Menu

Kolonya Nedir? Kolonyanın İçindeki Maddeler Nelerdir ?


kolonya-nedir

Kolonya nedir?

Kolonya denilen ürün; sıvı bir yapıda olan, ferahlatıcı etkisi olan ve içeriğinde bulunan ürünler yüzünden herhangi bir içecek gibi tüketilmesi imkansız bir üründür. Özellikle bizim ülkemizde kültürümüzün getirdiği bir özellik olarak; bayram zamanlarında ortamdaki misafirlere yapılan tatlı ve tuzlu ikramlarda ekstradan bir de yenilip bitirildiğinde kolonya servisi yapılmaktadır. Yemeklerden sonra kokusuyla ferahlatıp yapısıyla canlandıran bir ürün olduğundan Türkiye’de çoğu restoranda hesabın ödendiği alanda müşterilerin kullanımına bırakılmış olan bir kolonya da bekletilebilmektedir.

Kolonyanın tarihçesi

Şuanda kullandığımız kolonyaların ilk kez ortaya çıkarıldığı süreçler, 300 küsür sene öncesine dayatılmaktadır. İlk kez bu ürün bir icat olarak Giovanni Paolo de Feminis isimli bilim insanının çalışmaları sonrasında ortaya konulmuştur. Kolonyanın keşfi de oldukça tesadüfi bir şekilde gerçekleşmiştir. Anlatılan hikayeye göre; o dönemlerde Macaristan’ın kraliçesi olan Elizabeth için ülkedeki bir keşişin yaptığı koku Feminis’in eline geçmiş; kendisi bu karışımın içerisine limon esansı, portakal esansı ve bergamot eklemiştir.

Yarattığı bu karışıma “Eau Admirable” ismini vermiştir. Daha sonra bu karışımın üzerinde oynayıp kolonyayı yarattığı zaman, bu karışımı o zamanlar Köln’de keşfettiği için “Eau de Cologne” ismi bu ürünün artık kalıcı ismi olmuştur.

Kolonyanın içeriği nedir?

Her kolonyanın içerisinde mecburi olarak kullanılması gereken üç temek öğe vardır. Bunlar saf su, formülü “C2H5OH” olan ve çoğunlukla böyle nitelendirilen etil alkol ve yapılacak malzemenin aromasına göre seçilecek esanstır. Bunun anlamı limon kolonyası yapılacaksa limon esansının temin edilmesi veya portakallı kolonya yapılacaksa portakal esansı temin edilmesi gerekmektedir.

Kolonya nasıl yapılır?

Evde kolayca kolonya hazırlayabilmek için ihtiyaç duyulan malzemeler; su, etil alkol, cam beher (milimetrelik olmalıdır), cam fanus, limon esansı ve kolonyanın koyulacağı bir kap hazırlamak yeterlidir. Hazırlama aşamasına geçildiğinde ise ilk önce 50 ml.’lik etil alkol malzemesini elimizdeki cam fanusa koyarak üzerine de 10 ml. su eklemek gerekmektedir. Bu malzemelerin de üzerine 10 ml.’lik limon esansı da eklenmelidir.

Malzemeleri üst üste koyduktan sonra biraz fanusu sallayarak malzemelerin birbirine karışması sağlanmalıdır. Suyun rengi biraz sarılaşmaya başladıktan sonra karışımı iyice çalkalayıp malzemelerin iyice birbirine karışması sağlanmalıdır. Son olarak malzeme kolonyanın saklanacağı kaba aktarıldıktan sonra işlem tamamlanmış demektir.

 

Kolonyanın kullanım alanları nelerdir?

Kolonya ürünü, ilk ortaya çıkartıldığı süreçlerde öncelikli tercih olarak tıbbi alanlarda kullanılmıştır. İçerisindeki malzemelerin oranı, ağızla yenilebilecek seviyeye çekildikten sonra özellikle hazımsızlık problemlerinde, sindirim sistemi rahatsızlıklarında bir şekerin üzerine ufak bir kaç damla damlatılarak ağızda emilmekte veya böyle keyif almayan insanlar için şaraba damlatılarak tüketilme seçeneği de bırakılmıştır.

Alkollü halinden sonra bu ürün bu sefer daha ağırlıklı olarak yaraların temizlenmesi ve iyileştirilmesi adına kullanılmaya başlanmıştır. İltihaplı yaraların temizlenmesi, açık yaralardaki oluşan mikroplu yapıların kırılması gibi durumlar için en çok kolonyadan yararlanmıştır.

Tabi bir de eski dönemlerde kozmetik sektörü adına hiçbir şey bulunmadığından, maddi imkanı bulunan kişiler tarafından tercihlerine uygun olarak anılarak güzel kokmak için kullanılmıştır.

Son olarak da kolonyanın geçmişten günümüze ferahlatıcı bir etki yaratması adına yaz kış ferahlanılmak istenen anlarda kullanıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Çünkü kolonyanın içerisindeki alkol yapısı sıcağı çekerek insanı daha ferah hissettirmektedir.

Kolonyanın zararları nelerdir?

Günümüzde kolonyanın asıl içerik özü olan etil alkol yerine daha kolay bulunan ve daha ucuz olan malzemelerden biri olan metil alkol kullanılmaktadır. Ancak metil alkolle üretilen kolonyanın herhangi bir şekilde tüketilmesi sonucunda insanı öldürme riski bulunmaktadır. Öldürmese bile en kötü ihtimalle kişinin kör kalmasına neden olmaktadır. Bunun dışında bronşit hastası olan kişilerin veya astım hastalığı olan kişilerin kolonyayı kullanması önerilmemektedir. Bunun sebebi de bu tip hastalığı olan kişilerin hastalık krizlerini tetikliyor olmasıdır.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. fbhjuııuıuo
 3. fbhj
 4. sezgin
  • Dhrj
 5. H2O
 6. serenay
 7. zehra
 8. mevlüt
 9. H2O
 10. meral
 11. yaren
 12. yaren
 13. wslik
 14. Ceren Lök
 15. Hande Pelin
  • Anonim
 16. Berk Karagöz
 17. Sevgim Boş Yere

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.