Menu

Kıl Dönmesi Nedir, Nasıl Oluşur ? Belirtileri Nelerdir ?


Tıp dilindeki adıyla pilonidal sinüs, deride kıl ve deri artığı ile dolan anormal gözeneklere denmektedir. Pilonidal sinüs genellikle kuyruk sokumu bölgesinde bulunur.

Kıl dönmesi genellikle kılın deriden dışarıya çıkamayıp derinin içinde sıkışması sonucu oluşur. Eğer pilonidal sinüs iltihaplanırsa sonucunda ağrılı ve acılı bir apse oluşur. Bu apse drenaj işlemi ile ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Kıl dönmesi çoğunlukla genç erkeklerde görülür ve tekrarlayabilen bir durumdur. Uzun yol şoförleri gibi uzun süre boyunca aynı yerde oturan insanlarda bu durumun görülme riski çok daha yüksektir.

Kıl dönmesi nasıl oluşur? Kıl dönmesi neden olur?

Bu duruma tam olarak neyin yol açtığı net bir şekilde bilinmemektedir, ancak sebebinin hormonlarda yaşanan bir değişir, tüylenme, sıkı kıyafetler ya da çok uzun süre oturmak olduğu düşünülmektedir.

Uzun süre oturmak gibi eylemler kuyruk sokumu bölgesindeki kılların deriden dışarı çıkamayarak deri altında gelişmesine yol açabilir. Vücudumuz bu kılı yabancı bir madde olarak görür ve buna karşı bir bağışıklık sistemi tepkisi gösterir. Bu bağışıklık sistemi tepkisinin bir sonucu olarak kılın etrafında bir kist oluşur. Bazı vakalardan birden fazla, birbirine bağlı halde gelişen pilonidal sinüs görülebilir.

Kıl dönmesine yol açabilecek sebeplerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Çok uzun süre oturmak
 • Sıkı kıyafetler giymek
 • Sürtünme
 • Kişisel hijyene önem göstermeme
 • Obezlik
 • Normalde çok kıllı bir yapıya sahip olmak
 • Kıvrımlı vücut yapısına sahip olmak
 • Yaralanmalar

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi gelişmeye başladığında eğer iltihap oluşmamışsa, ciltte hafif bir kabarıklık dışında pek bir belirti görülmeyebilir. Ancak eğer iltihap oluşursa kıl dönmesi kısa sürede kiste ya da apseye dönüşebilir.

Kıl dönmesinin iltihaba dönüşmesinin belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Otururken ya da ayakta dururken acı hissi
 • Kistte büyüme
 • Etkilenen bölgede kızarma ve acı
 • Etkilenen bölgede irinli ya da kanlı apse, apseden gelen sızıntı ve kötü koku
 • Deride pilonidal kist ya da delikler oluşması
 • Ateş (nadiren görülür)

Bu belirtiler genellikle aniden, birkaç gün içerisinde kendilerini gösterir.

Pilonidal sinüsün yol açtığı ağrı çok şiddetli olabilir ve tedavi edilmediği sürece giderek ağırlaşabilir. Bu durum oturmakta ya da yatmakta zorlanmanıza yol açabilir ve uyku düzeninizi etkileyebilir. Ağrı aynı zamanda günlük işlerinizin aksamasına sebebiyet verebilir.

Eğer yukarıdaki belirtileri gösteriyorsanız mutlaka bir sağlık uzmanına görünün, sağlık uzmanınız gerekli teşhisi koyup gereken tedaviye başlayacaktır.

Kıl dönmesi nasıl geçer? Kıl dönmesi tedavisi

Eğer pilonidal sinüs iltihaplanmadıysa tedaviye gerek olmayabilir. Bu durumda etkilenen bölgeyi yeterince temiz ve kuru tutmakta fayda vardır. Bölgedeki kılları temizlemek de ayrıca tavsiye edilir, bunun için tıraş etmek ya da tüy dökücü kremler kullanmak etkili olacaktır. Böylelikle enfeksiyon riski azaltılmış olur. Eğer pilonidal sinüs iltihaplanmışsa ameliyat bir tedavi yöntemi olarak görülebilir.

1. Kesik atma ve drenaj tedavisi

 Kesik atma ve drenaj tedavisinde etkilenen sinüs kesik atılarak açılır ve içindeki irin drenaj ile dışarı çıkarılır. Bu tedavi yöntemi genellikle yerel hastanelerde genel anestezi altında uygulanır, operasyon sırasında hasta uyutulur. Bu yöntem küçük bir operasyondur ve hasta genellikle operasyonun aynı günü ya da ertesi günü taburcu edilebilir.

Operasyondan sonra yaranın iyileşebilmesi için yaraya pansuman yapılır ve yara sarılır. Pansumanların düzenli olarak günde bir kez ameliyatın yapıldığı hastanedeki hemşire tarafından yenilenmesi gereklidir. Bu tedavi yöntemi ile birçok pilonidal sinüs tedavi edilebilir.

2. Yineleyen enfeksiyonların tedavisi

Eğer kıl dönmesinin görüldüğü bölgede apse olmamasına rağmen irin akıntısı oluyorsa enfeksiyonu kontrol altında tutmak ve ameliyata kadar beklemek için bir süre antibiyotik kullanımı reçete edilebilir. Ancak antibiyotik tedavisi kıl dönmesini iyileştiremez.

