Menu

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?


Kan şekerinin yükselmesinin sebepleri

Yüksek kan şekeri, vücut şekeri hücrelere etkin şekilde dağıtamadığında görülür.

Yüksek kan şekeri olan kişilerin vücutları kandaki glikoz oranları normal olduğunda yüksek oranda adrenalin salgılayabilir. Hormon bozuklukları olan kişiler de kan şekerinin yüksek olması durumunu sıkça yaşayabilir, ayrıca mide enzimlerini etkileyen bir ameliyat geçirmiş kişiler ya da hızla kilo vermiş kişiler de risk altındadır. Ancak diyabeti olmayan kişilerin de aşağıdaki sebepler dolayısıyla kan şekeri yükselebilir.

 • Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler yemek
 • Pankreastaki kan şekerini artıran glukagon hormonunun fazla olması
 • Pankreasın çok az insülin üretmesi
 • Kortizol hormonunun yüksek seviyede olması
 • Böbrekleri etkileyen hastalıkların yaşanması

Kan şekeri nasıl düşürülür?

1.Düzenli spor alışkanlığı edinin

Düzenli egzersiz kilo vermenize de insülin duyarlılığınızın artmasına da yardımcı olur. Yüksek insülin duyarlılığı ise hücrelerin kanda bulunan elverişli şekerin daha düzenli şekilde kullanılmasını sağlar. Hem de spor yapmak kaslarınızın kan şekerini enerji ve kas kasılması için kullanılmasını sağlar.

Eğer kan şekeri değerlerinizde sorun yaşıyorsanız, düzenli olarak test yaptırmalısınız. Bu şekilde vücudunuzun hangi aktivitelere ve besinlere ne tepki verdiğini ölçebilir ve kan şekerinizin çok düşük ya da yüksek olmaması için önlemler alabilirsiniz.

Yüzme, tempolu yürüyüş, ağırlık kaldırma, bisiklete binme, koşu, dans etme ve tırmanma gibi sporlar vücuda iyi gelir, hem de kan şekerini düzenler.

2. Karbonhidrat alımınızı kontrol altına alın

Vücudumuz karbonhidratları şekere çevirir ve ardından insülin hücrelerimize şekeri taşır. Çok fazla karbonhidratlı yiyecekler tüketiyor veya insülinin işleyişinde problem yaşıyorsanız, bu işlem çalışmaz ve kandaki glikoz oranı artar.

Birçok araştırma düşük karbonhidratlı beslenme şekillerinin kan şekerini düşürdüğünü ve ani yükselişleri önlediğini göstermiştir. Doktorunuzun da kontrolünde karbonhidratlı ürünleri azaltarak uzun vadeli ve sağlıklı bir yaşam şekli geliştirebilirsiniz.

3. Lifli yiyecekleri öğünlerinize ekleyin

Lifler karbonhidrat sindirimini ve emilimini yavaşlatıyor. Bu sebeple de kan şekerindeki artışı kademeli bir hale getiriyor.

Ayrıca, yüksek lifli beslenme şekli Tip 1 diyabeti düzenler çünkü kan şekeri kontrolü sağlar ve kan şekerinin düşmesi riskini de azaltır. İçeriğinde bolca lif bulunan yiyecekler sebzeler, meyveler, bakliyatlar ve tahıllardır. Kadınlar için günde ortalama 25 gram, erkekler için de 38 gram lifli gıda önerilmektedir.

4. Bol su için

Su içmek kan şekeri seviyenizi gereken seviyede tutar. Susuz kalmamanın haricinde, böbrekler fazla kan şekerini idrar yoluyla vücuttan atar. Düzenli su içmek kanı sulandırır, kan şekerini düşürür ve böylece diyabet riski de azalır.

Şekerli içecekler kan şekerini yükselttiğinden, kilo aldırdığından ve diyabet riskini artırdığından su ve kalorisiz içecekler daha çok tercih edilmelidir.

5. Elma sirkesi deneyin

Elma sirkesi sağlığa oldukça yararlıdır. Muhtemelen karaciğer tarafından şeker üretimi azaltarak ve şekerin hücrelerce kullanımını artırarak, kan şekeri seviyesini dengeler.

Ayrıca bazı araştırmalar, sirkenin vücudun şekere olan tepkisi önemli oranda etkilediğini ve insülin duyarlılığını artırdığını göstermiştir. Salatanıza bir miktar ekleyerek bile faydasını görebilirsiniz. Ancak hali hazırda ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerilir.

6. Magnezyum ve krom bakımından zengin besinler tüketin

Yüksek kan şekeri seviyesi ve diyabet mikro besin eksiklikleri ile de ilgilidir. Bu sebeple magnezyum ve krom gibi minerallerin bulunduğu besinler öğünlere eklenmelidir.

Krom, vücutta karbonhidrat ve yağlarda bulunur. Kan şekerini düzenler ve ayrıca krom eksikliği vücudu karbonhidrat intoleransına da alıştırabilir. Yumurta sarısı, kahve, kuruyemiş, yeşil fasulye, brokoli ve et gibi besinler krom açısından zengindir.

Magnezyumun da kan şekerine olumlu etkileri bulunmuştur ve magnezyum eksikliğinin diyabet ortaya çıkardığı da bilinmektedir. Magnezyum, koyu yapraklı yeşil sebzeler, tam tahıllar, balık, bitter çikolata, muz, avokado ve fasulyede bolca bulunur.

7. Kan değerlerinizi sık sık ölçün ve kayda alın

Kan şekeri değerlerinizi sık sık ve düzenli olarak ölçmek önemlidir. Örneğin, yemek veya ilaçlar için vücudunuzun gösterdiği reaksiyonları görerek bunlara uygun düzenlemeler yapmanızı sağlar.

Yukardaki maddeleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür

Acil olarak neler yapılabilir?

 • Tarçın çayı tüketilebilir veya isteğe göre siyah çayın üzerine serperek de tarçın tüketebilirsiniz.
 • Elma sirkesi ve limon da kan şekerini etkili biçimde düşürülmesi için önerilen besinlerdir. Ancak her öğünde bu ikiliyi kullanmanız daha sağlıklı bir seçim olacaktır.
 • Fındık ve badem de kan şekerinin düşürülmesi açısından etkilidir ancak bu kuruyemişler daha uzun vadede yardımcı olurken limon ya da elma sirkesi daha hızlı çözümlerdir.

Kan şekerinin yükselmesine dair belirtiler nelerdir?

 • Susuzluk hissi,
 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk hissi
 • İştahın artması
 • Görme yetisinin bulanıklaşması
 • Baş dönmesi
 • Kalp atışının hızlanması
 • Çok ciddi bir yükselme yaşanırsa şok veya bilinç kaybı yaşanabilir.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.