Menu

Kelle paça çorbası nasıl yapılır


Bu çorbanın oldukça fazla tutkunu vardır eminiz. Biz de Kurban Bayramından hemen önce güzel bir kelle paça çorbası nasıl yapılır? sizlerle paylaşmak istedik. Kurbanlarınızı kestikten sonra bu tarifimizle lezzetli çorbalar yaparak keyifle içmenizi istedik. İşte, kelle paça çorbası;

 

Kelle paça için gerekli malzemeler;

1 adet kuzu başı

5 adet kuzu ayağı ( paça )

Un, margarin ve tuz.

 

Kelle paça’nın yapılışı;

Kuzunun başını temizledikten ve hazırladıktan sonra, büyükçe bir tencereye yerleştirerek üstüne çıkacak kadar su ilavesi yapın. Bir gece ya da 2-3 saat kadar serin bir yerde muhafaza edin. Daha sonra kanı iyice süzülmüş kellenin olduğu tenceredeki suyu boşaltın. Kellenin burun kısmını bir tahta üzerinde vurarak iyice temizleyin. Kelleyi yıkadıktan sonra da düdüklü tencerenizin içine koyun. Kuzu ayaklarını yani paçaları ocak ateşinde tütsüledikten sonra bunları da düdüklü tencereye koyun ve yaklaşık 1,5 saat kadar pişirin. Pişirme işlemi bittikten sonra etleri tencereden alın ve bir süzgeç yardımıyla süzün. Etler soğuduğu zaman elinizle tiftikleyin.

kelle paça


5 yemek kaşığı un, tuz, su ve 1 yumurta sarısını bir kasenin içinde çırparak etlerin üzerine ekleyin. Terbiyeyi yaptıktan sonra, unun köpükleri kaybolana dek kaynatın. Daha sonra tiftiklediğiniz etleri ilave ederek ocağı kapatın. Servis ederken dilerseniz sarımsak ve sirke gibi malzemeler de ilave edebilirsiniz.
Son 50 Yorum
  1. dadaylı
  2. dadaylı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.