Menu

Kara lahananın faydaları


kara lahana

Karadeniz bölgesinin sembolü kara lahana, besleyici özelliğinin yanı sıra oldukça faydalı bir sebzedir.

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez öğelerinden biri olan kara lahananın çorbasından tutun dolmasına kadar her şeyi yapılıyor.

İşte, kara lahananın faydaları;

kara lahana sebzesi


Besleyici özelliğiyle öne çıkan kara lahana cilt, kemik ve diş dokularında mukavemet sağlamaktadır. İnsan vücudundaki zararlı maddelerin atılmasında yardımcıdır. İştah açıcılığının yanında idrar söktürücü ve kabızlık önleyicidir. Kara lahananın taze suyu mide ve bağırsak ülserine karşı faydalı olup, bağırsak kurtlarının ölmesine ve iltihaplanmasına karşı da koruyucu bir bitkidir. Vücut direncini arttıran kara lahana vücuttaki zararlı bakterileri de öldürmektedir.

kara lahana çorbası


Yapılan araştırmalarda kansere karşı çok etkili, koruyucu bir sebzedir. Kandaki şeker oranını da düşüren kara lahana astım, siyatik, romatizma, safra kesesi ve sarılık hastalıklarında da faydalıdır. Ses kısıklığını da gideren bitki, göğüs ucundaki çatlakların giderilmesinde de faydalıdır.

kara lahana dolması


100 gr kara lahananın içeriğinde 4 gr karbonhidrat, 4 gr protein, 0,9 gr yağ, 100 mg C Vitamini, 0,02 mg B1 Vitamini, 0,20 mg B2 Vitamini, 5,3 mg karoten, 200 mg kalsiyum ve 1 mg demir bulunmaktadır. Guatr rahatsızlığı olanların kara lahana tüketmeleri önerilmemektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.