Menu

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir ?


Karaciğer yağlanması neden olur?

Karaciğer, vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi için işleyiş açısından en önemli organlardan biridir. Karaciğer organında, kendisini korumak için geliştirdiği bir takım yağ bezeleri bulunmaktadır. Yağlanma dediğimiz olay karaciğerde her daim görülür, ancak bu yağlanma aşırıya kaçtığı zaman organın işleyişi bozulur ve sağlık açısından bir çok problem teşkil eder. Bu aşırı yağlanma da karaciğer yağlanması adlı hastalığı ortaya çıkartır. Bu hastalığın bir diğer adı da ”steatosis”tir. Karaciğer yağlanması başladığında vücutta sindirim sisteminde aksaklıklar meydana gelir. Çünkü yiyeceklerin sindirimi aşamasında en önemli organlardan biri karaciğerdir ve bu sindirim aksaklıkları dolayısıyla vücutta sürekli zararlı atıklar birikmeye başlar.

Bu zararlı atıklar karaciğer dışında diğer organlara da zarar verme eğiliminde bulunur. Bu durum devam ettiği sürece karaciğerin siroza varacak derecede hastalanması muhtemeldir. Yağlanmanın başlangıç aşamasında fark edilebilmesi ve kontrol altına alınabilmesi çok önemlidir. Bu sorunu anlayabilmek için en doğru yöntem bir kan testi yaptırarak karaciğer enzimlerinizi ölçtürmek olacaktır. Bu testlerle birlikte yapılan ultrason uygulamasının ardından sonuç olarak karaciğerinizde ne tip bir yağlanma sorunu olduğu anlaşılabiliyor. Bunların da ilerisinde bir anda çok fazla kilo vermeye başlamak ya da karın kısmında rahatsız edecek seviyede ağrılar oluşmaya başlıyorsa karaciğerinizde hastalığın ciddi boyutlara geldiğini anlayabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması belirtileri

Bir anda kilo vermeye başlamak

Bir anda iştahın belirgin şekilde kesilmesi

Sürekli mide bulantısı

Konsantrasyonda ciddi bozukluklar

Zihni toparlamakta ciddi zorluklar yaşanması

Sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetme

Ciltte ve gözlerde sararma durumu (sarılık belirtileri)

Vücutta sıvı yetersizliği oluşmaya başlaması

Karnın sağ üst kısmında ağrı hissetme

Kaslarda güçsüzlük ve yetersizlik başlaması

Boyun bölgesindeki ve koltuk altındaki derinin renk değiştirmesi

karaciger-yaglanmasi-sebepleri

Karaciğer yağlanmasına sebep olan faktörler

Çok sık alkol tüketimi (en çok sebep olan faktör alkoldür)

Çok sık sigara tüketimi

Aşırı kilolu ya da obez olma durumu

Çok fazla şekerli gıdayla beslenme

Şeker hastalığına sahip olma

Yüksek kolesterol hastalığına sahip olma

Mide ameliyatı geçirmiş olma

Bypass ameliyatı geçirmiş olma

Yemek düzeninin olmaması

Sürekli sağlıksız beslenme

Çok fazla ilaç kullanımı

Karaciğer yağlanması tedavisi

Az önce de bahsettiğimiz gibi yapılacak kan testleri ve analizlerle hastalığın öncelikle hangi boyutlarda olduğu belirlenir. Aynı zamanda hastalığın aşamasının yanında da karaciğerin fonksiyonlarının ne durumda olduğu, organın fiziksel şartlarında bir sıkıntı olup olmadığı da belirlenir. Ardından sizi tedavi eden doktorun isteği doğrultusunda MR da çektirmeniz gerekebilir. Tüm bu şartlar gerçekleştirildikten sonra normal süreçte hastalığın seyri belirlenebilmektedir, ancak hala bir sonuç elde edilemediyse daha ileri boyutta biyopsi yapılması gerekebilir. Tüm evrelerden geçilip kesin tanı konulduğu andan itibaren ilk olarak mutlaka ve mutlaka alkolü kesinlikle bırakmanız istenecektir. Sonrasında kiloyla alakalı problemleriniz varsa doktorunuzun önerdiği diyet programıyla sağlıklı bir şekilde zayıflamanız istenecektir. Bu süreçte hala rahatsız edici ağrılarınız varsa normal kullanmanız gereken ilaçların yanında ağrı kesicilere de başvurabilirsiniz.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler

Meyveler : Karaciğer yağlanması yaşayan kişilerin vücudunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi vücuda zarar verecek pek çok toksin birikmesi meydana gelir. Meyveler bu toksinlerin vücuttan atılarak karaciğerin olması gereken fonksiyonlarına kavuşması için uygun ortamı sağlar. Zaten içerisinde barındırdığı antioksidanlarla da bu sürece yardımcı olan meyvelerin karaciğer yağlanmasına yok edilmesi için katkısı son derece büyüktür. Kızılcık, çilek, yaban mersini, kivi, armut, elma, portakal vb. meyveler bu antioksidan içeriği açısından gayet zengin meyvelerdir.

Sebzeler : Karaciğer yağlanmasına iyi gelen sebzelerin içerisinde bol miktarda sülfür içerir. Çünkü sülfür yapısal olarak dış kaynaklardan gelen ve karaciğeri yoran toksinlerin temizlenmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu kaynaklardan bir tanesidir. Sülfür içeriği açısından en zengin olan sebzeleri lahana, brüksel lahanası, sarımsak ve soğan vb. olarak sıralayabiliriz.

Lifler : Sebzelerden ve tahıllardan alınan lifler, fazla yağ içeren besinlerle ve dengesiz beslenmeyle vücudumuzda depolanan fazla yağı vücut dışına atmamız için bünyemize yardımcı olurlar. Kepek, yulaf ezmesi, mercimek, kuru fasulye, ıspanak, siyah fasulye vb. gıdalar ve muz, armut, elma, ahududu vb. meyveler vücudumuz için son derece önemli lif kaynaklarıdır.

Protein: Karaciğerimizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için vazgeçilmezlerden biri de kuşkusuz ki proteinlerdir. Ancak alınacak bu proteinlerin miktarının azlığı ya da çokluğu karaciğer için sağlıklı olup olamayacağını belirler. Bu yüzden bu miktarın aşırıya kaçmaması adına vücudumuza alacağımız proteinleri et ürünleri yerine yoğurt, peynir, bezelye, ıspanak vb. ürünlerden almak sağlığımız için daha faydalı olacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.