Menu

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir ?


keten-tohumu-yagi-faydalari-nelerdir

Keten tohumu yağı nedir?

Sağlık açısından diğer yağlara nazaran çok daha faydalı olan keten tohumu; bol miktarda potasyum ve doymamış yağ, daha az miktarda magnezyum, doymuş yağ ve çinko içeren bir besin öğesidir. Bunun dışında içeriğinde bulunan “alfa-linolenik asit” adı verilen N-3 yağ asitleriyle vücuda alınan gıdaların en zenginlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu N-3 yağ asitleri, vücutta bulundukları süreçte DHA ve EPA gibi içeriklere dönüşerek tansiyona müdahale ederek iyi kolesterol denen seviyenin korunmasına ve yüksek tansiyonun zamanla azaltılmasına sebep olmaktadır. Kanda olası durumlarda meydana gelen pıhtılaşmanın gerçekleşme durumunu engellemek için iyi bir besindir. Bunun dışında kronik kalp rahatsızlığı bulunan bireylerin keten tohumu yağı kullanması takdirde, vücutlarında bu yağın bileşkesi olan alfa-linolenik asitlerin bu hastalıklarıyla alakalı sorunların giderek azaldığı tespit edilmiştir. Keten tohumu yağının 100 gramlık bir miktarı ele alındığında E vitamini miktarı 13,4 miligramdır ve omega-6 vitamininde bulunan N-3 yağ asidi miktarının 4 katı kadar bir miktarını keten tohumu barındırmaktadır. Kendisi bitkisel bir ürün olduğundan içerisinde “bitkisel östrojen” olarak adlandırılan lignanlar bulunmaktadır. Bu lignanlar en çok diyetisyenler tarafından zayıflama süreçlerinde bireylere önerilmekte, bunun dışında göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi sık görülen kanser türlerinin oluşum aşamasında, bünyedeki seks hücrelerine farklı bir baskı yaparak bu kanser türünün daha da yayılmasını engellemektedir. Her şeyden önce kanser tümörlerinin büyüme hızını yavaşlatmakta ve hatta çoğu durumda bu hücrelerin büyüme durumlarını durdurmaktadır.

Keten tohumu yağı faydaları

Keten tohumu yağı bünyedeki kolesterol seviyesini düzenleyerek yüksek kolesterol değerlerinden uzak durulmasını sağlar. Bu değerlerin olması gereken seviyede tutulması otomatikman kalbi de etkileyerek kalp krizi riskini en aza indirerek aynı zamanda başka kalp hastalıklarına karşı da koruma kalkanı oluşturur.

Bu tohumun içeriğindeki yağ asidi, cilt üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Egzama, sedef, kırmızı lekelenmeler gibi cilt sorunlarında keten tohumu yağı kullanılması çok iyi iyileştirici etkiler yaratabilir. Ayrıca güneş kaynaklı cilt yanıkları da keten tohumu yağıyla tedavi edilebilmektedir.

Keten tohumu yağının içindeki EPA içerikleri, sinir sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları ve sinir sistemi bozukluklarını engeller. Örneğin; karıncalanma hislerinin sıklaşması ve uyuşuklukların artması gibi sorunları yok etmekte oldukça etkilidir. Bu yok edici özelliklerinin sayesinde skleroz hastalığı ya da parkinson hastalığı için tedavi süreçlerinde kullanılabilmektedir.

keten-tohumu-yagi-etkileri

Keten tohumundaki EFA içeriği, prostat hastalığının en belirgin özelliği olan idrar torbasının şişkinliğini azaltmaktadır. Böylelikle hem prostattan kaynaklı şişme sorunlarını ve iltihap oluşma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Günümüzde kısırlık tedavisinde doğal şifa kaynağı olarak keten tohumu yağının kullanılmasının ana sebeplerinden budur. Sadece prostat sağlığı için değil sperm sağlığı için de kullanılabilen keten tohumu yağı, erkeklerin penis bölgesine kan akışını hızlandırarak hem cinsel sağlığı ve performansı arttırır hem de sperm kalitesini ve sağlığını korur.

Bu tohumun içeriğindeki elyaf yapıları sayesinde, bağırsaklardan dışkının vücuttan atılmak üzere geçiş sürecini daha kolay hale getirir ve keten tohumu yağı tüketildiği zaman kabızlığa yakalanma riski ortadan kalkar. Bu sağladığı kolaylıklar sayesinde kadınlarda ya da erkeklerde hemoroid oluşmasının önüne geçmektedir.

