Menu

Kınanın saça faydaları


Kına, Kına ağacının yapraklarının toplanıp, kurutulup ezilmesi ile oluşan bir tozdur. Asıl ismi Hına’dır. Fakat, çok eski zamanlardan günümüze kadar saç ve sakalların boyanması, tedavi için kullanılmaktadır.  Kına, siyah, turuncu, kızıl renklerde saçlara uygulanır ve saça kızıl ya da turuncu rengini verir. İyi bir kınanın içinde metalik tuz olmamalıdır.

Uzmanlar, kınanın saça faydalarının saymakla bitmediğini söylüyorlar. İşte, kınanın saça faydaları nelerdir ve kınanın içine ne katılır, kına nasıl uygulanır sorularının cevapları:

1) Kına doğal bir saç boyasıdır

Kına doğal bir saç boyasıdır ve saç boyamak için son derece güvenli bir yöntemdir. Piyasadaki boyaların aksine içinde kimyasallar bulunmadığı için saç sağlığınıza bir zarar vermez ve saçlarınızı aynı zamanda güçlendirip onarır. Ancak kına son derece boyar bir madde olduğundan saç diplerinize vazelin sürmek ya da bant yapıştırmak gibi önlemler alarak yüzünüzün boyanmamasına dikkat edin.

2) Kına saç sağlığına yararlıdır

Kına saç sağlığınızın gelişmesine yardım eder. Saçların kırılmasını engeller, saçlarınızın parlamasını ve gürleşmesini sağlar. Aynı zamanda kepek gibi problemleri önler.

3) Kına saç dökülmesini önler

Kına saç dökülmesini engeller ve saç dökülmesi ya da kelleşme sorunu olanlar için son derece faydalıdır.

4) Kına biti öldürür

Bit tedavisinin etkili olabilmesi için hem biti öldürmek hem de bit sirkelerini (yumurtalarını) öldürmek gerekir, kına ise ikisini de gerçekleştirebilecek kadar etkili bir maddedir. Kınanın pütürlü yapısı iyice karıştırılıp sık dişli bir tarakla saça sürüldüğünde bitleri öldürecektir. Ayrıca kınanın içine limon suyu gibi asidik maddeler eklemek de bitlerin saç köküne tutunmak için kullandığı yapışkan maddenin yok edilmesini sağlar.

5) Kına kepeği önler

Kınanın saç derisini yatıştırma özelliği vardır. Aynı zamanda mikrop önleyici özelliği olan kına saç derisi sağlığını iyileştirerek kepek ya da saç derisinde kaşıntı gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

6) Kına saçı besler

Kınanın içindeki bileşenler saçı besler ve saç hasarını onarır. Kına ayrıca saçın pH seviyesini düzenleyerek saç derisini korur ve saçın elastikiyet kazanmasını sağlar.

kına yapmanın saça faydaları

7) Kına saçı uzatır ve saçı gürleştirir

Saç derisi sağlığının iyileşmesi ile birlikte saç derisindeki tıkalı gözenekler açılır, saç derisinin pH seviyesi düzenlenir ve saç dökülmesi azalarak sağlıklı saçın uzayabilmesine olanak sağlanır. Kına saçın hızlı uzamasını sağlamanın yanı sıra saçı gürleştirir ve saç dokusunun da iyileşmesini sağlar.

8) Kına saç derisindeki yağlanmayı dengeler

Kına yalnızca saçı kepekten korumakla kalmaz aynı zamanda saç derisinde üretilen yağın dengelenmesini de sağlar. Saçtaki fazla yağın engellenmesini sağlar, saç derisindeki tıkalı gözenekleri açar ve yağ bezlerinin normal bir şekilde çalışabilmesine yardımcı olur.

9) Kına saçı nemlendirir

Kına her bir saç telinin etrafında koruyucu bir kalkan oluşturur ve nemin saçta hapsedilmesini sağlayarak saçı nemlendirir. Saçı nemlendiren diğer maddelerle karıştırılarak saç maskesi şeklinde uygulandığı zaman özellikle daha faydalıdır. Kına saç kırılmalarını ve koparak dökülmeyi de önler.

Saça kına yakmak zararlı mıdır?

Kına bitkisel bir üründür ve bu sebeple bazı kişilerde ağır alerjilere sebebiyet verebilir. Özellikle çocuklarda kınanın asla kullanılmaması gerekir. Yetişkinler kına kullanmadan önce alerji testi yapabilirler. Çok az miktar kınayı kolun iç kısmına sürüp birkaç saat beklemek ve derinin tepkisini ölçmek alerjiniz olup olmadığı hakkında bilgi verecektir.

Kına nasıl uygulanır? Kına içeren saç bakım kürleri

1) Kına ile saç boyamak

Kına en sık saçı doğal olarak renklendirme yöntemi olarak kullanılır. Kına saç boyarken kullanılacak en güvenli yollardan biridir. Kına ile saç boyamak için aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz:

Kına, Kahve ve Kırmızı Pancar Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 2 fincan toz kına
 • 1 limon suyu
 • 1 yumurta beyazı
 • 2 çorba kaşığı toz kahve
 • 1 fincan pancar suyu

Kınayı çelik bir kaseye alın ve içine biraz su ekleyerek, hava kabarcığı kalmayacak şekilde karıştırın. Ardından toz kahveyi ekleyin. Karışımı bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün kınayı kullanmadan önce yumurta beyazı, limon suyu ve pancar suyunu ekleyin. İyice karıştırın ve saça eşit bir şekilde karışımı yedirin. Ardından saçınızı streç film ile sarın ve 2-3 saat bekletin. Daha sonra saçınızı önce ılık su ile ardından şampuan ile nazikçe yıkayın.

