Menu

Kene nedir, keneler nerede yaşar


kene-nedir

Kene nedir?

Ortalama olarak 5 milimetre boyunda olan bu haşeratlar; koyu kırmızı renkte, koyu kızıl renkte veya kahverengi renginde görülebilen canlılardır. Şekil olarak oval bir yapıya sahiptir. Bu tip hayvanların herhangi bir yerden başka bir yere zıplayabilme kabiliyetleri yoktur. Bununla birlikte kanatları da bulunmadığı için uçma gibi bir kabiliyetleri de bulunmamaktadır. Büyümelerini insanlardan ya da hayvanlardan kan emerek tamamlayan bu böcekler, ilk olarak toprakta can bularak uzun çalıların arasında büyümeye başlamaktadırlar. Daha sonrasında oradan geçen bir büyük baş hayvana, bir köpeğe, bir kediye veya bir insana tutunarak kan emmeye başlayarak kendisini geliştirir. Hayvanlar üzerinde çok fazla hayati zararı bulunmasa da, insana yapışan kenelere zamanında fark edilip müdahale edilmezse can güvenliğini tehdit eden riskli durumlar oluşabilir.

Keneler nerelerde yaşamaktadır?

Az önce de söylediğimiz gibi keneler dışarıda çimenlerin bulunduğu alanlarda, hayvanların bakıldığı alanlarda veya uzun çalılıkların bulunduğu alanlarda yaşamaktadırlar. Buradan geçen ilk canlıya yapışarak ihtiyaç duydukları kanı bu hayvanlardan sağlamaktadırlar. Hatta çoğu zaman evde bakılan köpekler vasıtasıyla evlerimize kadar da giren bu hayvanlar, eğer hamile bir dişi olarak veya bir erkek ve bir dişi kene olarak evlerimize hayvanın üzerinde ulaşabildiyse problem büyüktür. Çünkü bir dişi kenenin evin içinde bir yere yumurtalarını bırakması demek, o yavruların çok kısa bir süre içerisinde yüzlerce kene olarak evin içine yayılması anlamına gelmektedir.

Keneler nasıl çoğalmaktadırlar?

Keneler kendi türlerini devam ettirebilmek için yumurta yöntemi ile çoğalmaktadırlar. Yumurtalarını bir alana bırakarak üreme süreçlerini devam ettiren kenelerin, bu yumurtalarını nasıl bir yere bırakmaya karar vereceği ise bulunduğu ortamla yakından ilişkilidir. Eğer beton vb. soğuk alanların bulunduğu yerdeyse yumurtaların iyi saklanabileceği yarıkları tercih ederken, yaşamsal formlarda konakladığında (köpekler ve insanları örnek alırsak) koltuk altı, kulak arkası, kulak üstü, göbek deliği, koltuk altı, ayakların iç bölgesi gibi bölgelerde konuşlanmayı yeğlemektedir.

Keneler hakkında bilinen genel bilgiler nelerdir?

Kenelerin öncelikli beslenme tercihleri hayvanlar olsalar da, uzun zaman bir hayvandan beslenememiş olan kene ilk konağını direkt olarak insan olarak seçip bir insanın vücuduna yapışabilmektedir. Çok çeşit kene türü olduğundan ve bunların bazılarının da zehirli olduğundan yola çıkılırsa insanların özellikle çalılık ve çimenliklerin bol olduğu ortamlara giderken dikkatli olmaları ve kendilerini kene ısırığından koruyacak önlemleri almaları gerekmektedir. Bu önlemlere göz atarsak uzun pantolonlar giyme, o alanda yürürken pantolonu paçaların içerisine sokma, kıyafetlerin açık renk olmasına özen gösterme (kıyafetlerin üzerinde yürüyen bir kene olursa onu hemen seçebilmek adına) ve alınan önlemlerin dışında eve gidince son bir kez genital bölgeyi, koltuk altlarını, göbek deliğini, kulak arkasını vb. alanları kontrol etme gibi durumlar karşımıza çıkmaktadır.

Bir kene, eğer kendi metabolizmasında bir virüs tehdidi taşıyorsa insan vücuduna yapıştıktan sonra kendisine yetecek kadar kanı emerek bir sıvı salgılamaya başlamaktadır. İşte insanlarda ölümcül etkiler yaratan da asıl bu sıvıdır. Hayvanlarda aynı virüs dolanmakta ancak onların bağışıklık sistemi bizimkinden farklı olduğu için onlarda değişen bir durum olmamaktadır. İnsanların metabolizması daha farklı olduğundan kenelerin bu virüsü bulaştırmasına fırsat vermeden vücuttaki kene fark edilir fark edilmez bir sağlık kuruluşuna giderek bir yetkilinin keneyi vücuttan uzaklaştırması sağlanır. Vücuttaki kene asla işinin ehli olmayan bir insan tarafından vücuttan kopartılmamalıdır.

 
Son 50 Yorum
  1. cennet
  2. oguzhan
  3. ayla
  4. ayşe
  5. onur sencar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.