Menu

Kelebeklerin hayatı


Allah’ın yarattığı en zarif ve en güzel hayvanlardan biri olan kelebekler, genelde güveler ile karıştırılırlar.  Bu iki cins birbirine çok benzerler, fakat onları ayırt edebilmek çok kolaydır. Güvelerin kanatları genelde tek renktir ve cansızdır. Kelebeklerinse rengarenktir. Kelebekler, kanatları kapalı dinlenirler.  Güvelerse açık bir şekilde. Kelebekler gündüz uçar, güvelerse sadece geceleri.

Kelebekler, yaklaşık olarak 1 ay kadar yaşarlar. Küçük kanatlı olanlar sadece 1 hafta kadar yaşayabilirler. Kelebekler, taş aralarında, yaprak altlarında ve ağaç kavuklarında saklanarak uyurlar.  Bilinen kelebek türlerinin hepsi, bitkilerin özellikle tırtılların yediği bitkilerin üstüne yumurtalarını bırakırlar. Kelebeklerin çoğunluğu, tüpe benzer olan hortumları ile beslenirler. Bu yüzden de sıvı gıdalar alırlar. Çiçek özleri ve çamur birikintilerinden beslenmektedirler.  Bir kelebeğe dokunduğunuzda, kesinlikle kanatlarına zarar verirsiniz ve kelebek bir daha uçamaz.  Kelebekler çirkin tırtıllardan, harika uçan böceklere dönüştüklerinden yaşamları en enteresan olan hayvanlardır. İlk olarak yumurta olan kelebek, larva olarak yumurtadan çıkar. Bu larva daha sonra tırtıla dönüşür ve bitki yaprakları ile beslenir. Kendini baş aşağı bir yaprağın sapına asan tırtıl, derisinin değişimi ile krisaliz denilen dayanıklı bir kabuk yaratır. Bu kabuğun içinde sıvılaşan canlı, oluşacağı kelebeğe göre yeniden şekillenir. Kanatları dahil olgunlaşan kelebek, bu kabuğu kırar ve dışarı çıkar. Kanatlar kan ile doluncaya kadar bekler, sürekli kanat çırparak alıştırmalarını yapar ve kendine eş bulmak için uçar. Kelebeğin başının üstünde, nesneleri hissetmek ve koku almak için iki uzun anten vardır. Kelebekler her yönü görebilirler.

Antik dönemlerde insanlar, öldüklerinde kelebeğe dönüşeceklerine inanırlarmış. Bu nedenle, ruhun sembolü iki tane kanattır. Bu gün dünyamızda kelebeklerin nesli tükenmeye başlamıştır. Doğaya saygılı olmak, zararlı maddelerden uzak tutmak ve kelebek koleksiyonu yapmaktan vaz geçmek çok önemlidir. En fazla 1 ay yaşayan bu güzel hayvana izin verelim ki, dünyayı tanıyabilsin ve yeni türler oluşturabilsin.
Son 50 Yorum
 1. Berna
 2. selin karabulut
 3. Sıla
  • Anonim
 4. Anonim
 5. tuana ayça
 6. tuana ayça
 7. elif
 8. ahmet
  • tuana ayça

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.