Menu

Kanseri 5 günde tedavi ediyorlar 6 ay ömür biçilen hastalar 3 yıl yaşadı


Her geçen gün kanserle ilgili yapılan araştırmalara bir yenisi ekleniyor. Dünyanın pek çok yerine kanser araştırmaları yapan birçok merkez mevcut. New York’ta bulunan Memorial Soan-Kettering Kanser Merkezi de bunlardan biri ve 22 katlı bir laboratuvara sahip.

Bu merkezde yeni tedaviler geliştirilerek kanser hastalarına çözümler aranıyor. Merkez, akciğer kanseri için bir ilaç geliştirdiklerini ve bu ilacın beş günde hastayı tedavi ettiğini öne sürüyor. Üstelik ömründe hiç sigara içmemiş hastalarda başarı oranının daha yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Yetkililer hastalığın son evresinde bile başarı elde ettiklerini söylüyor. Yale ve Harvard üniversitelerinde eğitim göre Dr. William Pao bu merkezdeki çalışmalardan birine başkanlık ediyor.

Pao, ‘Hedef Terapi’ adında bir yöntem keşfetmiş ve bu yöntem aracılığıyla kanser boyut değiştiriyor. Pao’nun iddiasına göre bu yöntem kanseri tamamen iyileştirmese de ömür boyu ilaç kullanarak şeker hastalığı gibi kronik bir hastalığa çeviriyor.

William Pao aynı zamanda kanserli tümörleri de beş günde yok edebilen bir ilaç tedavisi geliştirdiklerini öne sürüyor. İşte Doktor Pao ile yapılan bir röportaj:

Umudu kalmayan kanserlerde başarı sağladığınız bir tedaviniz var mı?

Var. Akciğer kanserinin bir türünü çok kısa bir sürede tedavi etmeyi başardık. Bir ilaç tedavisi uyguluyoruz. Bu ilaç FDA tarafından onaylanmış ve Amerika’da kullanılan bir ilaç. Hiç başka şansı kalmamış hastalara bunu yüksek dozda verdiğimizde beş günde iyileşme sağladık. Ama küçük bir hasta grubu için bu etkili oldu. Şimdi amacımız tüm kanser türleri için bunu başarabilmek. Hastanın tümörü küçüldükten sonra da ilacı her gün almayı sürdürmesi gerekiyor.

Hastaların ne kadarında bu hızlı iyileşmeyi sağlayabildiniz?
Hastalar patoloji raporlarına baksın. EGFR isimli bir akciğer kanseri türüne sahiplerse bu ilaç tedavisi yüzde 75 başarı oranı sağlıyor. EGFR’nin açılımı Epidermal Growth Factor Receptor Mutant… Kadınlar daha şanslı. Onlarda başarı oranı daha yüksek. Hayatında hiç sigara içmediği halde kanser olanlarda bu ilacın etkisi çok daha fazla oldu.

Kanseri iyileştirmeyi başarabildiniz mi?

Kanser tümörünü iyileştiriyoruz ama hastalığı tamamen yok edemiyoruz. Kanserin bu türünü kronik bir hastalık haline getirmeyi başarabildik. Hatta birkaç kanser türünde de bu konuda başarılı olduk. Bu bir milyon akciğer kanserinin yüzde 10’unu ilgilendiriyor. Amacımız bütün kanser türleri için bu sonucu elde edebilmek. Hastalar ilaçlarını aldıkları sürece yaşamlarına devam edebilecekler. Kanseri şeker hastalığı gibi bir hastalık haline getirebilmeyi istiyoruz. Bu tekniği başka pek çok kanser türünde uygulamak için yeni çalışmalar yapıyoruz. İlaç tedavisinin hastalarda çok daha etkili olması için de bir başka tedavi metodu geliştirdik.

