Menu

Kızamık Belirtileri Nelerdir ?


Vücudun her yerinde kırmızı renkli döküntülerin çıkmasına neden olan hastalığa kızamık adı verilmektedir. Oldukça kolay şekilde bulaşabildiğinden dünya genelinde oldukça yaygın görülen, özellikle çocuklar üzerinde öldürücü etkiler yarattığından aslında tehlikeli de bir hastalık sayılmaktadır.

Tıp dünyasında “rubeola” olarak da bilinen bu hastalık, solunum sisteminde ortaya çıkan ancak farklı şekillerde de kolaylıkla kapılabilen bir hastalık kategorisindedir. Yani; kızamık virüsüne sahip olan bir kişi kalabalık bir ortamda öksürse dahi yanındaki kişilerin kolaylıkla enfekte olabilmesi söz konusudur.

Kızamık Belirtileri Nelerdir ?

 • Ateşin herhangi bir hastalık olmamasına rağmen yükselmesi
 • Burnun sürekli akmaya başlaması
 • Boğazda ağrılanmaların meydana gelmesi
 • Sık sık hapşırmaya başlanması
 • Boyundaki lenf bezlerinde şişmelerin meydana gelmesi
 • Rahatsız edici bir şekilde öksürmeye başlama
 • Sebepsiz yere oldukça yorgun hissetme
 • Gözlerde kızarıklıkların oluşmaya başlaması
 • İshal durumunu yaşama
 • İlerleyen süreçte ağızda beyaz yaraların çıkması
 • Vücudun her yerinde kırmızı döküntülerin oluşması

Yukarıda belirtmiş olduğumuz semptomlar, kızamık hastalığının vücutta 3-4 gün içerisinde mutlaka oluşum göstereceğini belli eden unsurlardır ve bu unsurları görüyorsanız kızamığın başlangıç evresinde olduğunuzu söylemek mümkündür.

kizamik-hastaligi

Kızamık nasıl teşhis edilir?

Kendinizde şüphelendiğiniz anormallikler sonrası doktor kontrolüne gittiğinizde, zaten hastalığın semptomları hakkında bilgi sahibi olan doktorunuz üzerinizde şüphesini doğrulayacak bir semptom belirtisi aramaktadır (dilde oluşan beyaz lekelere ya da ciltteki lekelerin cinsine bakmak gibi). Eğer sizdeki semptomlar düşüncesini doğrulayacak şekildeyse geciktirmeden tedavi aşamasına geçilmekte, ama emin olunamayan durumlar varsa da kesinlik yaratılabilmesi adına kan tahlili istenmektedir.

 

Yetişkinlerde kızamık hastalığı

Çocuklara nazaran daha atlatılabilir bir şekilde bu hastalığı yaşayan yetişkinlerde, öncesinde kızamık aşısı olunup olunmadığı veya virüse sahip olduğu bilinen kişilerle ne kadar temas halinde olunduğu oldukça önemli faktörlerdir. Çünkü toplum kanısında (özellikle eğitim seviyesi olarak çok ilerleyememiş toplumlarda) küçük çocuklara bu tip aşıların zarar vereceği düşünüldüğünden genelde aşı korunmasına alınmadıkları ve yetişkinliklerinde daha ağır zararlar gördükleri de karşılaşılan durumlar arasındadır.

Kızamık nasıl geçer?

Kızamığın kendisine has bir tedavi yöntemi bulunmamakta, bunun yerine hastalık sonuçlarını hafifletecek önlemlerin alınması imkanı olmaktadır. Yani çok aşırı ağır geçirilmeyen kızamık vakalarında evde dinlenme ve türlü yardımcı ilaçlar ile durumun kısa sürede atlatılması mümkün olmaktadır.

Başlıca ateş düşürücü-ağrı kesici ilaçların kullanımı, hastalığın iyileşme seyri için oldukça işe yaramaktadır. Bol bol vitamin ve mineral kaynağı yiyecek ve içeceklerle beslenilmesi, vücudun kendini daha çabuk toparlamasına yardımcı öğelerdir. Ayrıca öksürük komplikasyonu oluşan hastaların da öksürük önleyici ilaçlardan kullanması da olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Bu hastalığı geçiren bireylerin toplum içerisinde mümkün mertebe hastalıkları geçene kadar yer almamaları gerekmektedir. Bu herşeyden önce kendi iyileşme süreçlerini vücutlarını yordukları için geciktirmekte, bunun yanında hasta olmayan insanlara virüs bulaşabilecek istenmeyen ortamların oluşmasına neden olmaktadır.

Kızamık olan çocuğa ne yapılmalı?

Çocuklarda görülen kızamık belirtilerinde, aile geç kalmadan çocuğa aşı yapılıp yapılamayacağını öğrenmelidir. Eğer kuluçka dönemi geçtiyse, tedavi artık alınacak destek ilaçlarla, toplumdan soyutlanıp yatıp dinlenmeyle ve bol miktarda A takviyesi alınarak yapılmalıdır.

Kaynaklar :

https://www.webmd.com/children/tc/measles-rubeola-topic-overview#2

https://en.wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWVhc2xlcw

https://www.healthline.com/health/measles#complications7

 
Son 50 Yorum
 1. Merve erdeger
 2. elif

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.