Menu

Kırıklar ve çatlaklar hakkında yanlış bildiklerimiz


Kırıklar veya çatlaklar üzerine uyguladığımız hurafe tedaviler ile kendimizde kalıcı hasarlar yaratabiliyoruz.

Üstelik tedavi edilmeyen kırık, çatlak uzun süre iyileşemiyor ve yaşam kalitesini düşürüyor. İşte, kırık ve çatlaklar ile ilgili yanlış bildiklerimiz ;

Kırık ya da çatlak yaşayan hastaya sürekli olarak kelle paça çorbası içirilir. Bu çorbanın kemiği tedavi ettiği düşünülür. Oysa kelle paça çorbası protein ve yağ içerir. Üstelik oranları da yüksektir. Fazladan alınan protein ve yağ, hastanın şişmanlaması yanı sıra kemiklerin kaynaması için hiçbir fayda sağlamaz. Bu çorba yerine sebze, meyve içeren sağlıklı bir beslenme kemiklerin daha hızlı kaynamasını sağlar.

Halk arasında kırığın çatlaktan çok daha iyi olduğu söylenir. Oysa, çatlak ve kırık arasında pek fark yoktur. Çatlak, küçük kemiklerde ayrışma olmazsa koyulan tanıdır. Özetle, kemik bütünlüğü bozulması denilen durum hem çatlak hem de kırık için kullanılır.

kırık3


Kırık oluşursa hasta yürümez ama çatlakta rahatlıkla yürünebilir. Bu doğru değildir. Kemik bütünlüğü komple ayrılmış olan kişilerde basabilir, yürüyebilir. Bu durum hem çatlak hem de kırık için geçerlidir.

Kırık oluştuktan sonra pek çok hastaya kırık iyileşinceye kadar balık yedirilmez. Oysa, balık içinde ki fosfor kırıkların iyileşmesini hızlandırır. Bu nedenle pek çok uzman balık yenilmesini tavsiye eder.

kırık4


Kırıkların oluşması ile eski dönemlerden günümüze pek çok hasta hastane yerine kırık çıkıkçıya götürülür. Hatta kırığa yumurta sürmek, balık ve et sarmak kesinlikle en tehlikeli uygulamalardır. Kırık yerine kaynayamayacak veya yanlış kaynayarak ömür boyu iskelet sisteminde hasar yaratabilir. Çünkü, ortopedi hastalıklarında uygulanan yanlış müdahaleler çok zor tamir edilmektedir.

Herhangi bir yerinizde kırık veya çatlak, ağrı hissettiğinizde mutlaka bir hekime gözükmeli tedaviye bir an önce başlanmalıdır. Pek çok çatlak ve kırık vakasında uzun süre ağrınız olmayabilir fakat bir rahatsızlık hissi hissedilir. Bu tarz rahatsızlıklar ciddiye alınmalıdır.
Son 50 Yorum
 1. Sevde
 2. Nur Ergün
 3. Burak
 4. iem
 5. Anonim
 6. mustafa
 7. Ece
  • Anonim
 8. hiranur
 9. Cansın
 10. esra
 11. Cemal ARDIÇ
 12. Cemal ARDIÇ
 13. T

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.