2) Saç uzatmak için kına

Kına saç uzatmak için en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Doğal saçlara kına uygulamak saçınızın hem parlamasına hem gürleşmesine hem de sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. Kına ile saç uzatmak için aşağıdaki tarifleri uygulayabilirsiniz:

Kınalı Saç Uzatma Serumu

Gerekli malzemeler:

 • 5 fincan toz kına
 • 250 gram susam yağı

Susam yağını ılıyıncaya dek kısık ateşte ısıtın ve ardından toz kınayı ekleyerek 5-6 dakika kaynatın. Daha sonra karışımı ocaktan alın ve tamamen soğuyana dek bekleyin. Karışım soğuduktan sonra karışımı şişeleyip daha sonra da kullanabilirsiniz. Karışımı iki ay boyunca haftada iki kez saça uygulayın. Saçınıza sürdüğünüz karışımı streç film ile sarın ve bir saat kadar bekleyip yıkayın.

 

3) Saç besleyici maske yapmak için kına

Kına uzun zamandır saç besleyici özelliği ile saç nemlendirici krem olarak kullanılmıştır. Kına saç tellerine parlaklık ve esneklik kazandırır ve nemi saça hapseder. Aynı zamanda elektriklenmeyi önler. Kına ile saç besleyici maske yapmak için aşağıdaki tarifleri uygulayabilirsiniz:

 

Kına, Yeşil Çay ve Limon Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 2 fincan toz kına
 • 2 fincan taze demlenmiş yeşil çay
 • 2 çorba kaşığı limon suyu
 • 2 çorba kaşığı yoğurt

Kınayı çelik bir kaseye koyun ve üzerine yeşil çayı ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi sabah karışımın içine limon suyu ve yoğurdu (yoğurdu önce çırpın) ekleyin ve iyice karıştırıp saçınıza sürün. Saçınızı sarın ve üç saat bekleyin. Saçınızı önce ılık su ile ardından şampuanınızla yıkayın.

4) Kepekli saçlar için kına

Kepek ve saç derisinde kaşıntı en sık rastlanan saç derisi sorunlarının başında gelmektedir. Kepek saç derisinin aşırı kurumasından kaynaklanırken kaşıntı ise kuruluk ya da mantar enfeksiyonuna bağlı olarak gelişebilir. Aşağıdaki tarifleri uygulayarak kepekten ve saç derisindeki kaşıntıdan kullanabilirsiniz:

 

Kına, Zeytinyağı ve Yumurta Beyazı Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 2 fincan toz kına
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 yumurta beyazı
 • Karıştırmak için biraz su

Toz kına ve suyu karıştırıp bir gece bekletin. Ertesi sabah karışıma yumurta beyazı ve zeytinyağı ekleyerek macun kıvamını alıncaya dek iyice karıştırın. Karışımı saçınıza yedirin ve saçınızı sararak iki saat bekletin. Saçınızı önce ılık su ile ardından şampuan ile yıkayın.

5) Saç dökülmesi için kına

Günlük hayatımızda saçlarımız dökülür ve bunun birçok sebebi vardır. Beslenmenizde bazı besinleri yetersiz tüketmek, hormonsal değişimler, kirlilik ya da fazla saç şekillendirici ürünler kullanmak saç dökülmesine sebep olabilir. Ancak kına saç dökülmesini doğal bir şekilde engelleyecektir. Aşağıdaki tarifleri uygulayarak kına ile saç dökülmesinden kurtulabilirsiniz:

 

Kına, Kişniş ve Karabiber Maskesi

Gerekli malzemeler:

 • 2 fincan toz kına
 • Bir avuç kişniş yaprağı
 • 1 yemek kaşığı tane karabiber

Kınayı geceden suda bekletin. Kişniş yapraklarını ezerek yoğun macun kıvamına getirin ve tane karabiberleri öğütün. Ertesi sabah kişniş ve karabiberi kınaya ekleyip iyice karıştırın. Karışımı saçınıza yedirin, saçınızı sarın ve 1-2 saat kadar bekleyin. Saçınızı önce ılık su ile ardından şampuan ile yıkayın.

Kına kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Eğer saç derinizde enfeksiyon varsa ya da çok kuru saçlara sahipseniz kına kullanmayın.
 • Kınayı güvenilir bir yerden almaya ve kaliteli bir kına kullanmaya dikkat edin.
 • Kaliteli bir kınanın rengi zeytin yeşilidir ve tatlı bir kokusu vardır.
 • Eğer kınanın rengi açık yeşil ya da griyse kullanmayın.
 • Kınayı çelik bir kapta hazırlamak, kınanın oksitlenmesi açısından daha yararlıdır.
 • Cildinizde alerji testi yapmadan kınayı saçınıza ya da vücudunuza sürmeyin.

Kaynaklar:

http://www.thefitindian.com/benefits-of-using-henna-for-a-healthy-hair/

https://www.rewardme.in/beauty/hair/article/10-hair-care-benefits-of-henna

http://www.stylecraze.com/articles/henna-for-hair-growth/#gref

https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/henna.html

 




One Response
 1. elif

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.