Menu

Kehribar nedir faydaları nelerdir?


Kehribar nedir?

En eski çağlardan beri rengi ve doğal güzelliği sebebiyle beğenilen ve birçok farklı özelliği sebebiyle kullanılan kehribar taşı, esasen fosilleşmiş ağaç reçinesidir. Bir çeşit dekorasyon objesi ya da mücevher olarak görülebilir. Genellikle mücevhercilikte kullanılır ancak halk arasında iyileştirici özellikleri ile de tercih edilir.

Kehribar taşının içerisinde birkaç farklı kimyasal bileşen olabilir. Yumuşak ve yapışkan ağaç reçinesinden oluştuğu için bazen içerisinde hayvan ve bitki kalıntıları bulunabilir. Kömürlerin damarlarında da oluşabilir, bu tür kehribarlar özellikle Yeni Zelanda’da sık bulunur.

Arkeologlar kehribarın tarihinin M.Ö. 2000 yılına kadar dayandığını saptamıştır, bu dönemlere ait oyulmuş kehribar taşları mezarlarda görülmüştür. Antik yıllarda da iyileştirici etkilerinin bilindiği düşünülmektedir. Genellikle tılsım olarak çok sık kullanılmıştır. Tutankamon dahil bazı Mısır Firavunlarının da mezarlarında kehribara rastlanmıştır.

Kehribar taşının faydaları nelerdir?Macro-Jewelry-Orange-Amber-Necklace-Jewel-Pendant-314803

Birçok değerli taşın şifalı ve iyileştirici etkilerinin olduğu gibi kehribar taşının da kendine has bazı mistik özellikleri olduğu düşünülür. Asya kültürlerinde “kaplan ruhu” olarak görülmüş ve cesaret taşı olarak taşınmıştır. Ayrıca uzun seyahatlerde koruma sağlaması amacıyla ve sarılık hastalığını tedavi etmesi amacıyla da taşındığı görülmüştür.

Ayrıca kehribar taşının duygusal sağlığımızı da iyileştirdiği iddia edilir. Duyguları dengelediği, iyi şans getirdiği, korkuyu silip attığı, baş ağrılarına iyi geldiği, zihni boşaltıp rahatlattığı, kötü enerjileri uzaklaştırdığı ve bilgelik ile sabır verdiği düşünülür.

Kehribar taşı yengeç burcunun uğurlu taşıdır ve yılın en sıcak ve güneşli ayının enerjisini yansıtır. Elektrostatik etkisinden dolayı iyileştirici enerjisinin çok fazla olduğu, ağrıyı dindirdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülür. Bunun için bu taşı aksesuar olarak vücuduzda taşıyabilirsiniz.

Ayrıca stresten kurtulmak, depresyon ve anksiyete ile savaşmak, enerji seviyenizi yükseltmek için de amber taşını üzerinizde taşıyabilir ya da evinizde aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca yine üzerinizde taşıdığınız sürece böbrek, karaciğer, dalak ve safra kesesi sorunlarını iyileştirerek guatr, boğaz problemleri, eklem ağrıları, diş ağrıları ve bronşit gibi sorunları hafiflettiğine inanılır. Ancak ağza alınmaması gerekir.

Çakraları açtığı düşünülen ve kötülüklerden koruyan kehribar taşı inanışa göre yaşam gücünü yükseltir, kısırlığı giderir, doğumsal sorunları iyileştirir. Taşıyan kişiye mutluluk verir ve negatif enerjileri uzaklaştırarak hastalıkları önler.

Kehribar taşı nerede bulunur?

Yüksek kaliteli kehribar taşının ana kaynağı Baltık ülkeleridir, yani Kuzey Avrupa’da bulunan bazı ülkeler. Örneğin Litvanya’nın Palanga şehrinde çok ünlü bir kehribar müzesi bile bulunmaktadır.

Dominik Cumhuriyeti de başka bir kehribar kaynağıdır, özellikle çok nadir bulunan ve pahalı olan mavi kehribar buradan çıkar. Ayrıca İngiltere, Polonya, Rusya ve Almanya’da da kehribar bol miktarda bulunup satılır.

Ancak en çok kehribar yatağının bulunduğu yer Rusya’daki Kaliningrad bölgesidir. Buna ek olarak İtalya, İsveç, Hollanda ve Romanya’da da kehribar yatakları bulunur.

Kehribarın özellikleri nelerdir?

Kehribar birden fazla renkte olabilir ancak en sık rastlanan rengi sarı-turuncu-kahverengi renkleridir. Ayrıca “kehribar rengi” olarak bilinen bir renk de vardır ve turuncu ile altın rengi arasındadır. Bunun yanında kırmızı, yeşil ve mavi kehribarlar da vardır ancak bunlar çok nadir bulunur.

Yaprak dökmeyen ağaçların reçinesinden elde edilen sarı kehribar ise en bilinenidir ve sarı, turuncu, kahverengi tonlarına çalabilir. Kehribar kelimesi ise Arapçadan dilimize geçmiştir. Avrupa dillerinde “Amber” olarak bilinmektedir.

Bu taş çok rahat kesilip işlenebildiği için dekorasyon eşyası olarak sıklıkla kullanılmaktadır ve aksesuar, takı olarak işlenebilmektedir. En pahalı kehribarlar genellikle tamamen saydam olanlardır, diğer yaygın bulunan kehribarlar ise opak, yarı saydam kehribarlardır.

Bazen kehribarın içinde başka akmalar ve sarkıtlardan parçalar bulunabilir, bunlar diğer ağaçların reçinelerinden geliyor olabilir. Genellikle düzensiz bir şekilleri olur. Bunun yanında hayvan ve bitki kalıntıları da kehribarın içinde bulunabilir.

Kehribar taşının fiyatı

Bu taşın fiyatı taşın büyüklüğüne, türüne, enderliğine göre değişiklik gösterir. Genellikle tek başına değil de aksesuar, takı ya da dekoratif ürün olarak satıldığından net bir fiyat belirlemek zordur.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Amber

https://www.healing-crystals-for-you.com/amber-stone.html
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.