Menu

Kemikleri güçlendiren gıdalar


kemik baş

Kemiklerimiz sayesinde yürüyor, hareket ediyoruz. Bu nedenle kemik yapımız çok değerlidir.

Yaşlandıkça kemiklerimizi yavaş yavaş kaybetmeye başlıyoruz. Bu nedenle kemik yapımızı sağlam tutmak, sağlığımız için çok önemlidir.

İşte kemiklerimizi sağlamlaştıran ve güçlendiren yiyecekler ;

kemik1


Süt ürünleri ; Süt ürünleri kalsiyum açısından çok zengindir. Yağı azaltılmış ya da yağsız bir kap yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacınızın %30’nu karşılarken D vitamini, ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır. Yaklaşık 250 gr. kadar süt,  günlük kalsiyum ihtiyacının %35’ni karşılar. 40 gr. kadar peynir, günlük kalsiyum ihtiyacının tamamını karşılar. Bu nedenle süt ve süt ürünleri kalsiyum ve D vitamini alımı için çok önemlidir.

Sardalya ; Şaşırtıcı şekilde bu küçük balık türü D vitamini deposudur. 3 adet sardalya balığı kuyruğu bir bardak süte eşdeğerdir. İçinde bol kalsiyum ve D vitamini barındırdığından mutlaka tüketilmelidir.

kemik2


Somon ; Somon balığı içinde en fazla omega 3 olan balıktır. Somonun 1 posiyonu D vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

Yumurta ; D vitamini açısından oranı düşük olan yumurta farklı bir etkiye sahiptir. Yenildiği an hemen kana karışır ve %5-6 kadar olan D vitamininin tamamı kullanılır. Hızlı etki ettiğinden yumurta özellikle sabahları atlanmamalıdır. Yumurtanın sarısı D vitamini açısından zengindir.

kemik3


Ispanak ; Ispanak kalsiyum açısından zengindir. Ayrıca bol klifli, demir ve A vitamini barındırır.Pişmiş ıspanağın 1 tabağı kalsiyum ihtiyacının %25’ni karşılarken çiğ bir porsiyon ıspanak salatası %50’sini karşılar.

Pazı ; İçinde bol kalsiyum taşıyan pazı kemikleri sağlamlaştırır.

kemik4


Kuru incir ; 10 tane kuru incir 270 gr. kalsiyum içerir. Günlük kalsiyum ihtiyacının %20 sini rahatlıkla karşılamaktadır.

Kabuklu kuruyemişler ; Kestane, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, fındık ve bademde kalsiyum oranı yüksektir. Atıştırmalık olarak günde 1 avuç tüketilmelidir.
One Response
  1. Aysun ozgeren

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.