Menu

Kayıp dünya Roraima dağı – gizemi çözülemeyen esrarengiz dağ


roraima-dagi

Roraima dağı nerededir?

Venezuela’yla Brezilya arasında kalan bölgede Roraima dağı bulunmaktadır. Bu dağ, bölgede yer alan Amazon ormanlarının tam ortasından yükselmektedir.

Roraima dağı hakkında bilgi

Bilim insanlarının ortak görüşüne göre, dünya üzerinde en ilginç ve sırrı çözülememiş şekilde kabul edilen alanlardan bir tanesi Roraima dağıdır. Bu dağın yüksekliği 2770 metreyi bulmakta ve hem yapısı, hem üzerinde barındırdığı coğrafi koşullar açısından oldukça ilginç değerlendirmeler almasına neden olmuştur.

Dağın yapısı oldukça sert yapıdaki kuvars taşından oluşmaktadır. Bu taşın aldığı şekil dolayısıyla koskoca heybetli dağ, sanki birisinin eliyle yapılmış gibi  yontulmuş ve düzgün durmaktadır. Bu durum dağ söz konusu olduğunda en çok dikkat çeken durumlardan bir tanesidir.

Dağın dört ayrı yüzünün de müthiş ve sert bir muntazamlıkta olması, bilim insanlarına geçmiş yüzyıllarda bu bölgede yaşayan insanların bir şekilde bu dağa şekil vermeye başladıklarını düşündürtse de aslında gerçek olmaktan çok uzak bir ihtimal olması, bu dağın nasıl bu hale geldiğine dair kafalarda hiçbir oluru olan bir fikrin oluşamamasına sebep olmaktadır. Bu konunun üzerine düşen bilim insanlarının dağın var olduğu şeklin nasıl oluştuğuna dair büyük çalışmaları olmuş ancak gerçeklikle örtüşen hiçbir kanıt ve sebep-sonuç ilişkisi bulamamalarıyla araştırmaları sonlanmıştır.

Bu özellikleri dışında, dağın en tepesinde var olan coğrafi yapılar da oldukça eşsiz ve inanılmaz doğanın harikalarına delalet olarak gösterilebilmektedir. Öyle ki, bu dağın tepesinde pek çok şelale bulunduğu bilinmekte, ancak dağın şekli; iklimi ve coğrafi koşullarıyla bu şelalelerin nasıl oluştuğu bir türlü çözülememektedir.

Bu inanılmaz şelalelerin yanında yine dağın zirvesinde bulunan tünel yapıları ve derin mağaralar incelemeye gelen bilim insanlarını hayrete düşürmüştür. Çünkü bazı mağaraların tünellerinin uzunluklarının yaklaşık 500 metreyi bulduğu ölçülmüştür. Aynı zamanda mağaraların yüksekliklerinin 40 metreyi aştığı da görülmüştür.

Bu dağ hakkında dikkat çeken ve şaşırtan son gerçek ise, dağın üzerinde ve zirvesinde yaşayan hayvanların özellikleri. Daha doğrusu hiçbir bilim insanı buralarda bu hayvanların nasıl yaşamsal fonksiyon geliştirebildiklerine dair bir öngörü geliştirememişlerdir. Bunun yanında da örnek verilecek olursa, dünyadaki en küçük kurbağa türünün yalnızda bu dağın üzerinde yaşadığı bilinmektedir. Daha bu dağın üzerinde yaşayan pek çok bitki türü ve hayvan türünün de yeryüzündeki ekolojik dengede bulunamadığı, sadece bu dağda yaşadıkları gerçeği ortaya çıkartılmıştır.
Son 50 Yorum
  1. fikret gençsoy
  2. diyane
  3. ismi lazım olmayan biri
  4. Nazife Demir
  5. Umut Er
  6. Temha Negsoz
  7. Yalçın Meriç
  8. sami
  9. faksız biri
  10. laktan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.