Menu

Kanser Nedenleri nelerdir ? Kanser Çeşitleri ve Belirtileri


kanser-nedir

Kanser nedir?

Bir insan metabolizması için en ağır ve tehlikeli hastalıklardan biri olan kanser hastalığı, sadece “kanser” kelimesi olarak bir doku içerisinde ya da organ içerisinde bulunan hücrelerin normalden daha farklı bir şekilde çoğalmaya başlayarak vücutta oluşmaya başlayan, kötü huylu olarak nitelendirilebilen et parçaları veya tümörlere genel olarak verilen bir ad olarak bilinmektedir.

Bahsi geçen bu hastalığın meydana çıkma aşamasında, vücutta çok hızlı bir şekilde çoğalan ve zarar verici unsurlar yaratmaya başlayan bu hücreler bulundukları organın da işlevsel fonksiyonlarını bozarak organı ciddi hastalıklara uğratmaktadırlar. Halk arasında yaygın olarak duyulan kanser türlerinin dışında toplam sayısına bakılırsa 100’ü aşkın kanser türü olduğu söylenmektedir.

Dünya genelinde en çok ölümcül etki yaratan kanser türü akciğer kanseri iken, en yaygın olarak görülen kanser türü ise göğüs kanseridir. Durumlar böyle olsa da her organın kendine özgü bir kanser rahatsızlığı olabilmekte ve bu organlarda oluşan kanserlerin tedavi aşamaları ve süreçleri de birbirinden farklı olabilmektedir.

Kanser hastalığının genel belirtileri nelerdir?

Ateşlenme : Vücutta ilerleyen seviyelerdeki kanser hastalıkları için görülen belirtiler arasındadır. Bununla birlikte bazı türlerde de hastalığın daha erken dönemlerinde (lösemide veya lenf bezi kanserleri gibi) ateşlenme durumu hastalığın ortaya çıkış sürecini göstermektedir.

Ağrıların artması : Özellikle kemik, kemik iliği veya testis kanserlerinde çok şiddetli ağrılar oluşmaktadır. Bu belirti de kanser türlerinin daha ilerleyen evresinde ortaya çıkmaktadır.

Cilt yapısında oluşan değişimler : Hem iç organ kanserlerinde hem de cilt kanserlerinde sıklıkla rastlanan değişimler bulunmaktadır. Bu etkiler ciltte kızarıklıkların yaşanmaya başlaması veya koyulaşmaların başlaması, sarılık durumunun görülmesidir.

Zayıflamaya başlama : Bir anda anlamsız bir şekilde hızlı bir tempoyla kilo vermeye başlayan kişilerin acilen kanserle alakalı tetkik yaptırmaya gitmesi gerekmektedir.

Kanama meydana gelmesi : Bu kanama durumunun görüldüğü şekiller, bünyedeki kanser hastalığının da sinyallerini vermektedir. Örneğin; kişi dışkıladıktan sonra dışkısında kan olduğunu fark ederse bu kalın bağırsak kanserine işaret olmakta, balgam çıkarttıktan sonra balgam yapısında görülen kan akciğer kanserine işaret olmakta veya idrar yaptıktan sonra idrarın kanlı bir şekilde görülmesi mesane kanserine işaret olarak gösterilmektedir.

Vücutta ele gelen kitlelerin bulunması : Hem kadın cinsel organında hem de erkek cinsel organında, kadınların göğüslerinde, iki cinsiyetin de koltuk altlarında, boyun  yapılarında vb. bölgelerde elle kontrol esnasında çok kolay bir şekilde ele gelen ve hissedilen yumrular kanser hastalığına delalettir ve acil olarak kontrole gidilmesi gerekmektedir.

Sürekli halsiz hissetme : Lösemi hastalıklarında ya da başka bir kansızlık yaratıcı unsur olan kalın bağırsak kanseri gibi kanser hastalıklarında vücudun aşırı derecede yorgun hissetmesi kanserin başlıca bulgu ve belirtilerinden sayılmaktadır.

 

Kanser hastalığın çeşitleri ve tedavileri nelerdir?

Akciğer kanseri : Kanser türleri arasında en çok can kaybının yaşandığı kanser çeşidi kuşkusuz ki akciğer kanseridir. Hayatını daha standart altı yaşayan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı çok fazladır çünkü genelde bu tip bireyler ucuz ve kalitesiz sigaralar kullanmakta, sigarayı da filtresiz içtikleri için bütün kanser yapıcı maddeleri ömürlerinin uzun yılları boyunca içlerine çekmektedirler. Vücutta ilk belirti olarak solunum hastalıklarından herhangi birinde görülen belirtiler nelerse aynen onlar görülür ve belirtiler gittikçe daha ağır yaşanmaya başlar. Bu nedenle gecikmeden doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Kesinleştikten sonra tedavi aşamasında ise hastalığın mevcut durumuna göre kemoterapi denilen ilaç tedavisi, akciğer bölgesine radyoterapi uygulaması veya cerrahi müdahale ile kanserli kısmı yerinden sökmek alınacak önlemler arasındadır.

