Menu

Korku hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir


Uzmanlar korkunun en sağlıklı duygu olduğu görüşündeler. Korku sayesinde hayatımızda güven içinde yaşıyoruz. Önlemler alıyor ve hayatımızı koruyoruz.  Korku, çocukluk çağlarından itibaren öğrenilen en faydalı duygudur.

Korku nedir ? Korku, mantıken kontrol altına alınamayan ve tehtid hissi algılanmasıdır.  Terleme, titreme, çarpıntı olarak kendini gösterir. Korku hastalığı denilen psikolojik vakkalar da, korku bu halin çok daha şiddetlisidir. Kişi kendini korumak amaçlı, evinden çıkmaz, kimse ile görüşmez.

 

Korku ne zaman başlar? Doğuştan hiç birimiz korku duygusu ile doğmayız. İlk altı aydan itibaren bebeklerde, anne ve babadan uzak kalmamak ile başlayan korku, aile içinde öğrendiklerimiz ile gelişir. Çeşitli, öğrenme biçimleri ne yazık ki, korkuya dayalıdır. Zamanla gelişen bu duygu, hayatımızı koruma ve kontrol altına alma hisleri ile birleşir. Böylece korku, yaşamımız için bizleri önlemler almaya teşvik eder. Aslında bu açıdan baktığımızda korku, yararlı bir duygudur.

korku

Korku hastalığı nedir? ve nasıl tedavi edilir? Korku hastalığı çeşitli sınıflara ayrılır. Korku bozukluğu, panik bozukluğu, fobik bozukluklar bunlara örnek olarak sayılabilir.  Hayatı kısıtlayan ve sıkıntı veren bu hastalık tedavi edilmezse, şizofreni ve panik ataklara kendini çevirebilir. Bu nedenle mutlaka bir psikolog desteği alınmalıdır. Çeşitli ilaçlar ve terapiler ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.
Son 50 Yorum
  1. Vasfı Gökyurt
  2. eda özel

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.