ADI: HEDEF TERAPİ

Bulduğunuz tekniğin popüler bir adı var mı?
‘Hedef Terapi’ adını taktık. İyileştirilemeyen ve yayılmış kanser türleri için uyguluyoruz. Hemen sonuç alınabiliyor.

Nasıl bir uygulama yapıyorsunuz?
Hastalara ilaç tedavisi uygulamadan önce hangi ilaçlara yanıt verebileceğini test ediyoruz. Bu test genetik olarak hastaların ilaca verecekleri yanıtı önceden gösteriyor. Test iki hafta sürüyor, deneyip görmek yerine hasta için en uygun ilacı laboratuvarda buluyoruz. Hasta tedaviye başlamadan bunu biliyor. Böylece yok bu ilaç oldu, diğer ilaç yeterli etkiyi göstermedi, gibi bir risk olmuyor. Uygun ilacı bu testle buluyoruz ve bu kemoterapiyi başka hiçbir yere zarar vermeyecek şekilde uygulayabiliyoruz.

Hastaların ömrünü ne kadar uzatmayı planlıyorsunuz?

İlaçları kullandıkları sürece başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz. 6 ay ömür biçilen bazı hastaları üç yıldır yaşatmayı başardık. Amacımız bu hastaların yaşam süresini daha da uzatmak.

Cep telefonu masum vitaminler kanserojen mi?

Amerika’nın en ünlü kanser merkezi Memorial Sloan Kettering’in Başkanı Thomas Fabey, kanserle ilgili doğruları yanlışları açıkladı:

E VİTAMİNİ SİGARA İÇENLERİ ÖLDÜRÜYOR: 
Sigara kanser yapar. Bunu ilk bu merkez ortaya çıkardı ama sigara paketlerinin üzerine ‘öldürür’ yazısını koydurtmayı ancak 50 yıl sonra başarabildik. E vitamini alan ve sigara içenler daha hızlı ölüyor.

CEP TELEFONUNDAN KORKMAYIN: 
Cep telefonlarının, mikrodalgaların kanser yaptığı kanıtlanamadı. Bu konuda pek çok araştırma yapıldı. Ancak hiçbiri cep telefonlarının kanserojen etkisini doğrulamadı. Ben de cep telefonu kullanıyorum, üstelik kalbimin üzerinde taşıyorum, kalp pili olanlar kullanmasın ama onlar dışındakilere bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

FAZLA C VİTAMİNİ KANSEROJEN: Özellikle Amerika’da büyük bir vitamin çılgınlığı yaşanıyor. Ama vitaminler o kadar da masum değil. Bu konuda çok araştırma yaptık. Çok fazla C vitamini kansere neden oluyor. Günde bir multivitamin yeter. Meme kanseri olanlara D vitamini verilmezse ölüm riski iki kat artıyor.

BALIK YAĞI YERİNE BALIK: 
Biz her şeyin fazlasından kaçmak gerektiğini düşünüyoruz. Mümkünse her şeyin en doğalını tercih edin. Balık yağı yerine örneğin balık yemeyi seçin.

ÇOCUKLARIN TEDAVİSİ DAHA BAŞARILI: Çocuklar da kanser oluyor. Ama tedavilerini sürdürürken gördük ki kanser tedavilerine çocuklar daha olumlu yanıtlar verebiliyor.

DETOKS BİR ÇILGINLIK:
 Amerika’da tam bir detoks çılgınlığı yaşanıyor. Bundan kaçın. Detoks bir çılgınlık. Kimseye böyle bir şey yapmasını önermem.

Sabah- Esra Tüzün

 
Son 50 Yorum
 1. Ertugrul
 2. Cebeciçilingir
 3. Anonim
 4. Anonim
 5. salih koç
 6. MEHMET ÇETİNER
 7. Serenay
  • Anonim
 8. fatma
 9. fatma
  • mutlu
 10. Anonim
  • mutlu
 11. Berat
 12. dnizli
  • Murat
  • Safiye
  • celal erguk

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.