Menu

Kalp yetmezliği nedenleri belirtileri nelerdir tedavi yöntemi


Kalp yetmezliği nedir?

Metabolizmamızın yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmesinde en önemli rolü oynayan organımız kalbimizdir. Tüm ömrümüz boyunca vücudumuza kan pompalayarak yaşantımıza devam etmemizi sağlayan kalbimiz, diğer tüm organlar gibi zaman içerisinde bir takım işlevsel bozukluklar da yaşayabilmektedir. Bahsedilen bu işlevsel bozukluklardan biri de kalp yetmezliğidir.

Kalp yetmezliği denildiğinde; biyolojik olarak bu durum kalbin vücuda yeterli miktarda kan pompalayamaması durumu anlaşılmaktadır. Kalbin bu şekilde eksik çalışması, beraberinde vücut bölümlerinin ihtiyaç duydukları kanı alamadıkları için eksik çalışmayı ve işlevsel bozuklukları getirir.

Kalp yetmezliği yaşayan kişilerin bu rahatsızlıkları bazen sağ tarafta, bazen sol tarafta bazen de her iki tarafta da görülebilir. Ayrıca kısa süreli olarak görülebilen kalp yetmezlikleri ve uzun süreli görülen kalp yetmezlikleri olarak da ikiye ayrılmış bir durumdur.

Kalp yetmezliği neden olur?

 • Hipertansiyon rahatsızlığı : Yüksek tansiyon hastalığında, kan basıncı yüksek değerlere sahip olduğundan kalp organı tüm vücuda yetecek kanı pompalamak adına daha fazla çalışmakta ve bu da zaman içerisinde kalp kaslarınızda kalınlaşmalar meydana getirmektedir. Bu durum kalbinizi zayıf düşüreceğinden kalp yetmezliği sorununu yaratacağından bahsetmek mümkün olmaktadır.
 • Koroner arter rahatsızlığı : Kalp yetmezliğine neden olarak gösterilen en yaygın sebeptir. Bu durumun oluşmasına sebep ise zaman içerisinde kalp kaslarına kan akışını sağlayan arterlerin yağ birikmesinden ötürü daralması ve kalbin yeterince kan ihtiyacını karşılayamamasıdır. Bir süre sonra biriken bu yağlar, kan pıhtısı meydana getirerek kalp krizi geçirilmesine ve daha ciddi durumlara sebebiyet verebilmektedir.
 • Kardiyomiyopati durumu : Keyif verici madde kullanımı, geçirilen enfeksiyonlar, aşırı alkol kullanımı veya kemoterapi ilaçlarının kullanımı gibi durumlar; “kalp kası hasarı” olarak da bilinen kardiyomiyopati durumuna neden olabilmektedir.
 • Kalp kapaklarında şekil bozuklukları olması : Kalp kapakçıklarının esas görevi, kalpten gelen kanların kontrol altına alınması ve bu dağılımın düzgün yapılmasını sağlamaktır. Ancak geçirilen koroner arter rahatsızlıkları, kalpte şekilsel bozukluklar veya kalp enfeksiyonu geçirilmesi gibi durumlar kalbin olması gereken kan akışında artış sağlayarak daha fazla çalışılmasına ve bu da bozuklukların meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Kalp ritminde bozuklukların yaşanması : Kalp ritminde yaşanan anormaliler, kalbin sürekli ekstradan efor sarfetmesine ve zamanla aşırı yorulan kalpte ritim bozuklukları meydana gelmesine sebep olmaktadır.
 • Kalp kası iltihabı : “Miyokardit” olarak da bilinen bu durumda, özellikle sol tarafta kalp yetmezliği durumu gözlemlenebilmektedir.

Kalp yetmezliği belirtileri nelerdir?

