Menu

Katırtırnağı bitkisi nelere iyi gelir faydaları nelerdir


katir-tirnagi-bitkisi

Botanik biliminde ismi “Spartium Junceum” olan Katır tırnağı bitkisi, bitki soyu olarak baklagiller familyasından gelmektedir. Bir çeşit çalı olan bu bitki, her daim dik duran, çalımsı ve yeşil renkli bir bitki olarak göze çarpmaktadır. En çok Akdeniz’de görülen bu bitki Akdeniz’deki kadar sık olmasa da Güneybatı Asya bölgesinde ve Afrika’da da görülebilmektedir.

Bu bitkinin üzerinde çok fazla yaprak bulunabilmekte veya hiç yaprağı olmayarak değişik bir tarza bürünebilmektedir. Genç hali biraz daha narin ve kırılgan olan bu bitki olgunlaştıkça güçlenir ve çalımsı olur. Çiçek verdiği süreçlerde çıkan çiçeklerinin rengi her daim sarıdır.

Katır tırnağı bitkisinin sağlığımıza oldukça faydalı olduğu alanlar da bulunmaktadır. Örnek verilecek olursa; adet kanamalarında zorluk yaşayan kadınların bu bitkiden kullanması dahilinde katır tırnağının rahimde kasılmaları sıklaştırdığı ve daha rahat adet dönemine girilmesini sağladığını söylemek mümkün olmaktadır.

Bunun dışında; kalp ritmi bozukluklarında, böbrek taşı düşürme konularında, beslenme sonrası hazmın kolaylaşmasında ve idrar söktürücü etki gösterme alanında katır tırnağı bitkisinin oldukça faydalı bir bitki olduğu alternatif tıpla uğraşan kişiler tarafından tasdiklenmiştir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.