Lösemi : Kan kanseri olarak da bilinen bu hastalık, vücudumuzda bulunan lökositlerin bir anda çoğalmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Çoğalan lökositler hücreleri parçaladığı için kanser büyük bir hızla yayılmaktadır. Sebep olarak yüksek miktarlarda röntgen ışınına maruz kalmak veya radyasyonlu alanda kalmak gösterilebilmektedir. Bu hastalık yavaş gelişen ve hızlı gelişen lösemi olarak iki gruba ayrılsa da, hızlı gelişen lösemiye yakalanan kişilerin hayatlarını kaybettikleri daha sık görülmüştür.

Mide kanseri : Ağırlıklı olarak kanserojen madde barındıran yiyecek ve içeceklerle beslenmek, yemekleri uzun süreler boyunca yanlış bir şekilde pişirmek, gastrit, ülser vb. hastalıklara sahip olmak mide kanserine yakalanma oranını oldukça arttırmaktadır. 45 yaşını geçkin bireylerde çok daha yaygın olarak görülen mide kanseri, cinsiyetler arasında erkeklerde daha fazla rastlanan bir hastalık olmuştur. Mide kanaması geçirme, bulantı ve kusma şikayetleri hastalıktan şüphelenmek için yeterli sebepler arasındadır. Mide kanseri olan kişilere uygulanan stabil tedavi, ameliyatla kanserli bölgenin temizlenmesi işlemidir.

Cilt kanseri : Deride kanserojen etki bırakacak durumlarda veya hayatında uzun süreler boyunca güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmak durumunda kalmış gemiciler, çiftçiler gibi insanlarda çok daha yaygın görülen bir kanser çeşididir. Başka çeşitlerdeki kanserlerden çok daha sık görülen bir kanser biçimi olsa da diğer kanserlere nazaran bir o kadar da daha az bu hastalıktan dolayı vefat eden kişi sayısı bulunmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen gariplikler olduğu için çok daha kolay fark edilebilen bu hastalık tedavi aşamasında da çoğu kez olumlu sonuç veren bir durumdur.

Gırtlak kanseri : Bu hastalıktan en kolay kurtulma yolu, erken dönemde teşhis ederek tedaviye bir an önce ciddiyetle başlamaktır. Çünkü gecikilmiş vakalarda ameliyat olunup çok daha sıkıntılı süreçler geçirilebiliyorken bu tip erken teşhislerde sadece radyoterapi uygulaması ve ilaç uygulaması yapılarak hastalığın üstesinden gelinebilmektedir. Ayrıca tıpkı akciğer kanserindeki gibi çok fazla sigara kullanan kişilerin gırtlak kanserine yakalanma oranları çok yüksek olduğundan mutlaka rutin kontrollerini aksatmamaları ve mümkünse de en kısa sürede sigarayı bırakmaları gerekmektedir.

Karaciğer kanseri : Karaciğerdeki kanser hastalığı, farklı iki tip şekilde meydana gelmektedir. Bunlardan ilki, kanserin vücutta ilk kez karaciğer organında meydana gelmesi ve gelişmelerini de bu organda tamamlaması şeklinde oluşmasıdır. İkincisi incelendiğinde ise, aslında kanserin vücutta başka bir organda oluştuğu; zaman ilerledikçe başka organdaki kanserli hücrelerin bu organa taşınması şeklinde bir durumdan söz edilebilmektedir. Karaciğer kanserinin belirtileri arasında karaciğer büyümesinin yaşanması, karaciğer bölgesinin ağrıması ve mide bölgesine de bu ağrıların vurması sıklıkla rastlanan belirtiler arasındadır. Çok sık alkol tüketen kişilerin de karaciğer kanserine yakalandıkları bilinmektedir. Bu tür kanserin tedavi aşaması ise direkt olarak ameliyat şeklinde olmaktadır.
Son 50 Yorum
 1. asya
 2. Kerem Toker
 3. Görkem Pakoğlu
 4. abdullah
 5. esin
 6. meryem
 7. irfan
 8. GÜLAY
 9. esila
 10. canan
 11. YASMİN
 12. sema ince
 13. elif erol
 14. asmin
 15. selim demir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.