Menu

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


kil-kurdu-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri

Kıl kurdu nedir?

Bağırsak kurdu olarak da adlandırabileceğimiz kıl kurdu, beyaz bir solucana benzeyen bağırsak parazitleridir. Kıl kurtları genellikle insanların bağırsak sistemlerine yapışarak orada yaşamlarını sürdürürler. Bağırsak dışında genelde apandisit ve makat civarında yaşayabilirler. Dişi bağırsak parazitleri genelde anüs civarında sürekli yumurtlayarak o bölgede bulunurlar. Tıbbi olarak ”enterobius vermicularis” olarak adlandırılan kıl kurdu, vücutta aşırı çoğalmaya başlayınca mesane bölgesine kadar yayılabilir. Vücutta kalma süreleri ortalama olarak 36 haftadır.

Kıl kurdu belirtileri

Anüs bölgesinde kaşıntı

Bazen şiddetli olacak şekilde karın ağrıları

İshal olma

Daha kötü kokulu dışkı

Daha kötü kokulu ve şiddetli gaz çıkarma

Aşırı yiyip kilo alamama

Kansızlık ve vücutta vitamin eksikliği belirtileri

kil-kurdu-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri-2

İştahsızlık

Mide bulantısı

Diş gıcırdatma

Halsiz hissetme

Ağızda salya artışı

Ağızda kötü koku

Vücutta kısım kısım döküntüler

Kıl kurdu neden olur?

Yeterince yıkanmamış sebze ve meyvelerin yenmesi

Dışkıdan sonra yeterince temizlenmeyen ellerin ağız kısmıyla teması

Kıl kurdu parazitinin bulaşmış olabileceği umumi tuvaletler, kapı kolları vb. yerlerle temas etme

Temiz bir ortamda muhafaza edilmeyen işlenmiş et ürünleri

Pis sularla temas etme

Musluk suyu içme

Toprakla ve farkında olmadan hayvan dışkısıyla temas etme

kil-kurdu-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri-3

 

Kıl kurdu tedavisi 

Kıl kurdu tedavisi için, hastalığı taşıyan kişi eğer ailesiyle birlikte yaşıyorsa bütün aile bireylerinin toplu bir şekilde tedavi olması gereklidir. Testin kesin sonuç vermesi için dışkı testinden ziyade bant testi yaptırmak daha güvenilirdir. Bant testinde bağırsak paraziti olduğundan şüphelenilen hasta, sabah büyük tuvaletini yapmadan önce bu bandı anüs çevresine sıkıca bastırmalı ve tekrardan kendi plastiğine yapıştırıp inceleme için tıp merkezine götürmelidir. Kıl kurdu olduğu kesinleşen hasta ailesiyle birlikte tedavi sürecine girmeli; öncelikle doktorun kendisine vereceği ilaçları dikkatli bir şekilde aksatmadan kullanmalı, ailedeki tüm bireylerim iç çamaşırlarını ve çarşaflarını makinada 100 derecede yıkayıp ardından bütün yıkanan çamaşırları çok sıcak derecedeki ütüyle ütülemesi gerekmektedir. Çünkü bu parazitlerin larvaları çok kolay bir şekilde her yere yerleşebilir. Alınacak bu önlemler tedavi sürecini kısaltacağı gibi evdeki diğer bireylerin aynı parazite yakalanma oranını da düşürecektir. Bu önlemlerin dışında hastanın ve yakınındakilerin tırnakları kısa tutulmalı, büyük tuvalete çıkıldığında kesinlikle anüs bölgesiyle temas edilmeden temizlik yapılmalıdır. Katı sabun yerine sıvı sabun kullanılmalı, halka açık yerlerde kesinlikle musluklara, kapılara ve kapı kollarına dokunulmamalıdır. Musluk suyu hiç bir şekilde kullanılmamalı, içecek bir şeyler için musluk suyu yerine çeşme suyu kaynatılmalıdır. Bu önlemler neticesinde hastalığın geçmesi beklenmektedir. Eğer geçmiyorsa mutlaka doktora tekrardan danışılmalı ve gerekiyorsa aynı süreçler bir kaç kez daha tekrarlanmalıdır.

 

Kıl kurdu için alınacak doğal önlemler

Kıl kurdu paraziti için yapılacak tedavi yöntemlerinin yanında, halk arasında bitkiler ve sebzelerle yapılarak kullanılan doğal kürler de mevcuttur. O kürlerden bazıları şöyle;

Bir adet soğan ve havucu rendeleyerek bir tencerede su ilave ederek karıştırıp kaynattıktan sonra süzüp soğan ve havuç kalıntılarını temizleyin. Elinizde sadece iki ürünün kaynatıldığı suyu kalsın. Bu suyun içerisine de elma sirkesi ekleyin. Elde ettiğiniz karışımla günde 2 defa olmak kaydıyla makat bölgenizi temizleyin.

Her sabah 1 kase kabak çekirdeği yiyerek kıl kurtlarınızı düşürebilirsiniz.

Her akşam 1 diş sarımsak yutarak da kıl kurtlarınızın dökülmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir adet narın köklerini kaynattıktan sonra çıkardığınız suyu 3-4 gün boyunca her sabah aç karnına içmeniz kıl kurtlarını yok etmeniz için size destek olacaktır.

Yine 1 diş sarımsağı ezerek sütle karıştırıp elinizdeki karışımı her gece 1 bardak tüketerek bağırsak parazitlerinizi azaltabilirsiniz.

Geceleri kekik suyu içmek de bağırsak parazitlerini yok etmek için doğal bir yöntemdir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.