Menu

Karaciğer dostu yiyecekler


Karaciğerimiz vücudumuzun en değerli organıdır.

Kanı temizler, zararlı maddeleri süzer ve dolaşımımızı düzenler.

Karaciğerimizin daha iyi çalışması ve temizlenmesi için gerekli olan gıdalardan bir derleme yaptık. İşte karaciğer dostu yiyecekler;


Sarımsak;  Sarımsak gripten koruyucudur. Çok iyi derecede antiseptiktir, kanı temizler ve karaciğeri düzenler. Kan, damarlarda dolaşımı daha düzgün yapar. Ayrıca nefes darlığına ve astıma iyi gelir. Romatizma ve tansiyon problemi olan hastalarda önerilir. Troid bezinin çalışmasını sağlar.


Soğan ; Soğan çok iyi bir antibiyotik görevi görür. Kanı temizler ve karaciğerde yenilenme yapar. Bunun yanı sıra grip, soğukalgınlığı ve öksürükte tedavi edici özelliği vardır. Romatizma, tansiyon hastalarına önerilir.


Brokoli ; Brokoli çok güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenle portakal ve turunçgiller ile boy ölçüşebilmektedir. Ayrıca karaciğer dostu ve kan temizleyicidir. Brokoli yiyerek ve suyunu içerek karaciğerinize detoks uygulaması yapabilirsiniz. Grip, soğukalgınlığı gibi hastalıklarda kullanılır. Vücutta bakteri ve mikroplar ile savaşacak antikor üretimini arttırır.


Zerdaçal ; Zerdaçal iltihap giderici ve ağrı yok edicidir.  Karaciğeri temizler ve kanın damarlarda rahat hareket etmesini sağlar. Eklem romatizmasında, kalp hastalıklarında engelleyicidir. Ayrıca sindirim sistemine ve vücuda alınan zararlı maddelerin yok edilmesi için başrol oynamaktadır.


Çilek; Çilek karaciğer hastalıklarında önerilen bir meyvedir. Karaciğeri temizler ve hastalıklarda tedaviye yardımcı olur. Damar tıkanıklığında, kalp rahatsızlıklarında, kansere karşı koruyucudur. Çok iyi bir şekilde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İdrar sektörücüdür ve zararlı maddelerin kandan atılmasına yardımcı olur.


Yoğurt ; Bağışıklık sistemimizi çok hızlı güçlendirir. Bu nedenle mide, bağırsak kanserlerine karşı koruyucudur. kemiklerin gelişimine ve kemik erimesine iyi gelir. Bulaşıcı olan karaciğer hastalığı hepatit için özellikle önerilir. Bağırsaklarda yararlı bakterileri korurken, zararlı olanları yaşatmaz. Özellikle yoğurdun suyu çok değerlidir. Her sabah yoğurt içinde biriken su, içilmelidir. Böylece karaciğerinize detoks uygulamış olursunuz.


Baklagiller;  Baklagiller doymuş yağ ve kolestrol barındırmamaktadır. Potasyum, magnezyum açısından zengindir ve posalıdır. Bu nedenle mide, bağırsak ve dolaşım sistemine çok faydalıdır. Çok miktarda folik asit içerdiklerinden haftada 2-3 kez yenildiklerinde kalp sağlığına iyi gelmektedir. Karaciğere dosttur. Karaciğerde hastalık oluşumunu engelleyerek, korunma sağlar.


Kırmızı üzüm; Kırmızı üzüm müthiş bir antioksidandır. Fakat kesinlikle mevsiminde tüketilmelidir.  Kanı temizler, karaciğeri yeniler, kan dolaşımını, damar sertliğini engeller. Ayrıca müthiş bir enerji kaynağıdır. Güç ve zindelik verir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.