Menu

Kızkalesi efsanesi


kızkalesi

Mersin Erdemli’ye 23km, Mersin merkeze de 60 km mesafede yer alan Kızkalesi, ülkemizin en önemli turizm bölgelerinden biridir.

Yaz dönemlerinde yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan Kızkalesi’ne Silifke üzerinden ulaşılabilmektedir.

kızkalesi mersin


Tarihteki adı Korykos olan Kızkalesi sırayla Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların Kıbrıs Krallığı, Karamanlılar ve Osmanlılar hakimiyetine girmiştir. Yapılan araştırma ve kazılarda, ilk yerleşimin M.Ö. 4. Yüzyılı işaret ettiği görülmüştür. Tarihçi Herodot, burayı adı Georges olan Kıbrıslı bir prensin kurmuş olduğunu yazmıştır.

kızkalesi efsanesi


Kızkalesi’nin çevresinin uzunluğu 192 metre olup, sekiz adet kuleyle korunmaktadır. En son Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılan Kızkalesi, Mersin’in turizmdeki simgesi haline gelmiştir. Bu kadar eski bir geçmişe sahip Kızkalesi’nin birçok tarihe tanıklık ettiği de yadsınamaz. Bundan dolayı da Kızkalesi ile ilgili anlatılan bir de efsane var. İşte, bu efsane;

kızkalesi erdemli


Korykos’un krallarından biri, kız çocuğu sahibi olabilmek için sürekli Tanrı’ya dua edermiş. Duası kabul olan Kral en sonunda bir kız çocuğu sahibi olmuş. Kralın kızı büyüdükçe güzelliği ve yardım severliği herkesin takdirini ve sevgisini kazanmış. Bir gün kente bir falcı gelmiş ve Kral kızının geleceğini öğrenmek için onu saraya çağırtmış. Falcı, Kralın kızının eline baktığında irkilir ama bir şey söylemez. Kral falcıyı zorlayınca falcı “ Kralım, kızınızı bir yılan sokup onu zehirleyecek. Bu yazgısını ne siz nede başka bir şey değiştiremeyecek” diyerek saraydan ayrılır.

kızkalesi korykos


Kral kızına bir şey söylemez ancak derin düşüncelere dalıp gider. En sonunda kıyıya yakın küçük adacık üzerinde, beyaz taşlardan bir kale yaptırmaya karar verir. Kaleyi yaptıran Kral, kızını da buraya kapatır. Kızını yılandan korumaya çalışan Kral yine de falcının dediği şeye engel olamaz. Çünkü bir gün kaleye gönderilen üzüm sepetinin içinden çıkan yılan, Kralın kızını ısırır ve öldürür. Bu hikayeden dolayı da kaleye kızkalesi denmektedir.
One Response
  1. Tuba

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.