Menu

Kediler hakkında bilmediklerimiz


Evcil hayvanlar arasında çok farklı bir yeri olan kediler, çok özel hayvanlardır. Kediler hakkında, bu güne kadar çok araştırma yapılmıştır ve halen de yapılmaktadır. Kediler, köpekler gibi komut almazlar, bir yönleri daima hırçın ve özgürken, diğer yandan köpeklerden daha evcildirler.

Kedilerin mırladıklarında çok mutlu olduklarını düşünürüz. Oysa kediler, acı çektiklerinde de mırlamaktadırlar. Bunun sebebi olarak, mırladıklarında kemiklerde olan titreşim, kasları gevşetmekte ve acı hissini azaltmaktadır. Bu nedenle doğum yapan kediler, mırlayarak ağrılarını kesmeye çalışırlar. Kediler sadece insanlarla iletişim kurmak için miyavlarlar. Hiçbir kedi, kendi arasında miyavlamaz. Kızdığında, uzun sesler çıkarırlar ama insanlara bir şey anlatmak istediklerinde sadece miyavlarlar. Her kedinin kendine ait bir frekansı vardır. Son yapılan araştırmalarda, bir kedinin mırlama ve miyavlama esnasında insan vücuduna da titreşim yolladıkları anlaşılmıştır. Bu sonik frekans titreşimleri ile biz insanların da kaslarında gevşeme ve ağrı kesici etkisi yaşadığımız düşünülmektedir. Kediler çok enteresan hayvanlardır. Bir kediye asla bir şey öğretemezsiniz, ancak o yapmak isterse yapar. Birlikte aynı evi paylaştığınız bir kedi varsa evin sahibi odur, siz de sadece misafirsinizdir. Kedilerin yüksekten düştüklerinde neden ölmedikleri konusunda, Amerika’da yapılan bir araştırma vardır. Kediler, beş kata kadar yükseklikten düştüklerinde ağır yaralanmalar ve ölüm vakaları görülürken, beş kat üstünde ölüm oranları düşmektedir. Bunun nedeni, kaslarını gevşeterek, paraşüt etkisi sağlamalarıdır. Beş kat civarında, bu etkiyi sağlayacak zaman bulamazken, yüksek katlarda bunu rahatlıkla yapmaktadırlar. Yani bir kedi, ne kadar yüksekten düşerse hayatta kalma şansı o oranda artmaktadır.

Evcil hayvanlar arasında, en özel hayvanlardan olan kedilerde tuvalet eğitimi yoktur. Bir kedi, içgüdüsel olarak kuma tuvaletini yapar ve üstünü mutlaka örter. Antiseptik tükürük salgısı ile de kendini temizler.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.