Menu

Kilo verildiğinde yağlar nereye gider


kilo erirken yağlar ne olur

ABD nüfusunun yaklaşık %66’sı ya fazla kilolu ya da obezlerden oluşmaktadır. Pek çok insan da fazla kilolarından kurtulmaya çabalamaktadır. Bu amaçla diyet, spor, cerrahi müdahaleler ve bazı alternatif yöntemler denemektedir. Kilolu olmanın sağlıklı olmanın göstergesi olmadığı anlaşıldıktan sonra, insanlar sağlıklı ve daha zayıf bir vücuda sahip olmak için uğraşmaya başlamışlardır. Bu uğraşılar ve çabaların neticesinde vücudun atmış olduğu yağlar nereye gitmektedir? İşte cevabı;

Dünya genelinde kilo vermeye çalışan hemen herkes diyet ve spor egzersizleri ile verdikleri kilo karşılığında, vücutlarından attıkları yağların nereye gittiğini bilmezler. Doktorlar, diyetisyenler ve kişisel eğitmenlerin sahip olduğu en yaygın yanlış düşünce, eksik kütlenin enerji veya ısıya dönüştüğüdür. Doğru olan ise, Prof. Andrew Brown’ın elde ettiği sonuçlara göre kütlenin çoğunun karbondioksit olarak nefesle dışarı atılmasıdır. British Medical Journal’da yayınlanan bir yazıda, 10 kg. yağ kaybı için 29 kg. oksijen solunması gerektiği, bu metabolik sürecin de 28 kg. karbondioksit ve 11 kg. su ürettiği belirtilmektedir. Bu çalışmayı kaleme alan yazar Ruben Meerman, kişisel deneyimleri nedeniyle kilo kaybının biyokimyası ile ilgilenmeye başlamıştır. 2013 yılında 15 kilo veren ve çok basit bir düşünce ile verdiği kiloların nereye gittiğini merak eden Meerman, yoğun bir biyokimya kursu sonucunda inanılmaz sonuçlara ulaşmıştır.

kilo vermek

Tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen obezitede büyük artışlar yaşanırken, kaybedilen kiloların nereye gittiğini bilmenin hakkı olduğunu düşünen Meerman, sorusuna cevap verecek kimse bulamamış, kilo vermenin metabolik süreci ile ilgili ne kadar az bilgiye sahip olunduğunu görmüştür. Konuşulan 150 kadar doktor ve diyetisyenin yarısından fazlası yağın enerji ya da ısıya dönüştüğü düşüncesini savunduğunu görmüştür. Bazıları ise, yağ metabolitlerinin dışkı yoluyla atıldığını ya da kasa dönüştüğünü söylemişlerdir. Kütlenin korunumu kanunu’na göre, madde ne yoktan var edilebilir ne de yok edilebilir, ancak kimyasal reaksiyonlar vasıtasıyla formunu değiştirebilir. Bu kanuna göre, kilo verildiğinde fazla kiloların yok olmadığı basit bir şekilde su ve buhar olarak formunu değiştirdiği ortaya çıkmaktadır. 10 kg. yağın içindeki atomları takip ettiğinizde, 8,4 kilosunun akciğerlerden karbondioksit olarak atıldığını, geriye kalan 1,6 kilosunun da suya dönüşerek idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı ve diğer başka vücut sıvıları ile birlikte dışarı atıldığını görebilirsiniz. En sık karşılaşılan sorulardan biri olan fazla nefes alıp vermenin kilo kaybına sebep olup olmadığıdır. Bunun cevabı kesinlikle hayır. Çünkü kişinin ihtiyacından fazla nefes alması hipoventilasyona yol açmakta, sonucunda da baş dönmesi, çarpıntı ve bilinç kaybı yaşanabilmektedir.

Kilo verildiği zaman yağ hücrelerinde küçülme olur. O zaman da, küçülen yağ hücreleri cildimizde ne gibi etkilere yol açar? sorusuna cevap verelim; Orta seviyede bir kilo kaybı yaşandığında insanın derisi vücudun yeni boyutuna ya da formuna göre küçülür. Bu küçülmeyi sağlayan da cildin özelliği olan elastikiyetidir. Bu özelliği cilde veren şey ise kollajen’dir. İnsan yaşlandıkça cildin kollajen lifleri zayıflamakta ve ciltte kırışıklıklara sebep olmaktadır. Hızlı büyüme ya da hızlı kilo alma gibi durumlarda cildin kollajen üretimi bu hıza yetişemeyebilir ve bu da ciltte çatlaklara sebep olur.  Örnek olarak, ergenlik dönemi ve gebelik sürecindeki hızlı büyüme gösterilebilir. Ruben Meerman, elde ettiği bu bilgileri herkese ulaştırmanın insanları daha fazla düzenli egzersiz yapmaya yönelteceğine, bu egzersizler sırasında da nefes sayısının artarak daha fazla yağ atılmasını sağlayacağına inanmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.