Menu

Karbonhidrat nedir


Karbonhidrat, genel olarak karbon ve oksijenden oluşmuş organik bileşiklerdir.  Bu malzemeler kalori ve enerji kaynağıdır. Şeker, nişasta ve selüloz gibi besinlerin içinde bulunur. Şeker, reçel, şurup, bal, kakao, çikolata, buğday, diğer tahıl ürünleri ve nişastalı, unlu gıdalar en fazla karbonhidrat içeren maddelerdir.

Ne işe yarar?

Karbonhidratlar en az yağlar kadar önemlidir. Sağlıklı karbonhidratlar çocuklarımızın gelişiminde gereklidir. Sağlıksız karbonhidratlar ise, abur cubur yemeklerde bulunmaktadır. Sağlıksız karbonhidratlar, genellikle sağlıklı besinlerin etkisini yavaşlatmaktadır.  Karbonhidratlar, vücudun enerji sağlayıcısıdır. İki temel karbonhidrat vardır. Rafine proteinler ve ham proteinlerdir. Sağlıklı olan karbonhidratlar; Meyve ve sebzeler, Rafine olmayan kepek unu, Kepekli makarna, esmer pirinç, kepekli ekmek, yulaf ezmesi ve arpadır. Ham karbonhidrat yemeliyiz. Kalori ihtiyacını düzenli olarak karşılayan bu karbonhidratlar yavaş yavaş sindirilirler. Sağlıksız karbonhidratlar; beyaz ekmek, kurabiye, makarna, meyve suyu, reçel, konserve, asitli içecekler ve beyaz un sayılabilir. Zararlı karbonhidratlar; kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlere neden olur. Besin değerleri düşüktür. Var olan besin değeri de kimyasal işlemler sırasında kaybolurlar.  Örneğin; un rafine edildiğinde, içerideki krom yok olmaktadır. Krom, vücudumuzda kan şekerini dengelemektedir. Karbonhidratlar yapılarına göre 3 gruba ayrılırlar. Monosakkaritler; Glikoz, Fruktoz, Galaktoz, Disakkaritler; Sakkaroz, laktoz ve Maltozdur. Polisakkaritler; Nişasta, Glikojen ve Selüloz olarak sayılır. Glikoz, en basit şekerdir. Bitkilerde fotosentez ile ortaya çıkar. Nişasta; Çok sayıda glikozun bir araya gelmesi ile ortaya çıkar. Arpa, buğday, patates gibi besinlerde görülür ve suda erimez. Selüloz; Bitki, mantar ve bakteri hücrelerinde, hücre çeperi selülozdan oluşur. Selüloz, hayvan hücrelerinde bulunmaz. Glikojen; kandaki glikoz seviyesi düştüğünde glikojen glikoza dönüşür ve kana karışır.

Belirtileri

Karbonhidrat eksikliği, B vitaminleri, bazı aminoasitler ve lif eksikliği olarak görülür. Bunun yanında halsizlik, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, sinir sistemi bozuklukları, sindirim sistemi özellikleri, kanser ve kalp hastalıkları olarak kendini gösterebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.