Menu

Kobalt nedir ?


kobalt-minerali-1

Vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmesi adına sürekli olarak bir takım minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Metabolizmamızda kanımızın içeriğinde bulunan eritrositlerin oluşmasına yardımcı olan B12 vitaminin bir parçası da kobalttan meydana gelmektedir. Bu nedenden ötürü vücutta kobalt eksikliği  yaşandığında, otomatikman eritrosit eksikliği de yaşanacağından “pernisyöz anemi” denilen bir kansızlık durumu meydana gelmektedir.

Kobalt, vücudumuzdayken kemiklerimizde, kaslarımızda ve benzer dokularda yer almaktadır. Sağlığımız için yaptığı katkılara demirin vücudumuzda yeteri kadar kullanılmasına olanak sağlaması, tiroid hormonlarının sentezlenmesinde katkısı olması, kükürt bulunan aminoasitlerin yapısına katılması ve hipertansiyon hastalığını olumlu olarak düzenlemesi şeklinde açıklamalar yapılabilmektedir.

Bunun dışında vücuttayken sinir sistemini rahatlatan, damarların genişlemesini sağlayan, pankreasın çalışmalarını düzenleyen, karaciğerin çalışmalarını düzenleyen ve migrenden kaynaklanan ağrıların önüne geçen bir enzim olarak kobalttan bahsetmek mümkün olmaktadır. Vücudumuzda B12 vitaminiyle birlikte yer alan bir enzim olmasının yanında “kobalamin” denilen bileşik de kobalt sayesinde üretilebilmektedir.

Normal şartlarda beslenme sürecimizde, içeriğinde B12 vitamini bulunan besinleri tükettiğimiz zaman otomatikman kobaltı da vücudumuza almamız mümkün olmaktadır. Yani buradan çıkarılacak sonuç, yeterli derecede kobalt enzimine sahip  olmak istiyorsak B12 vitamini kaynağı bulunan besinlerden tüketmemiz gerekliliğidir. Ancak bu noktada da bu besinlerin aşırı derece alınmamasına özen gösterilmeli, kobaltın aşırısının zehirlenmeye yol açması durumu göz önünde bulundurulmalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.