Menu

Kalsiyum yüksekliği nedenleri ve belirtileri


kalsiyum yüksekliği

Kalsiyum, iskelet sistemi, bağırsaklar ve böbrekler ile D vitamini üretimi için en gerekli mineraldir. Yetişkinlerde günlük alınması gereken kalsiyum oranı 1000 mg. dır. Kanda var olan kalsiyumun yüksekliği vücutta pek çok rahatsızlığa neden olur. İşte, kalsiyum yüksekliği nedenleri ve belirtileri ;

Kalsiyum yüksekliği belirtileri nelerdir?

Bulantı, kusma, kabızlık,

Karın ağrısı, konsantrasyon güçlüğü,

Yorgunluk ve halsizlik,

Kas güçsüzlüğü, çok idrar yapma,

Tansiyon yüksekliği,

Kalsiyum yüksekliği nedenleri nelerdir?

Paratiroid hormonunun fazla salgılanması,

Psikolojik hastalıklarda kullanılan lityum ilacı,

Alkali mide ilacı kullanma,

Bazı kanser türleri,

Zehirli guatr,

D , A vitamini fazlalığı, östrojen ilacı, diüretikler,

Damardan beslenme,

Kronik böbrek yetmezliği,

Susuz kalma,

Hareketsizlik kalsiyum yüksekliğine neden olur.

Paratiroid hormon yüksekliği

Kanda kalsiyumun artmasının en başlıca nedeni paratiroid hormon yüksekliğidir. Paratiroid hormonunun, paratiroid bezinden fazla salgı yapması ile karşılaşılan bir durumdur. 50 yaş üstünde daha sık görülür. Paratiroid hormonun fazlalaşmasının nedeni, paratiroid bezlerinde oluşan tümörlerdir.  Çok nadir olarak paratiroid kanseri de buna neden olabilir. Paratiroid salgısının artmasının belirtileri, yorgunluk, eklem ağrıları, halsizlik, iştah kaybı, depresyon, konsantrasyon zayıflığıdır.

kalsiyum yüksekliği belirtileri


Kanda kalsiyum yüksekliği tedavisi

Hafif kalsiyum yüksekliği böbrekleri etkilerken, şiddetli yüksekliklerde hayati sorunlar ortaya çıkar. Hafif kalsiyum yüksekliği yaşayan hastalara hareketli bir yaşam, bol su içmek önerilir. Bu hastalarda kalsiyum yüksekliğine neden olan ilaçlar kullanılıyorsa, ilaçlar değiştirilir.

Kanda kalsiyum oranı yüksek olan hastalarda, paratiroid bezi ameliyatı yapılır. Ameliyatta, boyun açılır ve tümör varsa çıkarılır. Dört tane olan bezlerden üç bez tamamen çıkarılıp, kalan bezin yarısı alınır.

Bu ameliyat kalsiyum oranları hafif olanlarda da yapılabilir. Kan kalsiyum oranı 0.25 mmol/L fazla ise, 24 saatlik idrardan kalsiyum atımı 400 mg’den fazla ise, hasta 50 yaş altıysa ameliyat yapılabilir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. YALCIN ERGEN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.