Keten tohumunun en önemli faktörü, içeriğinde yer alan lignanlar sayesinde kanser hastalığını engellemesidir. Bu lignanlar, metabolizmadaki kolon kanseri göğüs kanseri, deri kanseri ve prostat kanseri gibi kanser türlerinin vücutta oluşmasını engellemektedirler. Uzmanlarca yapılan deneylerde, göğüs kanseri hastalığına sahip olan ve hastalığın farklı seviyelerinde olan bir çok kadına ortak keten tohumu tedavisi uygulanmış ve sonuçlara bakıldığında hastalığın şiddeti fark etmeksizin her hastanın tedavi sürecinde bu yağ sayesinde olumlu bir aşama kaydettiği saptanmıştır.

Keten tohumu yağı, cildi yaşlanmanın etkilerinden de korumaktadır. Cildi daha geç gösterme özelliğine sahiptir.

keten-tohumu-yaginin-etkileri

Keten tohumu nasıl kullanılır?

Keten tohumunun dış yüzeyi, selüloz adı verilen bir tabakayla kaplıdır. Bu sebepten dolayı keten tohumu tüketildiğinde, insan metabolizmasında bu selüloz duvarını eritip sentezleyebilecek içerikler bulunmadığından ötürü, keten tohumunun içeriğinde bulunan bir çok maddeden faydalanılamaz. Bu sebeplerden dolayı da keten tohumunun presslenmiş halde tüketilmesi daha doğal ve faydalı bir tüketim yolu olacaktır. Bunun dışında genel beslenme alışkanlıkları itibariyle, vücudun normal şartlarda ihtiyaç duyduğu yağ asidini keten tohumu yağından elde etmenin en büyük faydası, doymamış yağ oranıyla sağlığımız için normal yağlardan çok daha yararlı olmasından kaynaklanmaktadır. Pişirdiğimiz her türlü yemekte, salatalarda, hamur işlerinde, sebzeyle yapılan karışımlarda, tatlılarda ve çorbalarda gönül rahatlığıyla keten tohumu yağı kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, keten tohumu yağı ısıya ve suya maruz kaldığında kendi içeriğinden çok fazla değer kaybettiği için mümkün olduğunca kullanacağınız ürünlerde bu yağı pişirdikten sonra eklemeniz daha uygun olacaktır.

keten-tohumu-kullanimi

Keten tohumu yağının yan etkileri

Keten tohumu yağını satın aldığınız yerler çok önemlidir. Bu yağlar genel olarak eczanelerde jel formundaki haplar olarak satılmaktadır. Aynı form bu tarz doğal ürünler satan dükkanlarda da bulunmaktadır. Ancak bu yağın bu tip kapsüllerde satılan formlarına bir çok katkı maddesi eklenmektedir. Bu katkı maddelerinin en çok görüleni ağır metallerdir ve bu içerik insan metabolizmasına son derece zararlıdır. Bu sebeplerden dolayı satın alacağınız bu ürünlerin öncelikle sertifikalarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Güvenilir bir içerik olduğunu düşünüyorsanız bundan sonrasında bu ürünü evinizde sıcak ortamlardan uzakta muhafaza ederek, gerekirse buz dolabında saklamalısınız. Bu ürünlerin sertifikalarına ve içeriklerine bakmadan satın almanız halinde, başınıza gelebilecek başlıca sıkıntı alerjik reaksiyon durumları olacaktır. Bu hapa alerjisi olan bireyler, aynı süreçte başka tıbbi ilaçlar da kullanıyorsa vücut bu ilaçların emilimini azalttığı için ilacın etkilerinde mutlak bir azalma baş gösterecektir. Özellikle yüksek kolesterol hastalığı için kolesterol düşürücü ilaç kullanan bireylerin, kan inceltici ilaç kullanan bireylerin ve diyabet hastalığı için ilaç kullanan bireylerin bu hapları kullanırken çok dikkatli olmaları gerekir. Hatta mümkünse keten tohumu yağı hapını kullanmadan önce bir doktora danışmaları daha doğru bir karar olacaktır. Bunun dışında psikolojik rahatsızlıklar konusunda da bir takım etkileri olan keten tohumu yağının, özellikle bipolar kişilik bozukluğu olan kişilerin asla kullanmaması gereken bir ürün olduğu söylenebilir. Bunun sebebi bu hap formunu kullanan bipolar bozukluk yaşayan bireylerin mani ataklarının çoğaldığının ve şiddetlendiğinin kayıtlara geçmesidir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.