Eğer pilonidal sinüs sürekli iltihaplanıyorsa sinüsün ortadan kaldırılması ve gelişebilecek olan enfeksiyonların önlenmesi için cerrahi operasyon yapılması gerekir. Bu cerrahi müdahaleler birkaç farklı şekilde yapılabilir. Çoğu vakada geniş lokal eksizyon ya da eksizyon + primer kapatma operasyonu uygulanır. Uygulanacak operasyona hasta ile sağlık danışmanı arasında gerçekleşen bilgi alışverişi sonrasında karar verilir.

a) Geniş lokal eksizyon yöntemi 

Bu operasyonda cerrah kıl dönmesi görülen kısımdaki deri parçasını kesip alır. Yara açık bırakılır ve pansuman yapılıp sarılır. Bu yöntemin avantajı ise yeniden enfeksiyon oluşma riskinin daha az olmasıdır. Ancak yaranın iyileşmesi uzun zaman sürebilir ve sargıların iki-üç ay süresince düzenli olarak her gün değişmesi gerekir.

b) Eksizyon + primer kapama yöntemi

Bu operasyonda cerrah kıl dönmesi görülen kısımdaki deri parçasını kesip alır, ardından yarayı dikişlerle kapatır. Bu yöntemin avantajı yaranın çabuk iyileşmesidir. Ancak bu yöntemin dezavantajı, geniş lokal eksizyon yöntemine göre bu yöntemden sonra enfeksiyon oluşma riskinin daha yüksek olmasıdır.

c) Fibrin yapıştırıcı yöntemi

Bazı kıl dönmesi vakaları sinüsün içinden kılın ve deri kalıntılarının çıkarılması ve ardından bölgenin deri tarafından emilebilen fibrin yapıştırıcı adındaki bir madde ile kapatılması ile tedavi edilebilir. Bu işlem lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir, anestezi seçimi hastanın tercihine bağlıdır.

Bu yöntemin avantajı işlemden sonra sargıya gerek olmaması ve çok az ağrılı bir işlem olmasıdır. Bir hafta içinde hasta genellikle günlük hayatına geri dönebilir. Enfeksiyon gelişme riski eksizyon + primer kapama yöntemi ile aynıdır. Ancak bu yöntem diğerlerine göre daha yeni bir yöntemdir ve bazı hastanelerde uygulanmıyor olabilir.

Kıl dönmesi ameliyatından sonraki süreç nasıldır?

Ameliyattan sonra biraz rahatsızlık ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu durumda hastaya ağrı kesici verilebilir, hasta taburcu olduktan sonra da ağrı kesici kullanmaya devam edebilir. Genellikle ameliyatın ilk ya da ikinci günü hasta taburcu edilir.

Ameliyattan sonra bir süre işe ve günlük aktivitelere ara vermek gerekebilir, ancak bu hastanın kendini nasıl hissettiğine ve çalıştığı işin türüne göre değişiklik gösterebilir. Hasta ağır işler yapmaktan en az iki hafta kaçınmalıdır.

Eğer ameliyatınız dikişsizse kendinizi iyi hissettiğiniz zaman günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Ancak eğer dikişleriniz varsa 2 ila 4 hafta kadar bir süre dikişlerinizin patlamaması için fazla hareket etmemeniz önerilir.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yara bakımı nasıl olur?

Hangi yöntemle tedavi olmuş olursanız olun, kıl dönmesinden etkilenen bölgenin temiz tutulması çok önemlidir. Sağlık danışanınız ya da cerrahınız size temizlik için hangi yöntemleri uygulayabileceğinizi söyleyecektir, bunların bazıları ise şunlardır:

 • Eğer yaranız açık bırakıldıysa ve sargılarınız varsa günde en az bir kere duş alabilirsiniz
 • Eğer yaranız dikiş atılarak kapatıldıysa duş almaktan kaçınmalısınız. İlk birkaç gün yara yerini tamamen kuru tutmanız tavsiye edilir. Bunun hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka cerrahınıza danışın.
 • Yarayı temizlerken mümkünse sabun kullanmayın, bu deriyi tahriş edebilir. Bunun yerine yumuşak bir havlu ve temiz su ile yara yerini silebilirsiniz.
 • Talk pudrası kullanmayın.
 • Yarayı yıkadıktan ya da temizledikten sonra yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın, asla ovalamayın. Bölgeyi saç kurutma makinesinin en düşük seviyesiyle kurutmak da uygun bir yöntem olabilir.
 • Bandajlarınız nemlendiğinde ya da ıslandığında hemen kuru ve temiz bir bandajla tekrar yara yerini sarın.
 • Geniş, rahat ve pamuklu iç çamaşırları giyin ve naylon gibi sentetik iç çamaşırlarından uzak durun.
 • Tuvalete rahat çıkmak ve yara yerinize baskı oluşturmamak için bağırsaklarınızı yumuşatan bol lifli gıdalar tüketin.

Ameliyattan sonra bazı komplikasyonlar oluşabilir: tekrar iltihaplanan bir pilonidal sinüs görünebilir ya da yaralı bölgede ameliyattan sonra enfeksiyon görülebilir. Bu durumlarda mutlaka bir sağlık uzmanına görünmelisiniz.

Kıl dönmesini önlemek için kişisel hijyeninize dikkat edebilir, bol kıyafetler giyebilir, çok oturmamaya dikkat edebilir, eğer normalden fazla kıla sahipseniz lazer epilasyona gidebilir ya da düzenli olarak epilasyon yapabilir, eğer olması gerekenden fazla kiloluysanız kilo verebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.webmd.boots.com/skin-problems-and-treatments/guide/pilondial-sinus

https://www.healthline.com/health/pilonidal-cyst#overview1

https://www.nhs.uk/conditions/pilonidal-sinus/treatment/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pilonidal-cyst/basics/definition/con-20025007
Son 50 Yorum
 1. Emek çilingir
 2. yunus
 3. ISMAIL
 4. furkan
 5. Hasan
 6. Hasan
 7. mehmet
 8. selen
 9. serkan alkaç
 10. serkan alkaç
 11. mustafa

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.