Menu

Kazların göçü (Belgesel)


kazlarin-goc-edisi

Ördeklerin familyasından olan bir kuş türü olarak adlandırabileceğimiz kaz, aslında oldukça bilinen bir hayvan türüdür. Hem gri tüylü olanları hem de beyaz tüylü olanları mevcut olan bu kuşların her iki cinsiyeti de aynı boyutlarda olmakta ve ayak yapıları da perdeli şekilde görülmektedir.

Otçul beslenen hayvanlar olan kazlar, böcek vb. türdeki yumuşak etli haşeratları da yiyebilmektedirler. Uçma konusundaki kabiliyetleri dışında iyi bir yüzücü olarak da bilinen kazlar, dalış yaptıkları zaman uzun sürelerde su altında kalabilme potansiyelleri olan hayvanlardır.

Sinirlendikleri zaman kabaran, gagalarını karşı tarafa savunma silahı olarak kullanan, akılsız zannedilmesinin aksine oldukça zeki hayvanlar olan kazlar, dünya üzerinde sulak alana sahip olan bütün alanlarda yaşayabilen canlılardır.

Gagaları ile kanatlarını düşmanlarına karşı silah olarak kullanır. Kanatları uzun uçlara doğru sivrilen yumuşak sık tüylerle örtülüdür. Halk arasında sanıldığı gibi ahmak değildir. Zeki ve uykusu hafiftir. Hatta Avrupa’nın bazı yerlerinde kazlara, bekçilik görevi yaptırılır.

Bu  hayvanların göç meseleleri incelendiğinde ise; kazların göç ettikleri esnada “V” biçiminde uçtukları görülmektedir. Bu tip bir şekil oluşturarak uçmalarının amacı, uçan kazların her bir tanesinin bir önünde duran kazın uçtukları esnada yarattığı hava akımından faydalanmasıdır. Bu hayvanların sıklıkla kış aylarında daha sıcak yerlere gittikleri ve çok uzun saatler boyunca uçabildikleri teyit edilen bilgiler arasındadır.

 
Son 50 Yorum
 1. Enes Yeter
 2. Ihsan Bıkmaz
 3. Sururi Tomruk
 4. Ersin Erken
 5. Rasim Karaca
 6. Latif Aktan
 7. Cengizhan Çelik
 8. Ayberk Soylu
 9. Tuncay Şenyürek
 10. Süleyman Ağırbaş
 11. Tunçay Aydıniçen
 12. Erol Saraç

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.