Menu

Kepek Nedenleri, Kepek Nasıl Geçer? Hangi Şampuan Kepeği Önler?


 

 

 

 

Saçta kepek ve kaşıntı nedenleri nelerdir?

Vücudumuzu kaplayan deri tabakası, 7 katmandan oluşmakta ve sürekli olarak kendini yenilemektedir. Bu yenileme sürecinde de en üst katmandaki derimiz bir şekilde ölü deri tabakası olduğundan kendisini dökmektedir. Genelde vücudumuzda yenilenen cilt tabakası kendini çok da belli etmeden döküp kaybolsa da, kafa derimizden dökülen ölü deriler kıyafetlerimize yapıştığı ve saçlarımızın arasında kaldığı için kepek sorununu yaratmaktadır.

Normal şartlarda da zaten kepek durumu vücudumuzda kıl bulunan alanlarda meydana geldiğinden, yenilenme dönemlerinde en çok bu bölgelere dikkat edilmelidir. Bazı bireylerde diğerlerine nazaran daha ağır şekilde ortaya çıkan kepek problemi, sosyal yaşantıda kişinin kendini biraz sıkıntılı hissetmesine bile neden olabilmektedir.

Kepeklenme sorununun ortaya çıkmasındaki ana sebepler şu şekilde özetlenebilir;

Saçı çok / az yıkama : Saç yıkama aşamasında hem az yıkamanın hem de çok yıkamanın getirdiği bir takım sonuçlar oluşmaktadır. Az yıkanan saçlarda kepek problemine daha çok rastlandığı bilinen bir gerçektir. Çünkü saç ölü deriden daha az miktarlarda temizlendiğinden kafada kepek problemi daha net görülmektedir. Çok yıkanan saçlara baktığımızda ise saçın çok fazla yıkanması durumu saç derisini yıprattığından bu sefer döküntüler bu sebepten ötürü başlayacaktır.

Cildin yapısının kuruluğu : Kuru cilde sahip olan kişilerde mutlaka kepek problemi ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber kuru cildin soğuk havaya maruz kalması, nem görmemesi vb. sebepler de kepek probleminin artmasındaki ana sebeplerdendir.

Kimyasal saç ürünleri kullanılması : Saç spreyi, saç köpüğü, jöle vb. ürünler saç derisinin dengesini bozduğu için kepeğe neden olmaktadırlar. Çünkü hepsinin içerisinde kimyasal içerikler bulunmakta ve bu içerikler de saç derisini tahriş ederek kepek oluşumuna davetiye çıkartmaktadır.

Sedef hastalığı : Sedef hastalığı, kalın şekilde dökülen deri hastalıklarına verilen genel addır. Daha çok vücudun başka bölgelerinde görülse de kafa derisinde de ortaya çıktığı vakalar vardır.

Kepek nasıl giderilir?

Kepeği gidermenin en temel yolu, kepek önleyici kaliteli şampuanlar kullanmaktır. Burada sadece önemli olan, kafa derinizdeki kepek probleminin yoğunluğunun ne derecede olduğudur. Kepek konusunda verilebilecek temel tavsiye uygun kepek şampuanı kullanma durumu olsa da bu başlıca önerinin dışında kepek sorununuzu halledebilmeniz için kararınca miktarda (sabah güneşin ilk doğduğu saatlerde bir süre güneşin altında oturmak gibi) güneşin altında kalmak, düzenli bir şekilde beslenme ve uyku düzeni tutturmak, stres faktörü yaratacak şeylerden uzak durmak ve vitamin yönünden zengin beslenmek kepek sorununu ortadan kaldıracak önlemler olarak sıralanabilmektedir.

Hangi şampuanlar kepeği önler?

İçeriğinde “climbazol” ve “pzink pyrition” gibi ürünler bulunan şampuanlardan kullanılması önerilmektedir. Daha basit düzeydeki kepek sorunlarında kullanılacak şampuan içeriğinde climbazol bulunması önerilir. Bu içerik kepek sorununu engelleyici bir faktör olarak kepek önleyici şampuanların içerisinde ana malzeme olarak eklenmektedir. Bu sebepten ötürü kepek sorununuzu atlatmak için aldığınız şampuanınızın içerisinde bu içerikten olup olmadığını kontrol etmeniz önerilmektedir.

Kepek için bitkisel çözüm

Kepeğe karşı bitkisel ve doğal çözümler üretebilirsiniz. Evdeki malzemelerle basit ve kolayca hazırlayabileceğiniz bu çözümler de kepekle savaşınızda size yardımcı olacaktır. Limon, tuz, kabartma tozu, aspirin, sirke gibi natürel malzemelerle, kimyasallıktan uzak karışımlar ve maskeler üretebilirsiniz. Bu maddeler saç derisine nüfuz ederek yağlanma sorununu ortadan kaldırır ve kepeklenme şikayetinizi sona erdirir.

Bazı kepeklenmelere yoğun bir kaşıntı da eşlik eder. Böyle bir durumda 2 çorba kaşığı limon suyunu saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Sirke de aynı şekilde kaşıntı probleminize çare olacaktır. 1 büyük fincan soğuk suya aynı ölçüde sirke ilave edin ve saçlarınızı bu karışımla durulayın.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. asdasd05
 3. zazaza
 4. necati
 5. necati
 6. ALİ
 7. assddsa
 8. ÖmEr Gntrk
 9. Aliihsan
 10. eda
 11. selma
 12. Ahmet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.