Menu

Kateter


kateter-nedir

Kateter nedir?

Tıp alanında kullanılan bir ekipman olarak bilinen kateter; vücutta tedavi için ihtiyaç duyulan bir kanala, damara veya vücut boşluğuna sokulma durumu mevcut olan bir alettir. Tıbbi müdahalelerde bir kişinin vücuduna enjekte edilmesi gereken sıvıların rahatlıkla vücuda sokulmasına, drenaj durumlarına veya vücuttan atılması gereken sıvıların dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kateter çeşitleri nelerdir?

Genelde en çok kullanılan kateter çeşidi, “intravenöz” denilen tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Bu kateter küçük boyutlarda bir iğne yardımıyla vücuda aktarılır. İğne öncelikle kola veya ele yerleştirildikten sonra ardından devreye kateter sokulur. Örnek verilecek olursa; bulantı giderici ilaçlar, kemoterapi vb. tedavilerde kullanılan ilaçlar kateter yardımıyla vücuda  enjekte edilmektedir.

Kullanılacak olan kateterin çeşidi, uygulanacak tedavi şekline ve kullanılacak tedavi ilaçlarına göre değişmektedir. Kateterin ihtiyaç duyulduğu durumlar üç farklı biçimde anılmaktadır. Bunlar şu şekilde açıklanır;

Orta hat kateterleri : Köprücük kemiği altına yerleştirilen kateterlerdir. Eğer uygun görülürse boyunda bulunan damarların içerisine de yerleştirilebilmektedir. Her iki bölgede de olsa, ucunun göğüs üze.rine geldiği bilinmekte, yerleştirilirken mutlaka hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır.

Santral kateterler : Vücutta dirsek yakınlarında bulunan büyük damarlardan girilerek kateter konulur. Yine bu işlem de lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Port kateterler : Üst kol veya göğüs bölgesine uygulanan bu kateterlerin oraya yerleştirilme yetkisi radyologlarda veya bir cerrahta bulunmaktadır.

Kateter ne işe yarar?

Aferez işlemi denilen kan bağışçısından alınan kanın, ihtiyacı olan hastaya verilip; kanın içerisinden temel olarak istenen bölümün alınıp gerisinin alınması durumlarında kateterler uygulayıcıların yardımına koşmaktadır. Çünkü bu işlemler oldukça dikkat gerektiren ve hızlı olunması gereken işlemler olduğundan bu tip kan aktarımlarında kateterlerden kesinlikle yararlanılması tercih edilmektedir.

Kalıcı kateter nedir?

Normal uygulama sürecinden daha uzun bir süreçte vücutta kalan kateterlere kalıcı kateter ismi verilmektedir. Bu tip bir kateter kullanımı için derinin altında bir kanal oluşturularak buradan toplardamara giden bir yol açılmaktadır. En az 6 ay, en fazla 12 ay boyunca vücutta sabit kalan bu kateterlerin metabolizmaya herhangi bir mikrop, virüs vs. taşımaması için üzerinde dezenfekte kalmasını sağlayan bir keçe malzemesi bulunmaktadır.

Kalıcı kataterler hangi hastalarda tercih edilmelidir?

Kalıcı kateterlerin diğer kateterlerden en büyük farkı, çok uzun dönemler vücutta kalacağı için vücuda uyum sağlaması ve yarattığı psikolojik baskı için hastaları rahatsız edebilmesi durumudur. Bu nedenden ötürü kalıcı kateter uygulaması çok nadir ve gerekli durumlarda yapılmalıdır. Tıp alanında kalıcı kateterin uygulanması koşulları için bir hastanın sürekli olarak düşük tansiyon problemi yaşaması, çok ciddi bir şekilde kalp yetmezliği bulunması ve yaşamsal olarak yaşayacağı çok fazla gününün olmadığından emin olunan hastalara bu kalıcı kateter uygulamasının yapılması uygun görülmüştür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.