Menu

Kortizon Nedir ? Yan etkileri nelerdir ?


kortizon nedir

İnsan vücudunda bulunan ve böbrek üstü bezler vasıtasıyla üretilen bir hormon olan kortizon, vücutta karbonhidrat ve yağ metabolizması ile ilgili düzenlemeleri sağlamaktadır.

Vücutta salgılanan kortizon oranı gün boyunca farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; Normal ve sağlıklı bir kişinin salgıladığı kortizon hormonu miktarı günlük 15-40 mg iken, kilolu bir kişinin salgıladığı günlük kortizon miktarı bundan %50 daha fazla olmaktadır. İnsan vücudunun salgıladığı kortizon en çok sabah saatlerinde ve sinirlilik halinde yaklaşık 10 katına kadar çıkabilmektedir.

İnsanlarda doğduklarının üçüncü haftasında üretilmeye başlanan kortizon hormonu hayatın sonuna kadar sürmektedir. Kortizon şayet vücut tarafından yeteri kadar üretilemediğinde ya da hiç üretilemediğinde vücuda dışarıdan alınır. Dışarıdan alınan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon miktarı doktorun belirlediği oranlarda alınmalıdır.

Kortizon kullanımında yapılan hatalar:

Kullanılması gereken miktardan daha yüksek dozlarda kortizon kullanılmasının önerilmesi yapılan en önemli hatadır. Kortizon kullanımında mutlaka doktorun takip etmesi, gereken doğru miktarlarda kullanımını sağlaması oldukça önemlidir.

kortizon

Kortizon kullanılan hastalıklar:

Kan hastalıkları,

Romatizmal hastalıklar,

Sinir sistemi hastalıkları,

Bağ dokusu hastalıkları,

Kalp damar hastalıkları,

Tümör tedavileri,

Alerjik hastalıklar,

Böbrek ve idrar yolu hastalıkları,

Karaciğer hastalıkları,

Hormonal hastalıklar,

Göz hastalıkları,

Zehirlenme ve sıcak çarpması,

Travma ve şoklarda kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Bazı hastalıkların tek tedavi yöntemi olan kortizon tedavisi, fazla verildiğinde başkaca hastalıklara da davetiye çıkarabilmektedir.

Kortizonun yan etkileri:

Kan basıncında yükselme,

Gelişme bozuklukları,

Vücutta anormal şişlikler ve gövdede yağlanma,

Kemik erimesi,

Adalelerde zayıflama,

Kıllanma,

Psikolojik bozukluk,

Şeker ve tansiyonda yükselme,

Adet bozukluğu,

Mide problemleri,

Katarakt oluşumu gibi yan etikleri bulunmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.