Menu

Kızılderililer hakkında bilgi


kızıl baş

İspanyollar Amerika kıtasını keşfettiklerinde kendilerini Hindistan’a gelmiş kabul ediyorlardı.

Bu nedenle burada ki yerlilere Red İndian yani Kırmızı Hintli ismi vermişlerdir. Bu ismin nedeni ise yerlilerin yüzlerini ve vücutlarını kırmızı renk ile boyamasıdır.

Amerika kıtasının sahipleri olan bu yerliler yani Kızılderililer nereden gelmişlerdi?

kızıl derililer


Kızılderililer, Asya kıtasından Bering boğazını geçerek Amerika’ya gelmişlerdir. 10-25 bin yıl önce farklı kültür ve fizik yapısına sahip bu insanlar zamanla Amerika’da tek toplumu yani Kızılderilileri oluşturacaktır. O zamanlarda kuzeyde deniz seviyesi buzullar nedeni ile düşüktü. Bering boğazı bir köprü vazifesi görüyordu. Avrupalılar kıtaya ayak bastığında yaklaşık 4.2 milyon, Güney Amerika’da ise 10 milyon yerli Kızılderili vardı. Bu noktadan sonra nüfus hızla azalmaya başlamıştır. Çeşitli, katliamlar, bulaşıcı hastalıklar ile Kızılderililer nüfus olarak azalmıştır topraklarını kaybetmiştir.

kızıl2


Alt kökenleri Asya olan Kızılderililer, ırk olarak düz siyah saçlı ve kahverengi gözlüdür. Deri renkleri orta kahve ile kızılımsıdır. Kullandıkları lisan Avrupa, Asya ve Afrika’da kullanılan lisanlara benzememektedir. Avcı, balıkçı ve tarımla uğraşan kabileler vardır. Kabile birlikleri ile bağımsız yönetilmişlerdir. Dini yapıları ise, Aztek ve Maya uygarlıklarında olduğu gibi tanrılı ve ritüellerle doludur. Doğayı iyi özümseyen ve anlayan bir ırk olarak, sağlıkta özel şifalı otlar kullanmışlardır.

kızıl3


Avrupa’ya Amerikanın keşfi ile Kızılderililerin kullandığı tütün, patates, kakao ve yer fıstığı gibi 20 adet besin maddesi götürüldü. Kızılderililer arasında ahşap oymacılığı, çanak çömlek yapmak da çok ilerlemiştir. Bakır, altın ve gümüş ileri derecede kullanılmaktaydı. Teknolojik olarak çok geri olan bu yerli halk, Avrupalıların vahşet şeklinde katliamlarından kurtulamadılar. 1924 yılında ABD vatandaşı olsalar da halen topraklarını geri alamamış ve hiçbir hakkı olmayan bir ırk olarak sürgün hayatı yaşamaktalar.

kızıl4


Kızılderililerin Türk olduğu hakkında pek çok bilgi konuşulsa da bunun doğruluğu yönünde bir bilgi elimizde yoktur. Asya’da yaşamış olmaları ve Türk soylarının da buradan gelmesi bu konuda çeşitli savlar ortaya atılmasına sebeptir.
Son 50 Yorum
  1. Gülşen Açıkyıldız
  2. Anonim
    • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.