 • Bacaklarda, ayaklarda ödemlerin oluşması
 • Konsantrasyon eksiklikleri
 • Gece saatlerinde iştahın açılması
 • Yatar pozisyonda nefes darlığı yaşama
 • Karnın asitten gün geçtikçe şişmesi
 • Kalbin sürekli düzensiz atması

kalp-yetmezligi

 • Hareket kabiliyetinde kısıtlılıkların oluşması
 • Çabuk yorulma
 • Hafif pembemsi olmuş balgam atma
 • Sürekli öksürük krizleri
 • Göğüs bölgesinde ağrılanmaların yaşanması

Kalp yetmezliği nasıl teşhis edilir?

Kalp yetmezliği hastaları, vücutlarında meydana gelen farklılıklardan rahatsız olduklarında gittikleri kontrollerde öncelikle orada yapılan ilk genel kontrol sonrası kardiyoloji uzmanlarına yönlendirilmektedirler. Uzman kontrolü sonrası kalp yetmezliği şüphesi bulunuyorsa bireyden EKG (elektrokardiyografi) çektirmesi, göğüs röntgeni çektirmesi, kan tahlili yaptırması, EKO (ekokardiyografi) çektirmesi, kalp MR’ı çektirmesi, kalp sintigrafisi yaptırması ve efor testi gibi pek çok test isteyebilmektedir. Eğer kişide kalp yetmezliği bulunuyorsa zaten yapılan bu testler sonrasında mutlaka hastalık bir yerden bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Kalp yetmezliğinin tedavisi

Kalp yetmezliği durumu meydana geldiğinde, hastalığınızın aşaması ve ciddiyetine göre uzmanların uygulayabileceği pek çok farklı tedavi koşulları bulunmaktadır. Bunlar ana başlıklar altında toplandığında ilaç kullanımı ve cerrahi müdahaleler olarak iki farklı alanda incelenebilmektedir.

1) İlaç kullanımı : Daha kontrol altına alınabilir ve ilaçla müdahalenin sorunun üstesinden gelebileceği durumlarda kullanılan tedavi yöntemidir. Kalp yetmezliğine dair kullanılan ilaçlar ACE inhibitörleri, damar genişletici etkisi olan ilaçlar, ARNI başlığı altında yer alacak ilaçlar, ARB başlığı altında yer alacak ilaçlar, magnezyum katkısı, potasyum katkısı, beta bloke edicileri ve kalp pompasına yardımcı olacak ilaçlar şeklindedir.

2) Cerrahi müdahale : Bu tip müdahaleler teşhiste geç kalınmış, acil bir uygulama alması gereken hastalar üzerinde uygulanmaktadır. Buna göre uygulanan cerrahi operasyonlar; bypass ameliyatı, kalp kapakçığı ameliyatı, ventriküler işlemlere yardımcı olacak cihazların vücuda yerleştirilmesi, ICD denilen kalp ritmini takip cihazı, kalp pompalamasına yardımcı olacak kalp piline benzer bir aletin vücuda yerleştirilmesi ameliyatı ve tüm bunların dışında direkt olarak kalp nakli uygulaması yapılabilmektedir.

Tırnak morarması kalp yetmezliğiyle ilgili midir?

El ve tırnak ayaklarında yaşanan morarmalar, bazı durumlarda kalple alakalı rahatsızlıkların habercisi olabilmektedirler. Genel olarak tırnaklarda görülen morluklar, kan yapımızda oksijen miktarının azaldığına; dolaylı olarak da kalbin yeteri kadar çalışamadığına ve bir terslik olduğuna işaret olmaktadır. Tırnaklarınızda gözle görülecek morlukların oluşması, kalp rahatsızlıklarının veya astım rahatsızlıklarının ön belirtisi olabileceğinden bu tip bir durumla karşı karşıya kalan bireyler asla gecikmeden bir doktor kontrolüne gitmelidir.

 

Kaynaklar :

https://www.healthline.com/health/heart-failure

https://www.webmd.com/heart-disease/heart-failure/heart-failure-treatment#1

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/basics/causes/con-20029801

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/basics/symptoms/con-20029801

 

 
Son 50 Yorum
 1. Sebahattin Taşdelen
 2. Mustafa Donat
 3. final
 4. Burak

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.