Menu

Kısırlık nasıl anlaşılır belirtileri


kısırlık

Bir yıl kadar korunmasız olarak ilişkiye girildiğinde bebek sahibi olunmuyorsa hemen bir hekime başvurup kısırlık analizi yaptırmak gereklidir. Bugün tıp o kadar ilerledi ki, kısırlık bile yakında tarihe karışacak gibi görünüyor. Çünkü, kadın ve erkek için yapılan bazı özel uygulamalar ile bebek sahibi olunabiliyor. İşte kısırlık için yapılabilen uygulamalar tetkikler ;

Öncelikle kadınlarda jinekolojik muayene, ultrason da yumurtalıkların ve rahmin incelenmesi yapılır. Çeşitli hormon tahlilleri, rahim filmleri ve erkeklerde sperm analizi yapılmalıdır. Bu tetkikler sonrası hastalar hakkında genel bir durum ortaya çıkmaktadır. Doktorun yönlendirmesi ile tüp bebek uygulama yöntemine gidilebilir. Kadında yumurtlamanın olmaması, polikistik over sendromu , kanser hastalığı tedavisi görmek, şeker ve guatr gibi çeşitli hastalıklar kısırlık yaratabilir. Fakat, yapılan hormon tahlilleri ve görüntülemeler ile sorun çözümlenebilmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır?

1 yıldan uzun süre boyunca çiftin korunmadığı halde bebek sahibi olmaması.

Kadında, düzenli adet görmemek ya da hiç adet olmamak.

Kilo alımı ve buna bağlı olarak hormon bozuklukları. Aşırı kıllanma, sivilcelenme vs.

Kadında, süt hormonunun artması ve meme bölgesinden süt gelmesi.

Kasıklarda ağrı ve kramplar.

Erkeklerde meni azalması kısırlık belirtisi olarak sayılabilir.

Bütün bu belirtiler net olarak kısırlık diye betimlenmez. Çünkü geniş çaplı araştırmalar yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, hiç spermi olmayan erkek hastalarda alınan doku örnekleri ile laboratuar ortamında sperm üretilmektedir.

Kısırlık için yapılan tetkikler nelerdir?

Kadınlarda rahim filmi ve görüntülenme ve hormon tahlilleri yapıldıktan sonra, rahimde myom, kist, polip gibi oluşumlar ve yumurtalıklar kontrol edilecektir. Hekim sizden rahim filmini rahim dokusunda yapışıklık, gebeliğin oluşmasına engel olacak anormal durumlar ve tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamak için ister. Adet bitiminden 1 hafta sonra rahim filmi çekilir. Ağrı gibi bir durum söz konusu değildir. Yaklaşık 10 dakika kadar sürer. Laparoskopi uygulamasında ise rahime göbek deliğinden girilir ve içeride olan polip, miyom ve kistlerin yeri tespit edilerek müdahale edilebilir.

Erkeklerde semen analizleri yapılır ve kadında yapılan testler ile tam tanı koyulabilir. Erkeklerde semen analizi için 3-5 günlük cinsel perhiz önerilir. Erkeklerde, anatomik bozukluklar, hormonal nedenler, varikosel, kanser tedavisi, genetik rahatsızlıklar kısırlık nedenlerinin başında gelir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Merhaba
  3. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.