yükseltilebilmektedir. Bununla birlikte krill yağının trigliserit seviyesini düşürebilme etkisi de bulunmaktadır.

Beyin fonksiyonlarına etki : Krill yağının içeriğinde bulunan Omega-3 içeriği ve DHA içeriği, metabolizmada normal şartlarda azalan Omega-3 içeriğinin etkilerinden biri olan beynin normal fonksiyonlarında zayıflık yaşanması durumunun ya da hafızanın zayıflaması durumunun önüne geçebilmektedir. Aynı zamanda bu içerikler beynin ileriki yaşlarda yaşadığı başka sağlık problemlerini de engelleyici özelliğe sahiptir.

Kalp sağğına etki : Krill yağının kolesterol seviyesini düşürücü etkisi bulunduğundan, bununla bağlantılı olarak kalp hastalıklarından ya da damar hastalıklarından korunabilmek için kullanılabilecek ürünler listesinde ilk sıralarda anmak mümkündür.

Depresyon durumuna etki : Krill yağı ve depresyon durumu arasındaki bağlantı hala araştırma aşamasında olsa da, ortaya çıkan sonuçların krill yağının içeriğindeki Omega-3 asitlerinin beynin fonksiyonlarını bir düzene koyarak bireyin moralini düzelttiği şeklinde olduğu görülmüştür.

Aynı zamanda antidepresan etkisinden faydalanılmasının, daha kimyasal içerikte ilaçlar kullanılmasının yerine krill yağından elde edilmesi yerine krill yağının tercih edilmesinin ne kadar mantıklı olduğunu gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda antidepresan ilaçların bünyede yarattığı yorgunluk ve halsizlik gibi durumların krill yağı kullanımında ortaya çıkmaması da bir başka avantajı olarak sayılabilir.

 Krill yağının zararları

Krill yağının zararları başlığı içerisinde kendisine dair söylenebilecek ilk yan etki kanı sulandırma durumudur. Yani krill yağı vb. ürünler kullanan kişilerin kan pıhtılaşması durumu yaşaması  güçleşmektedir. Krill yağı kullananlar mutlaka bir uzman hekim kontrolü dahilinde bir doz ayarlamalı ve kendi istekleri doğrultusunda bu dozu azaltmamalı ya da arttırmamalıdırlar. Bunun dışında bireyden bireye değişebileceği gibi ishal, mide bulantısı ya da mide yanması gibi de yan etkiler gösterdiği bilinmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.