Menu

Kezzap Nedir ? Etkileri Nelerdir ?


Kezzap nedir?

Halk arasında ”kezzap” olarak bilinen nitrik asit; içerisinde oksijen, hidrojen ve azot bulundurur. Temizlik malzemesi olarak kullanılan kezzap, insan sağlığını son derece tehdit eden bir kimyasaldır. Organik kirleri temizlemek adına faydalı bir kimyasal olsa da insan vücudu üzerinde son derece yakıcı ve tahrip yaratıcı etkiye sahiptir. İçerisine farklı bileşenler karıştırıldığında daha da tehlikeli hale gelebilir. Üstelik kezzabın nasıl bir etki gösterebildiğini patlayıcı madde yapımında malzeme olarak kullanılmasından da anlamamız mümkün.

Kezzabın insan vücuduna etkisi

Ülkemizde geçmiş dönemlerden günümüze, aynı şekilde dünya genelinde de geçmişte ve günümüzde bir çok kezzap saldırısı gerçekleşti ve bizler de gerek internetten gerekse televizyon haberciliği sayesinde bu saldırılardan ve görüntülerden haberdar olduk. En yakın örneği geçtiğimiz aylarda İstanbul’da yaşandı. Büyük bir kebapçı restoranında çocuk bahçesinde oynayan 3,5 yaşındaki yeğenine saldıran şahıs, küçük çocuğun yüzüne diş macunu tüpünün içine koyduğu kezzabı fırlatmıştır. Çocuğun yüzünde çok büyük yanıklar meydana gelmiş ve gözünde büyük oranda görme kaybı hasarı oluşmuştur. Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta; bu tarz saldırılara ve bilinçsiz olarak vücudumuz kezzaba maruz kaldığında alabileceğimiz zarardan nasıl kurtulacağımızdır.

kezzap-nedir-etkileri-nelerdir-2

Temizlik esnasında bir şekilde kezzaba maruz kalan kişi ivedi bir şekilde kezzapla temas eden bölgeyi sabunlu su ile yıkayıp en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Ancak her seferinde bu kadar şanslı sayılamayabilecek kezzap mağduriyetleri de mevcuttur. Özellikle kadınların erkek şiddeti esnasında vücutlarının ya da özellikle yüz bölgelerinin yakıldığı sıklıkla görülmüştür. Buna en bilindik örnek olarak 1982 yılında kocasının saldırısıyla yüzünün sağ tarafı yanan ve sağ gözünü kaybeden arabesk sanatçısı Bergen’i gösterebiliriz.

Kezzap kimyasalının etkisini arttırmak için daha konsantre hale getirmek mümkün. Ancak ne kadar yoğunlaştırılırsa zaten hali hazırda mevcut olan zararlı etkisi katlanarak büyüyecektir. Mikropları öldürüp tamamen hijyen amaçlı kullanılması gereken kezzabı alan dışı kullanıp tamamen bir tehlike makinasına dönüştürmek çok yanlıştır. Ayrıca evlerde ve çocukların aktif olarak bulunduğu ortamlarda kezzap şişesi bulundurmak da son derece yanlıştır. Dış görünüş itibariyle şişesi ve kendisi şeffaf olduğu için çocuklar tarafından kolaylıkla su zannedilmekte ve içildikten sonra çocuklara çok büyük iç organ hasarları yaşatmaktadır. Kezzap sonrası tedavi sürecinde kişi asla tamamen iyileşilememekte, tedaviye ancak kısmi olarak olumlu karşılık alınabilmektedir. Kezzap sonrası yanan ve şekil değiştiren dokuların tedavisinde ameliyat yöntemi kullanılmakta ve bu ameliyat sırasında vücudun sağlam bölgelerinden alınan yağ dokuları hasarlı dokuya nakledilmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.