Menu

Karnabaharın faydaları


karnabaharın yararları

Hepimizin sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olan karnabahar, sağladığı faydaları ile de oldukça öne çıkan bir sebzedir.  Mide kanserine, kronik idrar yolları enfeksiyonlarına, göz kuruluğuna ve mide ülserine karşı oldukça etkili bir besindir.

Karnabahar yapraklarında kansere karşı etkili olan beş adet koruyucu etkin madde bulunmaktadır. Karnabaharın kullanışıyla ilgili kısa bilgiler vermek gerekirse;

karnabaharın faydaları


Mide ülserine karşı; Kesinlikle tuz kullanılmamalıdır ve kullanacağınız yağ da hem bitkisel olmalı hem de mümkün olan en az miktarda olmalıdır. Haftada üç kez az miktar suda, az haşlanmış bir porsiyon karnabahar yemeyi rahatsızlık giderilene kadar alışkanlık haline getirmek lazımdır. Tencerenin içinde kalan suyu da tüketmelisiniz. Bunu uygularken porsiyon başı bir tatlı kaşığı sıvı yağ kullanabilirsiniz.

fırında karnabahar


Kronik idrar yolları enfeksiyonları ve göz kuruluğuna karşı; 250-300 gr taze karnabahar 750 ml kaynayan kloru olmayan suya konulur. 5-6 dakika kadar ağzı kapalı olarak kısık ateşte demlenir. Haşladığınız karnabaharın suyu, yarısı sabah yarısı akşam olmak üzere içilir. Bu uygulama, 7 gün üst üste tekrarlanır üç gün ara verilir. Üç kez aynı sürelerle tekrarlanır.

karnabahar


Mide kanserine karşı;  Karnabaharı pişirirken etrafındaki dört-beş yaprağı da birlikte pişirmeniz büyük fayda sağlar. Karnabahar yapraklarında, zengin oranlarda kansere karşı önleyici etkisi olan beş tane koruyucu etkin madde bulunmaktadır.

karnabahar kızartma


Uygulamalarda dikkat edilecekler; On iki yaş altındaki çocuklarda bu tür uygulamalar doktora danışmadan yapılmamalıdır. karnabahar uygulamaları sırasında başka bir bitkisel kür uygulanmamalıdır. Karnabaharın pişirilmesinde çelik ya da emaye tencereler kullanılmalıdır. Raf ömrü geçmiş veya bozuk ürünleri kullanmamalısınız.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.