Menu

Kayısının Faydaları


kayisinin-faydalari

Kayısı nedir?

Gülgiller familyasından olan ve insan metabolizması için çok fazla yarar barındıran kayısı, Türkiye’de bol miktarda üretimi yapılan bir meyve çeşididir. Ağaçta yetişen bir meyve türü olan kayısının ağacı en az 4 metre, en fazla 6 metre olabilmektedir. Şekil olarak ceviz kuruyemişinin kabuklu halinden biraz daha irice, renk olarak da sarımsı turuncumsu bir renge sahiptir. Etli bir meyve türü olan kayısının tadı da gayet tatlıdır ve sulu özelliklere sahiptir. İçerisinde kahverengi bir çekirdeği olan kayısının dış kapısı hafif tüylü ve serttir. Kayısı ağacında kayısıların ilk tohumlanmış hali olan çiçeklerinin rengi ya pembe renkte ya da beyaz renkte olmaktadır. Kayısı meyvesi dünya genelinde çok fazla yerde yetiştirilme imkanı olan bir meyve olsa da en fazla Akdeniz’e yakın olan ülkelerde, Asya kıtalarında ve Avrupa kıtalarında yetiştirilmektedir. Türkiye ise kayısı üretiminde dünya genelinde birinci sıradadır. Yüzde on beşlik bir oranda ilk sırayı göğüsleyen Türkiye’nin ardından ikinci sırada İspanya, üçüncü sırada ise İtalya gelmektedir. Türkiye toprakları içerisinde kayısının en çok üretiminin yapıldığı yer Marmara bölgesi, Ege bölgesi, Malatya, Erzincan, Elazığ, Kars, Muş, Mersin ve Hatay illeridir. Kayısının birbirinden farklı çeşitleri vardır ve bu çeşitler “şam”, “şekerpare”, “Muhittin Bey”, “Hasanbey”, “Hacıkız”, “Darende” gibi pek çok isimle adlandırılmaktadır. İsteğe göre ister normal haliyle ister kurutulmuş olarak tüketilebilen kayısının aynı zamanda kompostosu da yapılmakta ve reçel olarak da tüketilebilmektedir. Çekirdeğinden dahi yararlanılan kayısının çekirdeğinin yağı da doğal bir ürün olarak kullanılmaktadır. Kayısının içerisinde B vitamini, A vitamini ve C vitamini gibi pek çok yararlı vitamin de bulunmaktadır.

Kayısının faydaları nelerdir?

Kansere yakalanma riskini azaltır : Kayısının içeriği, hücrelere saldıran zararlı organizmalara müdahale konusunda çok etkilidir. Ayrıca bünyesinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde de organları dış etkenlere karşı koruyabilmektedirler. Zararlı organizmaların vücutta yarattığı hasarları ve dış kaynaklı vücuda alınan UV ışınlarının yarattığı negatif etkiyi ortadan kaldırmak için çalışmaktadır. Bu tip etkenler vücutta zararlı etkiler yaratabildikleri süreçlerde aynı zamanda DNA’nın yapısında da değişiklikler yaratabilmektedir. Bu meydana getirdikleri DNA değişimleri sonrasında da hücre yapılanmaları ve hücre çoğalmaları sekteye uğrayarak vücutta kanser hücrelerinin oluşabilmesi için uygun ortam oluşur. Kayısı vücuttaki bu ortamın yaratılmaması adına çalışmalar yapmaktadır.

Kabızlığı önleyicidir : Vücutta kabızlık problemi yaşanmak istenmiyorsa mutlaka alınması gereken bir besin lifi içeriği vardır. Bu besin lifi içeriği de kayısının içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kabızlık tedavisi süresinde en doğal şifa sağlayıcılardan biri doğal olarak kayısı kabul edilmektedir. 1 adet kayısıda yaklaşık 1 gramlık besin lifi vardır ve bu miktar da günlük almamız gereken besin lifinin yüzde üçlük bir kısmını karşılayabilmektedir. Kayısı tüketildiği takdirde bağırsaklarda kalan dışkı çok daha kolay çıkış sağlayabilmektedir.

Astım hastalığını hafifletir: Kayısı meyvesi bronşit, astım ve tüberküloz gibi hastalıkların belirtilerinin azaltılması açısından çok etkilidir. Özellikle sabahları aç karnına yenilen 3-4 adet kayısı, astım hastalarının geçirecekleri astım ataklarının seviyesini önemli bir miktarda aşağılara çekmekte ve aynı zamanda solunum yoluyla ilgili yaşanan problemlerin de hafif atlatılması konusunda yardımcı bir besin öğesi konumunda olmaktadır.

Kalp sağlığında etkilidir :  İçeriğinde bulunan likopenler ve C vitamini sayesinde önemli miktarda antioksidan içeren kayısı, tüketildiği takdirde insan metabolizmasında kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını ciddi anlamda engelleyebilmektedir. Özellikle bireylerin kalp krizi geçirmesi riskini en aza indirmek ve kalbin daha sağlıklı bir yapıda olabilmesini sağlayabilmek adına bol miktarda kayısı tüketilmesi önerilmektedir.

Göz sağlığı için etkilidir : Özellikle görme duyusunda sıkıntılar yaşayan kişilerin tüketmesinin önerildiği kayısı, içeriğindeki E vitamini, A vitamini ve C vitaminiyle gözlerde herhangi bir dejenerasyon durumunun oluşmasını engelleyebilmektedir. İleriki yaşlarda daha sıklıkla ortaya çıkan katarakt problemlerini de önemli miktarda azaltan kayısının içeriğinde göz sağlığı için gerekli olan karotenoid bol miktarda bulunmaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.