Menu

Kek nasıl yapılır


kek baş

Arkadaşlarınız ve çevrenizdekiler kabarmış ve çok güzel kekler mi yapıyor?

Sizin kekiniz kabarmıyor ve tadı güzel değilse bize biraz kulak verin.

İşte, kek nasıl yapılır ?

kek1


İyi kek yapmak için uyulması gereken bazı püf noktaları vardır. Öncelikle kullanacağınız tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır.  Bir gece önceden yumurta, süt veya yoğurt gibi sıvıları buzdolabından çıkarmalısınız. Yumurtaları aklarını ayrı, sarılarını ayrı çırpmak ve daha sonra birleştirmek kekin iyi kabarmasını sağlamaktadır. Yumurta ne kadar fazla çırpılırsa o oranda kabarmış bir kekiniz olur. Kekte, süt kullanırsanız kekin içi homojen, yoğurt kullanırsanız süngerimsi olur. Bu nedenle meyveli keklerde yoğurt, kakolu keklerde süt kullanılması tavsiye edilir.

kek2


Kekin iyi kabarması için kabartma tozu eklendikten sonra mutlaka 4-5 damla limon kabartma tozuna eklenmelidir. Bu kabartma tozunun kimyasal tepkimeye hızlı girmesini sağlayacak ve kekin daha kabarık ve içinin pişmesini kolaylaştıracaktır. Kekinizi pişireceğiniz kalıp çok önemlidir. Kek hamurunu küçük bir kalıba alıp pişirmeye kalkarsanız içi pişmeyecektir veya pişirme süresi uzayacak, üst taraf katmanlaşarak sertleşecektir. Bunun için mümkünse orta büyüklükte kalıplar kullanmaya gayret gösterin.

kek3


Pişirme esnasında mutlaka önceden ısıtılmış fırın kullanın. Kekinizi pişirmeye başladığınızda önce yüksek derecede pişirmeye başlayın. Son 15 dakika düşük ısıya geçin. Böylece içi daha iyi pişecektir. Pişirme öncesi mutlaka fırınınızı tanıyın. İnternette ve dergilerde verilen ısı değerleri sizin kendi fırınınız için düşük ya da yüksek olabilir. Bu nedenle pişirdiğiniz keklerde ısı değerlerini kontrol edin. Kek fırında piştikten sonra hemen çıkarmayın ve yaklaşık 5-10 dakika arası fırın alt tezgahında bekletin.

kek4


Kekin iyi kabarması ve içinin iyi pişmesi için verilen tarifi birebir uygulayın. Basit gözüken en ufak ayrıntıyı bile yapın. Çünkü, küçük ayrıntılar çok büyük farkları getirir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.