Menu

Kızıl Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?


Kızıl hastalığı nedir?

“Kızılcık hastalığı” olarak da anılabilen bu hastalık, en sık şekilde okul çağında olan çocuk bireylerde görülmektedir. Sonbahar geçişlerinde, kış mevsiminde ve hatta ilkbaharda da havalar soğuksa rastlanabilen kızıl hastalığına “streptocossus” isimli bir bakteri yol açmaktadır. İlk olarak vücutta bir kuluçka dönemi geçiren bu bakteri, ardından bulunduğu kişinin yaptığı solunumla havaya yayılıp başka metabolizmalara da bulaşabilmektedir.

Kızıl hastalığı belirtileri

  • Dil üzerindeki iltihaplar : Özellikle hastalığın ortaya çıktığı ilk günlerde dil bölgesinde beyaz renkli iltihapların oluştuğu görülür. Aynı zamanda dişin yanlarının ve ucunun daha kırmızı bir renge büründüğü de gözlemlenmekte, tip olarak çileğin dış görünüşüne benzemektedir.
  • Ateşlenme : Hastalığın ortaya çıktığı ilk günden itibaren kendini belli eden ateşlenme durumu, ikinci günden itibaren zirveye çıkmaktadır. Eğer tedavide geç kalınırsa bu ateşlenme hali bir haftayı geçecek şekilde devam etmektedir.
  • Cilt soyulmaları : İlk olarak deride pul pul olma durumu görülürken, ardından ilk olarak yüz bölgesinden ardından da kol ve bacaklara sıçrayacak şekilde soyulmalar gözlemlenmektedir. Hastalığın devamında ikinci hafta geçildiyse soyulmalar oldukça derinleşmektedir.
  • Bademciklerdeki değişim : Bademciklerin her ikisinde de şişme ve kızarıklık meydana gelmektedir.
  • Kızarıklıklar : Hastalığın ortaya çıkmasından en geç 48 saat içerisinde tüm vücutta rastlanabilecek kızarıklıklar ve beraberinde gelen döküntüler meydana gelebilmektedir. İlk olarak koltuk altında başlayan bu kızarıklık belirtileri, ardından kasıklara ve enseye yayılmaktadır. İlk gün sonunda yüz hariç hemen hemen vücudun her alanında görülebilmektedir.

Yetişkinlerde kızıl hastalığı

Genel hatları itibariyle çocuklarda ortaya çıkan bir hastalık olduğu söylense de, bulaşıcı olması sebebiyle yetişkin bireylerde de ortaya çıktığı görülen kızıl hastalığının; yetişkin yaşlarda olan kişilerde de aynı şekilde tezahür ettiği bilinmektedir. Olgun yaşlarda olan kişilerin kızıl hastalığına yakalandıklarında görülen tek fark, belirtilerin daha yoğun ve daha ağır şartlar şeklinde geçirildiğidir. Yani; ateşin gerçekten vücudu çok zorlayacak noktalara geldiği veya bademcik şişmelerinin kişinin kendini nefessiz hissetmesine varacağı noktalara getirdiği söylenebilmektedir.

Bu sebepten ötürü, yetişkinlerin kızıl hastalığına yakalandığına dair en ufak bir belirtisi olduğunda geç kalınmadan hastaneye doktor kontrolüne gitmesi; eğer kızıl hastalığı geçiriyorsa da mutlaka hastanede müşahade altında tutulması gerekmektedir.

kizil-hastaligi

Kızıl hastalığı kaç gün sürer?

Kızıl hastalığının vücuttaki kuluçka dönemi aşağı yukarı beş gündür. Bu süreç sonrasında bir kaç gün içerisinde vücutta mutlaka ortaya çıkan bu hastalık, müdahale edildikten sonraki günlerde en yakın süreçte iyileşme belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Aşağı yukarı 14-15 gün içerisinde de tamamen iyileştiği söylenebilmektedir.

Kızıl hastalığına ne iyi gelir?

Kızıl hastalığının tedavi aşamasında, öncelikle doktorların kişiyi kesin tanı koyma sürecine sokmaları gerekmektedir. Bunun için de fiziksel muayene yapılarak boğazın geride kalan kısmı gözlemlenir ve kızıl hastalığında olan semptomların var olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Eğer doktor gerek duyarsa, bu hastalığa neden olan bakterinin varlığını bulabilmek adına boğazdan bir test kültürü alabilmektedir.

Hastalık kesinleştikten sonra, hemen kişiye iyi gelecek antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Antibiyotik hastalığa yoğun şekilde etki ettiğinden, haftanın sonlarına doğru tamamen temizlenmeye başlamaktadır. Hastalık geçmeye başladıkça; vücutta oluşan soyulmalar son bir kez daha kasıklarda, koltuk altlarında veya parmaklarda yaşanarak bitmektedir.

Bu tip antibiyotik, enjekte ilaç vb. kullanımların yanında; doğal yollardan hastalığın atlatılabilmesi için adaçayı, atkuyruğu bitkisi çayı, frenk üzümü suyu, çuha çiçeği çayı, karaçam dikeni çayı; muz, ahududu ve çorba tüketimi gibi faktörler de etkili olmaktadır.

Kızıl hastalığı tekrarlar mı?

Kızıl ya da kızılcık hastalığı, bulaşıcı bir hastalık olmasının yanında daha öncesinde hiç bu hastalığı geçirmemiş bağışıklıktaki bünyelerde ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü kızıl hastalığının tekrarlandığı vakalar gözlemlenmemektedir.

 

Kaynak :

http://www.innerbody.com/diseases-conditions/scarlet-fever
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. selin
  3. nazike
  4. bsenne

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.