Menu

Koltuk altı şişliği, kızarıklık ve apse belirtileri


Koltuk altında sivilce ve şişlik neden olur?

Koltuk altlarında ya da kasıkta sivilceye benzeyen fakat çıban şeklinde ağrılı ve acı veren, kaşıntı olabilen yaralar, hidraedenitis adı verilen bir rahatsızlık belirtisidir. Bu rahatsızlıkta, yağ bezelerinin iltihaplanmasından dolayı kıl çevresinde ve kıl köklerinde sivilce oluşur, bu sivilceler bulaşıcıdır ve iltihap bağ dokusuna yayılmaktadır.

Bağ dokularında fistül, iltihaplanma, sertlik, düğümlenme görülmekte ve sonucunda da fibröz oluşmaktadır. Oluşan iltihap yağ ve ter bezlerine sıçrar. Bu durum erkek ve kadınlarda aynı oranlarda görülmektedir.

Hastalık, ilk evrelerinde mercimek kadar düğüm şeklinde ve iltihaplıdır. İltihap daha sonra daha derine nüfuz eder ve apseler oluşur. İlerleyen süreçte daha geniş bir alana yayılmakta, koyu renkli bir görünümü olan yaralar ağrı yapmakta ve iz bırakmaktadır.

koltuk-alti-sisligi-ve-apse

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalarda, bu hastalığa sahip olan kişilerin kesinlikle peynir yememeleri gerekmektedir. Çünkü peynir, asidoza ve iltihaplanmaya neden olmaktadır. Yine bu durumdaki hastalar siyah çay, kahve ve kolalı içecek içmemelidirler, çünkü bağırsakları kurutmakta, vitamin, mineral ve aminoasitlerin vücuda alınmasını önlemektedir. Bu hastaları et ve et ürünlerini yaklaşık 6 ay kadar tüketmemeleri, akşam yemeği zamanında az miktarda yoğurt, meyve ya da yeşil salata yenmeli, sebze çorbası içmelidirler. Çünkü et ve et ürünleri de asidoza sebebiyet vermektedir.

Hayvansal gıdalar, bakliyat, tahıl ve hamurlu akşam yemeklerinde yenilirse, tam anlamıyla sindirilemez ve sorunlara neden olabilir. Hamurlu gıdaların tüketilmesi yağ oluşturmaktadır. Çünkü nişasta glukoza yani şekere dönmekte, şeker de yağa dönüşerek vücutta depolanmaktadır. Peynir, et ve et mamulleri iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Bu gıdalar aşırı miktarda yağ ve protein içermekte ve sonucunda aside dönüşmektedir. Oluşan bu asidin nötrleştirilmesi için, yüksek oranda vitamin ve mineral tüketilmesi gerekmektedir. Asitle mineraller birleşince cüruf oluşmakta, bu cürufta da virüs, mantar ve bakteri yerleşerek toksik maddeler üretmektedir.
Son 50 Yorum
 1. Selma yaren
 2. İsimsiz gizemli
 3. Murat
 4. Ozo
 5. inci
 6. Yok
 7. Mehmet
 8. Sevimli
  • ad soyad
 9. gamze yildiz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.